Rok s koronavirem v Česku (zdroj: CNN Prima NEWS)
V pondělí 1. března si Česká republika připomíná rok od prvních případů nákazy koronavirem. Za uplynulých dvanáct měsíců si občané od politiků vyslechli mnohé rady, proslovy a žádosti. Některé byly k smíchu, u jiných jsme jen vrtěli hlavou. Podívejte se na ty, které se staly nezapomenutelnými.
Asi nikdo na začátku minulého roku netušil, jak obrovský problém z koronaviru bude. Část odborníků navíc připodobňovala nemoc COVID-19 k chřipce. Podobně nejdříve mluvil i bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
- „K panice zatím není důvod, mnohem pravděpodobnější zabiják, který na nás číhá, je běžná chřipka.“ (Adam Vojtěch, 4. února 2020)
Do paměti mnohých se vryla i slova premiéra Andreje Babiše, který na tiskové konferenci na začátku března zjišťoval, kdo Vojtěchovi podal chybnou informaci o lékařce, která měla být pozitivní na koronavirus kvůli nesprávně odebranému vzorku.
- „Nebuďte slušný, řekněte pravdu. Kdo vám to řekl? Který úředník? Jste moc hodný... Jméno! No tak to řekněte!“ (Andrej Babiš, 7. března 2020)
Poté, co se na začátku března potvrdily v Česku první případy nákazy, se zdravotníci potýkali s nedostatkem ochranných pomůcek, ať už šlo o roušky, respirátory, nebo ochranné obleky. To však premiér Babiš vyvracel.
- „Není pravda, že by naši zdravotníci neměli respirátory. Tak mi řekněte kde a já jim to dnes osobně rozvezu.“ (Andrej Babiš, 14. března 2020)
Babiš: Chci povinné testování pro velké firmy. Jinak je čeká pokuta a zavření
Vláda bude v pondělí rozhodovat o testování ve firmách. Pro podniky s více než 250 zaměstnanci by mělo být povinné, a to od 5. března. „Ti, kdo nebudou testovat, dostanou pokutu,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS a na Primě.
Zdravotnické prostředky začalo Česko ve velkém nakupovat v Číně a dalších zemích. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dokonce kvůli nákupům 17. března vtipkoval na svůj účet. Uvedl, že po skončení nouzového stavu půjde za nákup ochranných pomůcek do vězení.
- „Teď to děláme rychle, já taky určitě nejedu podle všech pravidel všechny ty nákupy, ale policejní prezident mi slíbil, že až mě budou zavírat, budou na mě hodní.“ (Jan Hamáček, 17. března 2020)
Z boje proti koronaviru vyšla Česká republika nejlépe
Při jednání o prodloužení nouzového stavu poslanec Marek Benda (ODS) ve Sněmovně kritizoval vládu za to, že si často plete, s kým vlastně boj vede – s obyvateli, nebo virem? Nepřiznávat společnosti, co se bude dít v dalších dnech, má podle něj smysl ve válce. Ale ne v pandemii.
- „Vláda velmi často používá válečnické příměry, ale jenom bych byl rád, abychom si uvědomovali, že jsme ve válce s virem. Ten nás nesleduje, tomu je jedno, co máme promyšleno, nebo nemáme promyšleno, ten je prostě přírodním jevem.“ (Marek Benda, 7. dubna 2020)
Na této schůzi Sněmovny se dalším výrokem do historie zapsal i ministr vnitra Hamáček. Ten 7. dubna připustil, že vláda podrobný plán pro boj s pandemií nemá. Jediný, kdo ho má, je koronavirus.
- „Když jsem poslouchal diskusi ve Spojených státech, tak mi utkvěla v paměti věta doktora Fauciho, což je špičkový americký expert. Říká, když parafrázuji jeho vyjádření: Jediný, kdo má nějaký plán, je ten virus. A my se musíme připravit na to, jak tomu plánu čelit a jak to zvládnout.“ (Jan Hamáček, 7. dubna 2020)
Češi si na jaře prošli mnohými tvrdými opatřeními. Jak ale premiér v srpnu na mezinárodní konferenci ve Slovinsku prohlásil, Česko je, co se týče covidu, nejlepší.
- „Best in covid.“ (Andrej Babiš, 31. srpna 2020)
Vláda (Zdroj: CNN Prima NEWS) Zdroj: ČTK
Eskapády politiků v restauracích
Slavné prvenství se však brzy přehouplo k rapidnímu zhoršení situace. Česká republika náhle patřila k zemím s největším nárůstem počtu nakažených i zemřelých na covid v přepočtu na sto tisíc obyvatel na světě. Česko tak na podzim vstoupilo do druhé vlny pandemie. Na dotaz, kde se stala chyba, měl Babiš jasnou odpověď. I když ne každý ji zřejmě pochopil.
- „Takže já myslím, že se v tom angažuju od rána do večera. Nemám žádný pocit, že bych pochybil. My jsme zkrátka rozhodovali a v březnu někdo přišel s tím matematickým modelem. A v srpnu někdo, sice byl to ten stejný člověk, ale už přišel v nějakém čase a ti, kteří měli přijít, nepřišli.“ (Andrej Babiš, 12. října 2020)
Ministr zdravotnictví je otloukánek. Měl jím zůstat Prymula, je přesvědčen Zeman
Prezident je přesvědčen, že ministrem zdravotnictví měl zůstat Roman Prymula, opakovaně zdůraznil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Uznal, že to, kdo tuto pozici zastává, je věc premiéra, ale kdyby byl Prymula znovu jmenován, Zemana by to potěšilo.
Svým výrokem v koronavirovém roce přispěl i prezident České republiky Miloš Zeman.
- „Umělci vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví… Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy.“ (Miloš Zeman, 10. října 2020)
S podzimní zhoršující se koronavirovou situací v České republice začali politici pandemii připodobňovat k dalším státům či městům. Mezi ně patřil i vicepremiér Hamáček.
- „Tady nám hrozí kolaps zdravotnictví. Reálně hrozí Itálie, hrozí New York. Chápu, že vláda v některých věcech dělá chyby, špatně komunikuje, ale to gró je naprosto jasné: pokud to neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly.“ (Jan Hamáček, 10. října 2020)
Podzim se také nesl v duchu porušování nařízení některými politiky. Tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), který převzal vedení resortu po Vojtěchovi, vyrazil do uzavřené restaurace na Vyšehradě. Neměl navíc nasazenou roušku. Místo ministra brzy opustil i přesto, jak se zprvu hájil.
- „Šel jsem přes to dané restaurační zařízení do soukromých prostor vyšehradské kapituly. Tam proběhlo jednání. V tomto slova smyslu nebylo nic porušeno, nejedná se o restauraci.“ (Roman Prymula, 23. října 2020)
Mezi významné kritiky Prymulova jednání se řadil i v té době ještě poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek. Sám však v listopadu navštívil vnitřní prostory restaurace.
- „Nešel jsem do restaurace, která byla zavřená. Šel jsem do restaurace, která měla otevřené výdejní okénko. Potřeboval jsem si dojít na toaletu. A než jsem se stačil vyčůrat, tak jsem stačil vypít jedno pivo.“ (Miroslav Kalousek, 4. listopadu 2020)
Z Česka se stane Itálie
Svým prohlášením pak mnoho podnikatelů urazil předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, když se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS opřel nejen do stravovacích zařízení.
- „Nechápu, proč bychom měli mít 40 tisíc hospod, když jsou to ve většině případů jen putyky, kde se nalévá alkohol. (...) Možná se budeme divit, a až skončí tato fáze uzavřené společnosti, tak zjistíme, že restaurací potřebujeme jen polovinu. (...) Tak ať zkrachují. Je to prostě očistný proces, který funguje. Však krachují firmy, i když je vše v pohodě. Zatím ale nikdo nezkrachoval, vždyť je vláda štědře ocenila.“ (Bohumír Dufek, 9. listopadu 2020)
Po Novém roce se k hříšníkům připojil i bývalý prezident České republiky Václav Klaus. Ten si údajně měl v restauraci vyzvednout jídlo a odskočit si na záchod. Po hodině ze zařízení však odešel bez krabiček.
- „Dělám to jako jistou formu, jistý výraz občanské neposlušnosti. Snažím se tím postrkávat svět dál.“ (Václav Klaus, 13. ledna 2021)
A při zatím poslední tiskové konferenci, kde vláda oznamovala zpřísnění protikoronavirových opatření, přišel Babiš s pojmem „Bergamo v Čechách“.
- „Přáli bychom si, abychom se na ty tři týdny vrátili rok nazpět a začali se chovat jako před rokem. Jinak uvidíme Bergamo v Čechách. Vláda udělala mnoho chyb, ale žádáme, abyste nám dali ještě šanci a pomohli nám se vrátit do normálu.“ (Andrej Babiš, 26. února 2021)