Od pondělí čekají Česko přísnější opatření, která by měla zbrzdit další vlnu pandemie. Podle bývalého národního koordinátora testování Mariána Hajdúcha však nebudou stačit. „Opatření budou účinná jen částečně. Za tři týdny tu budeme zhruba na stejných číslech jako dnes. Tři týdny nebudou reálně stačit na to, abychom se dostali do lepších čísel,“ upozornil Hajdúch v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT.
Podle Hajdúcha bude nesmírně záležet na spolupráci občanů a finální podobě opatření. „Stále není jasné, jak to bude s průmyslem a testováním ve firmách. To jsou velmi zásadní věci,“ podotkl v pořadu. Povinné testování ve firmách nad 250 zaměstnanců slíbil premiér Andrej Babiš (ANO) od 5. března, v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS uvedl, že to navrhne v pondělí na jednání vlády.
Podle Hajdúcha, bývalého národního koordinátora testování, je to vzhledem k inkubační době nemoci COVID-19 příliš pozdě. „I způsob testování bude poměrně děravý. Obávám se, že opatření budou nedostatečná. Buď se následně budou muset prodloužit, nebo přitvrdit, pokud uvidíme, že opatření nezabírají,“ upřesnil lékař. Skutečně nejúčinnější může být podle něj uzavření průmyslu.
Podobný názor má i primář interního a covidového oddělení Nemocnice Sokolov Martin Straka. „Pandemii opatření určitě zbrzdí, ale není to stoprocentní. Hlavní jsou velké fabriky. Tam se mělo sáhnout. Stále se pohybujeme v hybridním stavu. Od září improvizujeme, ale to hlavní opět neuděláme. Měl by přijít tvrdý třítýdenní lockdown se vším všudy. Mělo se sáhnout i do průmyslu. Pak bychom teprve viděli, co se stane,“ upozornil Straka na ČT.
S tím souhlasí také Petr Smejkal, člen Rady vlády pro zdravotní rizika a hlavní epidemiolog IKEM. „Opatření také považuji za nedostatečná. Budu apelovat na to, aby podniky fungovaly v režimu přísného testování. Aby se testovalo buď jednou týdně PCR testy, nebo dvakrát týdně antigenními,“ uvedl další host pořadu Smejkal.
U „netováren“ bude požadovat, aby ti, kteří mohou pracovat z domova, šli na home office. „Nejsem tedy pro úplné zastavení, ale pro smysluplné testování a vynucení práce z domova,“ upřesnil Smejkal.
Změna ministra situaci nevyřeší
Prezident republiky Miloš Zeman v neděli v Partii uvedl, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) působí unaveně a rezignovaně. „Už si nemyslím, že současnou situaci vyřeší změna na postu ministra. Musí se změnit celková koncepce řízení. Můžeme vytvořit radu, jejíž doporučení budou veřejná a vláda se k nim bude muset jasně vyjádřit. Jde o oddělení odborného doporučení od toho politického,“ vysvětlil epidemiolog.
Během debaty padla také otázka, zda by Smejkal přijal nabídku na post ministra. „Bez dalších systémových změn bych byl jen dalším ministrem, do kterého by se kopalo, a pak by mě vyměnili,“ podotkl člen Rady vlády pro zdravotní rizika.
Hajdúch v pořadu Otázky Václava Moravce také upozornil, že Česko si vytváří nesmírně plodné podhoubí pro nové mutace koronaviru. „Tím, že máme obrovskou populační nálož, dáváme viru velkou příležitost zmutovat na takovém místě, které bude prorážet imunitní odpověď a vakcinaci,“ upozornil Hajdúch.
Podle něj je potřeba vrátit se ke kořenům epidemiologické práce – k testování a trasování. „Bylo by dobré umožnit lidem dvakrát týdně podstoupit zadarmo PCR test. Další věc je, že elektronické aplikace nemají dostatečné využití. Velké rezervy máme i ve vynucování opatření. V Česku máme 40 tisíc policistů, a i kdyby každý zkontroloval jednoho člověka v karanténě, máme tu lepší situaci,“ uvedl.