Připravit se na ztrátu milované osoby je náročné, pro mnohé totiž přichází nečekaně. Existují ale příznaky, které blížící se smutnou událost naznačují a můžou tak pozůstalé na odchod blízkého včas upozornit.
Seznam 11 příznaků signalizujících blížící se smrt sestavili odborníci z webu Medical News Today, který se zaměřuje na zdraví a medicínu.
Ztráta chuti k jídlu
Člověk je na sklonku života méně aktivní, a tak jeho tělo vyžaduje i výrazně méně energie. Z toho důvodu se mu snižuje chuť a postupně přestává jíst a pít. Několik dnů před smrtí se často nestravuje už vůbec.
Více spánku
Zbývá-li dotyčnému dva až tři měsíce do skonu, může trávit mnohem více času spánkem. To způsobuje slábnutí metabolismu. Ten, kdo pečuje o umírajícího, by mu měl udělat pohodlí a nechat ho v klidu odpočívat. Pokud má blízká osoba naopak dostatek energie, měl by ho jeho pečovatel povzbuzovat k pohybu, aby se zabránilo proleženinám.
Člověk přestává být společenský
Když má umírající málo energie, většinou nechce trávit tolik času s ostatními, jako tomu bylo dříve. Pokud tedy nevyhledává společnost, neměli by se jeho blízcí urazit. Je totiž běžné, že je pro člověka nepříjemné, když ho ostatní vidí, jak ztrácí síly. V takovém případě je dobré směřovat návštěvy na dobu, kdy má dostatek energie, aby byl schopný komunikovat.
Změna životních funkcí
S koncem života také souvisí změna funkcí organismu. Jde hlavně o pokles krevního tlaku. Srdeční tep může být nepravidelný a obtížně zjistitelný. Mění se také barva moči, často do hněda až rezava. K tomu většinou dochází z důvodu, že přestávají fungovat ledviny.
Změna toaletních návyků
Jelikož umírající člověk méně jí a pije, může se změnit četnost a styl jeho vyprazdňování. V takovém případě se jeví jako dobré řešení zavedení katetru.
Ochabnutí svalů
Protože člověk krátce před smrtí hodně leží, ochabuje mu i svalstvo. Kvůli tomu nemusí zvládat běžné úkony, které mu dříve nedělaly žádný problém. Například pití ze sklenice nebo otočení se na posteli může být velmi náročné.
Klesající tělesná teplota
Před smrtí se zpomaluje krevní oběh, takže se krev soustředí do vnitřních orgánů. Do rukou, chodidel nebo nohou jí proudí jen nutné minimum. Z toho důvodu může být kůže umírajícího na dotek studená, bledá nebo skvrnitá s modrofialovými fleky.
Zmatenost
Přestože někdo umírá, je jeho mozek většinou stále aktivní. Člověk však může působit zmateně. K tomu dochází, pokud ztratí přehled o tom, co se kolem něj děje. Blízká osoba by proto měla dbát na to, aby na něj někdo neustále mluvil a vysvětloval mu, co se kolem něj děje.
Změna dýchání
Umírající člověk může náhle měnit rychlost svého dechu, případně lapat po vzduchu nebo mít naopak dlouhé pauzy mezi jednotlivými nádechy. Přestože to pro blízké osoby může působit děsivě, jde o běžnou a nebolestivou záležitost. V případě jakékoliv nejistoty je ale vhodné obrátit se na lékaře.
Zvyšující se bolest
Vidět blízkou osobu s bolestivým výrazem ve tváři, není nic snadného. V takovém případě je dobré poradit se s lékařem, který zvolí vhodný postup, případně poskytne léky na utišení bolesti.
Halucinace
Neméně častým příznakem umírajícího člověka jsou halucinace či zkreslené představy. I když mohou působit znepokojivě, blízký by měl zachovat klid a vyvarovat se rozmlouvání vidin, protože to může způsobit další utrpení.
Jak se připravit na úmrtí?
V posledních chvílích před smrtí přestávají člověku fungovat orgány. Přestože je těžké se na takový okamžik připravit, měla by blízká osoba poskytnout umírajícímu co největší pohodlí a klid. Je vhodné na dotyčného mluvit uklidňujícím hlasem, radí web britského deníku Daily Mirror.