Zkrácení pracovní doby i pivo. Jaká máte práva jako zaměstnanec, když je nesnesitelné vedro?

V Česku udeřila a v příštích dnech ještě udeří nesnesitelná vedra, při nichž rtuť teploměru překročí tropickou třicítku. Ačkoliv by mnozí z nás nejraději strávili horké dny někde u vody, musí zamířit místo toho do práce. Na ztížené pracovní podmínky ovšem musí dbát i zaměstnavatelé. Na co všechno máte podle předpisů nárok?

V horkých letních dnech se musí zaměstnavatelé postarat o pitný režim svých pracovníků. Bezplatně jim musí zajistit dostatek tekutin s potřebnými minerály. Ukládá jim to zákoník práce a vládní nařízení o ochraně zdraví při práci. Za nedodržení povinnosti hrozí podnikům pokuty.

Lidé, kteří pracují venku a v horkých provozech, by měli dostávat takzvané ochranné nápoje. Zaměstnavatel by jim je měl dávat při teplotě nad 26 stupňů Celsia. Týká se to svářečů, soustružníků, sklářů či zedníků, ale i řidičů hromadné dopravy či servírek a číšníků na letních zahrádkách. V kancelářích by měli lidé dostávat ochranné nápoje tehdy, když teplota překročí 34 stupňů.

„V zásadě platí, že jakmile se venkovní teplota dostane výrazně nad 30 stupňů Celsia, má zaměstnavatel povinnost poskytnout zaměstnancům takzvané ochranné nápoje. Za ochranný nápoj lze považovat vychlazenou vodu, minerálku anebo nealkoholické pivo,“ řekl pro CNN Prima NEWS advokát Ondřej Preuss, zakladatel webu DostupnýAdvokát.cz.

Ochranný nápoj by měl mít kolem 16 °C, nejméně však 10 °C. Neměl by obsahovat cukr a neměl by být perlivý. Doporučené minimální množství ochranného nápoje je 1,5 litru za směnu, při extrémních venkovních podmínkách až 2,5 litru za směnu.

Nedostatek vody v těle způsobuje různé problémy. Kromě žízně cítí lidé malátnost, vysychají jim sliznice a mívají bolesti hlavy. Objevit se mohou i oběhové a psychické potíže. Výkonnost pak klesá. Problémy mívají lidé ale i kvůli klimatizaci, a to třeba bolesti hlavy, ztuhlé svaly nebo pálení očí.

Teplota v kancelářích má být nastavena na 24,5 °C. Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by pak neměl při chlazení překročit šest stupňů. „V praxi v klimatizovaných prostorech vzniká problém, a to na jakou teplotu se má klimatizovat, aby rozdíly mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyly příliš velké. Když máte venku 35 °C tak klimatizovat na 20 °C je nejenže energeticky velmi náročné ale i zdravotně nevhodné. Toto omezení by mělo být bráno na zřetel,“ řekl Preuss.

Zkrácená pracovní doba

V extrémních vedrech je možné, aby zaměstnavatel zkrátil pracovní dobu. Právní předpisy to upravují pro každé pracoviště individuálně podle fyzické náročnosti dané práce. „Typicky si to můžeme představit na případu, kdy někdo pracuje na střeše nějaké výstavby nebo na poli, kde praží slunce. Zaměstnavatel má takovému zaměstnanci povinnost poskytnout bezpečnostní přestávky,“ uvedl Preuss.

„Samozřejmě jsou i případy, kdy klimatizace u méně náročných prací chybí a tam se skutečně domnívám, že když teploty překročí nějakou únosnou mez, může zaměstnanci vzniknout nárok na přestávku. Většina těchto zaměstnavatelů takové situace řeší případným zkrácením pracovní doby nebo prací z domova. To už se dělo před covidem a teď se domnívám, že to bude ještě častější,“ uzavřel Preuss.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ volební studio: Výsledky, klíčové souboje i příběhy konkrétních obcí
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ volební studio: Výsledky, klíčové souboje i příběhy konkrétních obcí

Už v sobotu bude znám vítěz letošních voleb do místních zastupitelstev a dvojice kandidátů, kteří se utkají o třetinu křesel v Senátu. CNN Prima NEWS v sobotu 24. 9. v 11:00 odstartovalo vysílání v novém volebním studiu s mnoha inovacemi včetně Prima tužky. Pět moderátorů nabídne kontinuální přísun rychlých a přehledných výsledků komunálních a senátních voleb, živých vstupů, rozhovorů a analýz až do nočních hodin.

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu
Čína

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu

Uživatelé na sociálních sítích společně s menšími světovými médii šíří neověřené informace o údajně velmi třaskavém dění v Číně. Objevily se spekulace o tom, že tamní armáda využila odcestování prezidenta Si Ťin-pchinga ze země a po jeho návratu z Uzbekistánu státníka uvrhla do domácího vězení. Odborníci považují zprávy za nepravděpodobné.

Infobox
sledujeme živě
18:36

Nacher (ANO) dorazil do svého štábu jako poslední ze všech lídrů pražských kandidátek

18:27

ČSÚ: Sečteno bylo 62,08, respektive 59,59 procent okrsků

18:19

Síkela: Lidé rychle zapomněli, co tu „komunisticko-populisticko-STBácká hlava hydry“ způsobila

18:12

Faltýnek věří, že se se kandidátka na senátorku Nagyová dostane do druhého kola volby

Klobása, toast s avokádem i štrúdl. Co strany nabízí ve štábech a kde je raut nejchudší?

Chleba s avokádem, grilované kuře nebo klobása, ale i štrúdl nebo další sladkosti. I když do většiny volebních štábů ještě nedorazilo mnoho politiků, novináři jsou už většinou kompletní. Strany se jim snaží čekání zpříjemnit alespoň občerstvením. Letos jsou ale rauty chudší, než byly během voleb do Poslanecké sněmovny. Kde se co podává a kde nejvíc šetří?

Šokující stav propuštěného Ukrajince: Chybí mu kus kosti, zákrok provedli rezavými kleštěmi

Ve čtvrtek bylo z ruského zajetí propuštěno 215 obránců Ukrajiny. Vojáci, kteří bránili Mariupol, se do vlasti vrátili výměnou za 55 ruských zajatců. Rodiny jsou v slzách, které nesymbolizují pouze štěstí. Při pohledu na své milované jsou v šoku. Nejvíce pozornosti se dostalo Michajlovi Djanovovi, který se po třech měsících v ruském zajetí změnil k nepoznání. Okupanti obránce Ukrajiny mnohdy mučili.

Sledujte Partii s prezidentem Zemanem. Jak zhodnotí výsledky obecních a senátních voleb?

Kdo je vítězem a kdo poraženým? Výsledky komunálních a senátních voleb v Partii Terezie Tománkové okomentuje prezident Miloš Zeman. Poté bude následovat velká politická diskuse s předsedou Senátu Vystrčilem (ODS), místopředsedkyní ANO Schillerovou, vicepremiérem a šéfem lidovců Jurečkou a s předsedou SPD Okamurou. Partii sledujte v neděli od 11:00 na CNN Prima NEWS, na Primě nebo v tomto článku.

Vibrátor a porážka mistra světa po prvním tahu. Šachovým světem otřásá skandál

Současný šachový mistr světa Magnus Carlsen vzdal v pondělí turnajovou partii hned po svém prvním tahu. Oficiální vysvětlení sice nepodal, ale nejspíš tak učinil kvůli podezření, že jeho soupeř – americký velmistr Hans Niemann – podváděl. Kauza odstartovala na začátku září, kdy Nor se zmíněným soupeřem nečekaně prohrál a vzápětí z prestižního klání v St. Louis odstoupil. Jeho nevysvětlené gesto v šachových kruzích spustilo vášnivé debaty o možném podvodu. Objevily se dokonce bizarní teorie, že Niemann švindloval pomocí análního vibrátoru.

Živě
ON-LINE: Putin vyhodil oblíbeného generála. Místo něj nasadí „řezníka z Mariupolu“

Tisíce Rusů prchají ze země kvůli ohlášené mobilizaci, kterou ve středu oznámil prezident Vladimir Putin. Skupina G7 prohlásila, že výsledky Ruskem řízených referend na Ukrajině nikdy neuzná. Ukrajinci pokračují ve stabilizaci území, které v posledních dnech dobyli zpět. V Izjumu skončily exhumace, bylo nalezeno 447 těl. Rusko v době pokračující mobilizace vyměnilo generála odpovědného za logistiku.

Rozmazlený král? Karel si na cesty bere vlastní postel, záchodové prkénko i toaletní papír

Britský král Karel III. byl služebnictvem v Clarence House přezdíván jako „rozmazlený princ“. Podle amerického deníku The New York Post mu komorníci každý den nažehlili pyžamo, vyžehlili tkaničky u bot a na kartáček nanesli zubní pastu. Špunt ve vaně pak musí být v přesné poloze, a pokud panovník cestuje, bere si s sebou postel, nábytek a údajně také vlastní záchodové prkénko.

Nejstarší kandidát voleb na Moravě: Jsem astrolog, zachrání nás jen celosvětový stát

Josef Orszulík se narodil 20. června 1930, přesto se pokusil získat mandát v komunálních volbách. Jeho otec býval komorníkem u hraběte Larische v Karviné, on sám se voličům představil na kandidátce jako astrolog a filozof. Je mu 92 let, a kdyby v hlasování uspěl, mohl být až do roku 2026 zastupitelem, tedy do 96 let! Už předem ale hlásil prohru: „Vím, že nemám šanci.“ Kandidoval na 54. pozici nevýznamného politického hnutí Švýcarská demokracie v Ostravě.

Federer se loučil v slzách: Byla to úžasná cesta, nic bych v kariéře nezměnil

Tenisový fenomén a vítěz 20 grandslamových titulů Roger Federer prožil dojemné loučení se sportovní kariérou. Jednačtyřicetiletý Švýcar se v závěrečné čtyřhře úvodního dne Laver Cupu vítězství nedočkal, s Rafaelem Nadalem podlehli americké dvojici Jack Sock, Frances Tiafoe 6:4, 6:7, 9:11. Po utkání se ale se španělským spoluhráčem neubránili slzám, ne však z prohry v zápase.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Domácí zpravodajství

Zemřel známý český galerista. Založil největší sbírku o tuzemském a slovenském umění

Ve věku 78 let zemřel v pátek výtvarník, básník, publicista a kurátor Jiří Hůla. Zprávu v sobotu sdělila jeho dcera Galina Miklínová. Hůla v 80. letech otevřel se svým bratrem v Kostelci nad Černými lesy Galerii H. Založil také Archiv výtvarného umění a informační systém abART, dnes zřejmě největší sbírku dokumentů o současném českém a slovenském výtvarném umění.