reklama

Jak rok pandemie změnil naše těla? Bolavá záda, problémy se zuby a mozek v depresi

Mělo to být jen na pár týdnů. Jenže koronavirová nákaza už vězní lidi doma, až na krátké výjimky, více než rok. A lockdowny, dlouhodobý stres a strach si vybírají svou daň. Naše tělo chátrá, lidé mají potíže se zády, krční páteří, stěžují si na ochablé svaly, problémy s vlasy i zuby. Jiní zase kvůli duševní krizi poptávají psychology.

reklama

Něco takového historie nepamatuje. Miliony lidí už druhým rokem pozorují svět zmítaný pandemií přes okna svého domova a ven vycházejí jen zřídka. Ostatně proč taky? Kvůli koronavirovým opatřením jsou zavřená sportoviště, ale i restaurace, hotely, kina, divadla či většina obchodů. Lidé se nemají kde bavit, a tak zůstávají zalezlí doma. Člověk – tvor společenský – takovou izolaci nenese dobře a odnáší to na těle i duši.

Nárůst hmotnosti

Kvůli zavřeným posilovnám a nedostatku pohybu začíná řada lidí tloustnout. Ačkoli jsou tací, kteří si našli při domácí karanténě čas si naopak zdravě vařit, většina lidí nedokáže nárůstu hmotnosti v lockdownu dlouhodobě vzdorovat. Podle výzkumu Americké psychologické asociace (APA), největšího sdružení psychologů v zemi, během pandemie přibrala téměř polovina všech občanů USA.

U těch, kteří přiznali, že zaznamenali nárůst hmotnosti, jsou pak váhové přírůstky znepokojující. Například šest z deseti dospělých v průměru přibralo 13 kilogramů. Nejvíce tloustli mileniálové (lidé ve věku mezi 25 a 42 lety), a to o 19 kilogramů. Obecně lépe na tom byly ženy, které přibraly v průměru deset kilogramů. Ženy v USA ale na druhé straně nejčastěji vnímaly nechtěný úbytek hmotnosti. Některé kvůli stresu během pandemie zhubly průměrně o 12 kilogramů.

Problémy se zády a krční páteří

Cesta do práce, z práce, na oběd, na nákup, pro děti do školy a domů. Drobné pohyby, které člověk při každodenní předpandemické rutině ani nevnímal, mu teď nejvíce chybí. Řada lidí pracuje na home office a pohyb omezila na trasu mezi postelí a židlí. I proto má čím dál více lidí vedle ochablých svalů také potíže s krční páteří a zády.

Zatímco v kancelářích lidé mají alespoň elementární pomůcky, které jim pomáhají při práci s počítačem (podložku pod myš a klávesnici, kvalitní židli, obrazovku ve výšce očí apod.), jak píše americká NBC, na home office se lidé hrbí u notebooku na gauči či v posteli, což jim může v budoucnu přivodit zdravotní obtíže. Mimo jiné i syndrom karpálního tunelu.

Špatné vlasy i zuby

Zatímco výše zmíněné příznaky souvisejí s nedostatkem pohybu, další neduhy lidem přivodil stres. Kvůli ekonomické krizi, ztrátě zaměstnání a strachu z covidu se lidé více než dříve často a intenzivně obávají o budoucnost. Americká NBC upozornila, že zhruba čtvrtina občanů během lockdownu pije více alkoholu než před pandemií. Přibývá úzkostí a depresí.

Duševní nepohodou pak trpí celé tělo. Kvůli stresu a nedostatku pobytu na slunci lidem vypadávají vlasy, kvůli nošení roušek musejí zase řešit problémy s pletí. Rozladěná psychika pak překvapivě zhoršuje také lidský chrup.

Ze studie Americké zubařské asociace vyplynulo, že pacienti ve stresu častěji skřípají a cvakají zuby (takzvaný bruxismus), čímž zhoršují kvalitu zubů. V nejhorším případě si mohou lidé při skřípání zubů poškodit čelistní kloub. Špatný chrup pak praská a zuby mohou vypadat.

Srdce v ohrožení

Když se spojí dohromady duševní i fyzický rozklad, člověku může jít o život. Lékaři upozorňují, že lidem, kteří kvůli pandemii museli přerušit diety a pravidelné cvičení, hrozí zvýšení krevního tlaku a hladiny cholesterolu. NBC napsala, že zvláště v ohrožení jsou chronicky nemocní, kteří potřebují pravidelnou péči lékařů. Pro lidi s cukrovkou či arytmií je obzvláště těžké dodržet svůj zdravotní rozvrh, když nemocnice plní nakažení koronavirem.

Pohodu člověka ovlivňuje ještě jeden důležitý faktor, který během pandemie dostává na frak – spánek. Lidé mají častější poruchy spánku, ať už kvůli stresu nebo kvůli tomu, že se zkrátka během „nudného“ dne v lockdownu neměli jak unavit. Nedostatek spánku pak na sebe může nabalovat vážnější zdravotní komplikace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama