reklama

Jak rok pandemie změnil naše těla? Bolavá záda, problémy se zuby a mozek v depresi

Mělo to být jen na pár týdnů. Jenže koronavirová nákaza už vězní lidi doma, až na krátké výjimky, více než rok. A lockdowny, dlouhodobý stres a strach si vybírají svou daň. Naše tělo chátrá, lidé mají potíže se zády, krční páteří, stěžují si na ochablé svaly, problémy s vlasy i zuby. Jiní zase kvůli duševní krizi poptávají psychology.

reklama

Něco takového historie nepamatuje. Miliony lidí už druhým rokem pozorují svět zmítaný pandemií přes okna svého domova a ven vycházejí jen zřídka. Ostatně proč taky? Kvůli koronavirovým opatřením jsou zavřená sportoviště, ale i restaurace, hotely, kina, divadla či většina obchodů. Lidé se nemají kde bavit, a tak zůstávají zalezlí doma. Člověk – tvor společenský – takovou izolaci nenese dobře a odnáší to na těle i duši.

Nárůst hmotnosti

Kvůli zavřeným posilovnám a nedostatku pohybu začíná řada lidí tloustnout. Ačkoli jsou tací, kteří si našli při domácí karanténě čas si naopak zdravě vařit, většina lidí nedokáže nárůstu hmotnosti v lockdownu dlouhodobě vzdorovat. Podle výzkumu Americké psychologické asociace (APA), největšího sdružení psychologů v zemi, během pandemie přibrala téměř polovina všech občanů USA.

U těch, kteří přiznali, že zaznamenali nárůst hmotnosti, jsou pak váhové přírůstky znepokojující. Například šest z deseti dospělých v průměru přibralo 13 kilogramů. Nejvíce tloustli mileniálové (lidé ve věku mezi 25 a 42 lety), a to o 19 kilogramů. Obecně lépe na tom byly ženy, které přibraly v průměru deset kilogramů. Ženy v USA ale na druhé straně nejčastěji vnímaly nechtěný úbytek hmotnosti. Některé kvůli stresu během pandemie zhubly průměrně o 12 kilogramů.

Problémy se zády a krční páteří

Cesta do práce, z práce, na oběd, na nákup, pro děti do školy a domů. Drobné pohyby, které člověk při každodenní předpandemické rutině ani nevnímal, mu teď nejvíce chybí. Řada lidí pracuje na home office a pohyb omezila na trasu mezi postelí a židlí. I proto má čím dál více lidí vedle ochablých svalů také potíže s krční páteří a zády.

Zatímco v kancelářích lidé mají alespoň elementární pomůcky, které jim pomáhají při práci s počítačem (podložku pod myš a klávesnici, kvalitní židli, obrazovku ve výšce očí apod.), jak píše americká NBC, na home office se lidé hrbí u notebooku na gauči či v posteli, což jim může v budoucnu přivodit zdravotní obtíže. Mimo jiné i syndrom karpálního tunelu.

Špatné vlasy i zuby

Zatímco výše zmíněné příznaky souvisejí s nedostatkem pohybu, další neduhy lidem přivodil stres. Kvůli ekonomické krizi, ztrátě zaměstnání a strachu z covidu se lidé více než dříve často a intenzivně obávají o budoucnost. Americká NBC upozornila, že zhruba čtvrtina občanů během lockdownu pije více alkoholu než před pandemií. Přibývá úzkostí a depresí.

Duševní nepohodou pak trpí celé tělo. Kvůli stresu a nedostatku pobytu na slunci lidem vypadávají vlasy, kvůli nošení roušek musejí zase řešit problémy s pletí. Rozladěná psychika pak překvapivě zhoršuje také lidský chrup.

Ze studie Americké zubařské asociace vyplynulo, že pacienti ve stresu častěji skřípají a cvakají zuby (takzvaný bruxismus), čímž zhoršují kvalitu zubů. V nejhorším případě si mohou lidé při skřípání zubů poškodit čelistní kloub. Špatný chrup pak praská a zuby mohou vypadat.

Srdce v ohrožení

Když se spojí dohromady duševní i fyzický rozklad, člověku může jít o život. Lékaři upozorňují, že lidem, kteří kvůli pandemii museli přerušit diety a pravidelné cvičení, hrozí zvýšení krevního tlaku a hladiny cholesterolu. NBC napsala, že zvláště v ohrožení jsou chronicky nemocní, kteří potřebují pravidelnou péči lékařů. Pro lidi s cukrovkou či arytmií je obzvláště těžké dodržet svůj zdravotní rozvrh, když nemocnice plní nakažení koronavirem.

Pohodu člověka ovlivňuje ještě jeden důležitý faktor, který během pandemie dostává na frak – spánek. Lidé mají častější poruchy spánku, ať už kvůli stresu nebo kvůli tomu, že se zkrátka během „nudného“ dne v lockdownu neměli jak unavit. Nedostatek spánku pak na sebe může nabalovat vážnější zdravotní komplikace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Vykopnou vás a zastavíte se na schodech. Hamáček sepsul Okamuru kvůli Afghánistánu
360°

Vykopnou vás a zastavíte se na schodech. Hamáček sepsul Okamuru kvůli Afghánistánu

Nedávné události v Afghánistánu se staly předmětem hádky mezi Tomiem Okamurou a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Šéf SPD zkritizoval přijetí afghánských a muslimských migrantů a uvedl, že by byl pro nulovou toleranci islámu. Na jeho slova reagoval předseda sociálních demokratů s tím, že by ho za to vykopli z jednání, zaznělo ve speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.

Velká předvolební debata a hlasování v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Boj s covidem se hystericky přehání a zneužívá. Právní stát skončil, říká advokátka

Boj s pandemií koronaviru se hystericky přehání a zároveň zneužívá k protiústavnímu nakládání s právy občanů. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásila advokátka a bývalá poslankyně za ČSSD Jana Zwyrtek Hamplová. Samotné onemocnění COVID-19 prý nezlehčuje, ale pozastavuje se nad řadou vládních opatření. Právní stát podle ní již z velké části skončil.

reklama