O kariéře IT specialisty se v současnosti mluví jako o jedné z nejlepších možných voleb, co se týká výběru zaměstnání. Je to skutečně tak? Mají přednost vystudovaní vysokoškoláci nebo absolventi rekvalifikačních kurzů? A jak zajistit, že při hledání práce uspějí podle svých představ? O tom v dalším díle podcastu ITN ONAIR mluvila HR konzultantka Andrea Kráslová. Ta upozorňuje, že pracovní trh se v výrazně změnil a radí, jak se v něm zorientovat.
Nezaměstnanost se v Česku stabilně drží kolem 3 %, tedy velmi nízko, což je pro lidi hledající práci dobrá zpráva. A to v drtivé většině platí i pro IT obor. „IT obory jsou specifické a vždycky byly. Je to obor, který se mění každým rokem. Naposledy pod vlivem umělé inteligence a dalších různých programovacích způsobů jazyků a podobně,“ vysvětluje v dalším díle pořadu ITN ONAIR Andrea Kráslová, HR konzultantka.
A těm, kteří chtějí být dlouhodobě úspěšní, rovnou dává první radu: „Ajťáci bývají rozebraní firmami častokrát už při studiu. Zároveň to ale pro ně znamená velký důraz na průběžné vzdělávání, aby neustrnuli,“ dodává s tím, že firmy při hledání nových pracovníků nedělají velké rozdíly mezi vysokoškoláky a absolventy rekvalifikačních kurzů.
„Celá informace je o tom, že se člověk chce rozvíjet, chce se vzdělávat, je flexibilní a věnoval úsilí do takového kurzu nebo programu. Je to zásadní informace o kandidátovi spíše v osobnostním pojetí… Taky se vyplatí říct, že rekvalifikace může být dobrý začátek a ta firma pak ráda investuje do toho člověka, když vidí, že je flexibilní a má vůli se dovzdělávat.“
Nicméně podle zkušené HR profesionálky se vyplatí v nabídce kurzů pečlivě vybírat. Je více než vhodné volit takové, které mají akreditaci MŠMT. Ty nabízí například společnost ITnetwork.
Šance na první dojem je jen jedna
Zásadní roli při uplatnění hraje také zaměření IT pracovníků. „Mnohem žádanější jsou třeba Full stack developeři, programátoři v konkrétních jazycích anebo konkrétní systém Azure… Je ještě důležité zmínit, že IT specialistů je zapotřebí hodně. Možná nezískají úplně nejlukrativnější místo, skvělou mzdu, ale určitě uplatnění najdou,“ vykládá dále Andrea Kráslová.
A to platí i o začátečnících, kteří zatím nemají příliš zkušeností. Nejen jim se vyplatí na pohovor přijít s prezentací konkrétního projektu. „Jsem velkým zastáncem kariérního portfolia. Můžete ho přidat buď k životopisu, k motivačnímu dopisu anebo prostě mít vlastní web, kde ukazujete svoji práci,“ radí dále HR poradkyně s tím, že v první řadě jde o schopnost se zvýraznit mezi ostatními kandidáty.
Andrea Kráslová pak přidává i další cenné rady. „Kdo to nemá v sobě, určitě nefabulovat. Ale kdo je trošku extrovertní, měl by určitě dát najevo komunikativnost. Je to vlastnost, která u ajťáků častokrát z logiky profese chybí. Nicméně velmi se oceňuje, když umí komunikovat, umí se účastnit schůzek. Určitě se vyplatí přidat jakýkoliv kurz, někdy i třeba jednodenní. A myslím si, že se taky vyplatí jít na pohovor s pokorou,“ uvádí HR konzultantka s tím, že kvalitně připravený životopis je velkou výhodou stejně jako schopnost přiznat, že nemáme perfektní přehled o všem, co je v dané společnosti potřeba.
A čím ještě lze přihrát si body k dobru?
„Chce to vědět, kdo mi volá, co chci a co nechci. Je to o komunikaci, o tom být k dispozici. Na telefonu jsem kolikrát pracovala v náboru. A kandidátům jsem se nedovolala jediný den v týdnu, i když jsem měla dobrou vůli, zaujali mě. Ale nedovolala jsem se jim, poslala esemesku a nepřišla odpověď. Někdo dokonce třeba odmítá zvedat telefon z neznámého čísla, to jsou takové nečekané bariéry,“ říká profesionální kariérní koučka.
Rozhodit sítě na sítích
Mezi naprosté základy při hledání práce patří nejen dovednost hledat v online portálech, ale také vlastní prezentace. „Pro všechny ajťáky bych doporučila účast na LinkedIn a prezentovat tam své silné dovednosti, zkušenosti, kompetence, nebát se používat odborností, obzvláště u rekvalifikací — umím Javu atd. Většina IT rekrutérů hledá přes klíčová slova,“ dává nahlédnout pod pokličku HR systému Andrea Kráslová a dodává, že není od věci si při budování online profilu nechat pomoci od profesionálů, což ve výsledku může vést k výhodě, která zajistí zájem náborářů.
Andrea Kráslová pak jasně doporučuje své schopnosti a zkušenosti nepřeceňovat. Je ovšem také zastánkyní dovednosti umět se prodat. A ve vysílání ITN ONAIR rovnou zmiňuje zkušenost, při které se kandidátovi vyplatilo být naopak skromnější. „Zmiňoval, že vedl 150 lidí, ale takových pozic bylo volných málo, tak to zmenšil na 60.“
Ideální je podle HR konzultantky nechat za sebe mluvit konkrétní fakta.
„Co jsem absolvovala, co umím, co znám, na jakém projektu jsem pracovala a co byl třeba mezinárodní projekt nebo zase jaký kurz jsem absolvovala a co jsem se v něm naučila. Určitě bych mluvila slovy, co to přineslo firmě. Tudíž bych nepsala, že jsem pracovala na velkém projektu, ale třeba spíš, že jsem měla zodpovědnost za projekt, který přinesl firmě miliardu.“
Nezbytností je dnes kromě vyladěného životopisu i motivační dopis. Jak ho sepsat tak, aby náborářům řekl, co má a přitom je neodradil délkou? Jakou fotografií se prezentovat? A jak se chovat při osobním pohovoru, aby HR pracovníci měli chuť vás zaměstnat? To všechno zjistíte v dalším díle pořadu ITN ONAIR, který nabízí i konkrétní tipy na přípravu na pohovor.
Co mám udělat pro novou kariéru v IT?
Vyplňte dotazník níže. Svým dotazem se k ničemu nezavazujete. My vám pošleme veškeré potřebné informace a zda uděláte další krok k lepší práci a finanční svobodě, tak to pak už bude pouze na vás.