Kouř je větší zabiják než oheň, varují experti. Co dělat, pokud ucítíte dým?

Která místa zasáhl požár nejvíce?

Boj s plameny v Českém Švýcarsku pokračuje. Více než 400 hasičů se snaží zkrotit ohnivé inferno, které zachvátilo Hřensko. Konec požáru je ale stále v nedohlednu. Vítr navíc roznesl do dalších koutů republiky štiplavý zápach kouře. Jak byste se měli zachovat, pokud ho ucítíte? Hasiči, záchranáři i policie doporučují dodržovat několik jednoduchých, ale důležitých rad. Na pozoru by měli být především nemocní lidé a děti.

Hasiči už třetím dnem krotí plameny na Hřensku. Oheň už zasáhl oblast o velikosti 300 hektarů a neušetřil ani několik domů v obci Mezná. Kouř z hořícího Českého Švýcarska navíc odnesl vítr i do dalších krajů, cítit je i v pražské metropoli.

Některým lidem by zplodiny z požáru mohly způsobit nepříjemné zdravotní obtíže. Hasiči i experti proto přišli s několika praktickými radami, jak se zachovat, pokud štiplavý zápach spálenin cítíte.

Pozor na otevřená okna

Řada Čechů se ráno probudila do smradu z kouře, který byl mnohdy cítit po celém domě či bytě. Větrání v tomto případně nemusí příliš pomoct, spíše naopak. Hasiči proto doporučují zavřít všechna okna a dveře – není jasné, kdy se oheň na Hřensku dostane zcela pod kontrolou, do té doby by se měli Češi vyvarovat větrání, a to vedru navzdory.

Nepanikařte a nevolejte hned hasiče

Puch spálenin z Českého Švýcarska odnesl vítr desítky kilometrů daleko do různých koutů republiky. Pokud ale třeba v Praze ucítíte smrad z kouře, není nutné okamžitě volat hasiče, pokud zároveň nevidíte další příznaky hoření – třeba plameny.

Od rána totiž tísňové linky evidují obrovský nárůst počtu telefonátů s nahlášením zápachu kouře. Pakliže nemáte důvodné podezření, že opravdu hoří ve vašem blízkém okolí, a nehrozí vám bezprostřední nebezpečí, zdržte se volání hasičům. Může se totiž stát, že na zahlcených linkách budou muset čekat ti, kteří řeší opravdový požár.

Pokud možno, zůstaňte doma

Toxické zplodiny jsou mnohdy nebezpečnější než samotné plameny. V Praze není koncentrace škodlivin z kouře tak vysoká, přesto je na místě opatrnost. Především lidé, kteří trpí problémy s dýcháním, by se neměli zdržovat venku.

Stejné doporučení ze strany záchranářů platí také pro seniory, nemocné osoby i děti. V kombinaci s vysokými venkovními teplotami by si mohli zadělat na velké zdravotní potíže. Pokud spadáte do zmíněných rizikových kategorií a nemusíte se nutně zdržovat venku, zůstaňte doma a zavřete okna i dveře.

„Doporučujeme sledovat Twitter hasičů, kteří dokážou upozornit, pokud by se situace změnila,“ dodala mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Nejezděte na místo požáru

Poslední rada nejspíše nikoho nepřekvapí. Přesto musela policie poprosit veřejnost, aby se zcela vyhnula oblasti zasažené požárem. „Důrazně apelujeme na spoluobčany, aby se nepokoušeli vyhnout policejním zátarasům a nesnažili se dostat do lokality, kde hoří,“ napsali policisté na sociální sítě.

Reagovali tím na skupinu cyklistů, kteří měli namířeno do hořícího Hřenska. „Vystavují se značnému nebezpečí, požár je může kdykoliv překvapit,“ dodali.

Aktuální informace o požáru v Národním parku České Švýcarsko můžete sledovat na CNN Prima NEWS či přímo v našem on-line článku.

Tagy: