Politické strany v Česku zahodily své názorové odlišnosti, aby mohly zformovat koalice s jediným cílem – porazit populistického magnáta Andreje Babiše. Tak hodnotí tuzemské sněmovní volby ve svém komentáři americká CNN. Babišova porážka může být podle ní návodem, jak odstavit od vlády i další příznivce takzvaného trumpismu ve světě.
Americký exprezident Donald Trump se věnoval politice velmi svérázným způsobem. Názorově vyhraněný státník během úřadování v Bílém domě „okouzlil“ řadu politiků po celém světě. Brojil proti migraci, coby velký patriot a boháč rozděloval společnost, ale především dělal z politiky show. Pro tento nový politický styl se vžil výraz trumpismus.
Babiš chce exhibovat v opozici. Levicoví voliči z něj mohou udělat prezidenta
Premiér Andrej Babiš (ANO) se již smířil s odchodem do opozice, neznamená to však, že by z veřejného života nadobro zmizel. Naopak – více než týden po volbách dává jasně najevo, že bude chtít přesvědčit frustrované levicové voliče, jejichž strany se jen těsně nedostaly do Poslanecké sněmovny. Podle politologů mu tato strategie může pomoci k získání prezidentského křesla.
Podle zahraničních expertů mezi příznivce tohoto stylu patří také český premiér Andrej Babiš. Americký bývalý právník a komentátor CNN Dean Obeidallah na příkladu českých voleb ukazuje, jak se dá trumpismus porazit. „Chcete zachránit naši demokracii od trumpismu? Možností je následovat šablonu, která přispěla k překvapivé porážce českého premiéra Andreje Babiše, taktéž známého jako český Donald Trump,“ napsal.
Past na Babiše? Koalice
Obeidallah považuje za všeobecně aplikovatelnou taktiku sestavení koalic, které v Česku podle něj dokázaly odložit stranou své odlišnosti a rozdílné názory na zásadní témata, aby se mohly efektivně sjednotit ve snaze porazit Babiše. „Babišova strana prohrála jen malým rozdílem, přesto se zdá, že tento přístup zafungoval,“ uvedl komentátor CNN.
Podle něj trpí trumpismem například i politici v Maďarsku, v minulosti byl s Trumpem srovnáván i brazilský prezident Jair Bolsonaro či mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.
Komentátor CNN doufá, že by se mohla z politického dění v Česku poučit i americká společnost. Ačkoli je americký politický systém odlišný – fungují v něm pouze dvě srovnatelně silné frakce – mohou podle Obeidallaha přesto politici odložit své odlišnosti a sjednotit se v zájmu vyššího dobra.
Americká CNN má dlouhodobě blíže k Demokratické straně, Obeidallah vnímá republikány jako stranu, která nadále pokračuje v liniích Trumpovy politiky a rozděluje společnost. Sociologické průzkumy ukazují, že je americká veřejnost i rok po volbách roztříštěná. Mnozí nadále volají po návratu Trumpa do Bílého domu.