Ráno se vám nechce vstávat do práce, odpočítáváte každou minutu pracovní doby a domů se vracíte zbití jako po šichtě v dole? Pak pro vás vaše práce zřejmě nebude ta pravá. To je případ statisíců Čechů, kteří chození do práce vnímají jako nutné zlo. Patříte k těm, kteří akutně potřebují změnu? Přinášíme vám spolehlivé způsoby, jak to poznat a odhodlat se ke změně. Pro mnohé sci-fi, ale jde to.
Je to situace, kterou řeší lidé napříč generacemi. Nezáleží na tom, zda jste čerstvý absolvent nebo máte těsně před důchodem. O tom, že by práce kromě peněz měla přinášet i uspokojení, by měl přemýšlet každý. Důležitým a přitom nejtěžším krokem pro mnohé bývá rozhodnutí odejít ze zaměstnání, které je vyčerpává víc, než je zdrávo. A jak nabýt jistotu, že se to týká právě vás? Server Práce.cz doporučuje zaměřit se na to, jak moc se z práce vracíte unavení nebo se v ní nudíte. Dále se podle webu vyplatí zaměřit se na vztahy mezi jednotlivými kolegy na pracovišti či se zamyslet nad tím, kolik práce si nosíte domů.
Válku pocítí většina českých firem, zchudne autoprůmysl. Podniky vyhlíží Ukrajince
Téměř tři čtvrtiny českých podniků pocítí negativní dopad válečného konfliktu na Ukrajině. Pracovní místa plánují ukrajinským uprchlíkům nabídnout více než dvě třetiny výrobních firem. Podle více než poloviny personalistů by ukrajinští občané mohli pomoci firmám zaplnit pozice, které se jim nedařilo dlouhodobě obsadit. Vyplývá to z průzkumu, který personální agentura Hofmann Personal uskutečnila v březnu mezi 158 personalisty z výrobních, velkoobchodních a logistických firem.
„Nemáte občas pocit, že je vaše hlava zmenšená kancelář nebo dílna? Analyzujete v ní každou věc, kterou jste udělali, a jste neustále v napětí, protože jste mohli něco přehlédnout. Při každém zazvonění telefonu se celí roztřesete. I když relaxujete, nemůžete se zbavit myšlenky na práci,“ tohle všechno jsou ukazatele, že je čas na změnu.
Ti, kteří si dodají odvahy a výpověď se rozhodnou risknout, ale často čelí nelehkým chvílím. Nadřízení totiž vyrukují s nabídkami, které se těžko odmítají – vyšší plat, povýšení nebo v posledních měsících tolik trendy práce z domu. Poradna serveru Jobs.cz přináší návod, jak řešit i tento svízel: „Základní otázka zní, jestli se všemi lákadly, která na vás ve firmě zkoušejí, zmizí důvody, kvůli nimž jste se rozhodli odejít. Co vás před pár týdny nebo měsíci přimělo k pročítání nabídek a obesílání zaměstnavatelů? Vykompenzuje tyto důvody vyšší plat nebo vyšší ‚frčka‘ ve firmě? Služební auto nebo neomezený home office?“
Server doporučuje si důvody k odchodu sepsat. Vidět své pohnutky černé na bílém vám může k důležité změně pomoci. A to se vyplácí nejen proto, že když děláme, co umíme a co nás současně i baví, podáváme lepší výkony a jsme tak výrazně platnější. Průzkumy naznačují, že jsme pak i šťastnější.
Server Sežeňpráci.cz všem, kteří právě takového cíle chtějí dosáhnout, doporučuje sepsat základní desatero. Do toho je třeba se pustit ještě před samotným rozesíláním životopisů:
- Uvědomit si, jaké máte vzdělání a zda-li chcete pracovat ve vystudovaném oboru.
- Proč jste opustili bývalé zaměstnání.
- Jakou máte praxi a v čem.
- Co umíte a v čem se vyznáte (= koníčky).
- Co bylo a je Vaším vysněným zaměstnáním.
- Kolik peněz potřebujete a kolik chcete vydělávat.
- Zda-li jste ochotni dojíždět.
- Kam se chcete vypracovat a za jak dlouho.
- Pokud nemáte praxi, která Vás dostane na vytouženou pozici, podívejte se po takové profesi, která Vám k práci snů pomůže.
- Nebojte se odpovídat i na pozice, které Vám připadají zajímavé, ale nemáte praxi.
Dalším ze způsobů, jak si ověřit vlastní talent, zkušenosti i způsobilost jsou osobnostní testy. I ty mohou napovědět, která profese je pro člověka vhodná. „Výběr povolání provází člověka v několika fázích života. První důležité rozhodnutí by měl člověk učinit již v 15 letech, a to před výběrem střední školy. Mnozí z nás ale toto rozhodnutí podceňují a poté se 4 roky věnují oboru, který je vůbec nenaplňuje. Pokud patříte Vy nebo Vaši blízcí mezi ty, kteří se nemohou rozhodnout, ať už na jakou školu půjdou nebo jaké zaměstnání je pro ně to pravé, testy osobnosti nebo výběru povolání Vám zajisté pomohou se rozhodnout správně,“ píše web zkouskaosobnosti.cz.
Pro vlastní klid je ale dobré vybrat vhodnou dobu pro změnu zaměstnání. Odcházet se nevyplácí, pokud se nacházíte v náročné životní etapě a přitom není ve hře jiná nabídka. Dřív, než šéfovi definitivně oznámíte, že končíte, je vhodné si obšlápnout pracovní trh a zorientovat se v nabídkách a vašich možnostech.