Rušení daňových výjimek, audit příjmů a výdajů nebo vytažení lidí v exekuci ze šedé ekonomiky. To jsou recepty místopředsedkyně hnutí STAN Věry Kovářové na znovunastolení rovnováhy českých veřejných financí. Zmínila to ve vysílání CNN Prima NEWS.
Ať už po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny bude vládnout kdokoli, zdědí obrovský schodek státního rozpočtu, který bude muset řešit. Pokud by současné deficity přetrvávaly, narazilo by Česko do tří až čtyř let na dluhovou brzdu. „V tu chvíli bychom museli dělat vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet, hrozily by škrty a tam se nechceme dostat,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS Věra Kovářová, místopředsedkyně hnutí STAN a členka sněmovního rozpočtového výboru.
Zabráníme korupci a budeme transparentní. Piráti a STAN rozjeli předvolební kampaň
Piráti a Starostové zahájili v úterý u pražského Rudolfina kampaň do sněmovních voleb. „Chceme vrátit České republice správný kurz,“ prohlásil šéf STAN Vít Rakušan, který povede kandidátku ve Středočeském kraji. Předseda Pirátů Ivan Bartoš bude lídrem na Ústecku.
Nový šéf či šéfka resortu financí bude muset podle ní zauditovat příjmy i výdaje státního rozpočtu a hledat úspory především na běžných výdajích státu. To ale prý nepomůže, a tak bude nutné se zaměřit na systém výběru daní. „Musíme se zaměřit na daňové výjimky, které si různé skupiny vylobbovaly za posledních 30 let,“ řekla Kovářová.
Zaměříme se na exekuce
Podle ní je také možné hledat rezervy na trhu práce. „Zaměříme se na exekuce, na ty, kteří v nich jsou. Ti dnes pracují v šedé ekonomice, neplatí daně ani pojištění. Když je z šedé ekonomiky vytáhnete, budou pracovat legálně. Pak máte okamžitě příjem do státního rozpočtu,“ dodala poslankyně. Úprava daňových sazeb je podle ní až na posledním místě.
Nová vláda bude muset najít až 400 miliard korun, které v příštích letech vypadnou kvůli zrušení superhrubé mzdy. „Firmám ale peníze musí zůstat, aby se Česko změnilo z montovny na mozkovnu, aby firmy investovaly do digitalizace,“ vysvětlila.
Zrušení EET? Nejprve analýza
Jenže podle Kovářové nepřipadá v úvahu, aby vláda začala škrtat ve výdajích nebo říkat, komu peníze vezme. „Musí se to vzít jako celek. Běžné výdaje se dají uspořit, ale jen do určité míry. Investujme, abychom ušetřili, a to do digitalizace nebo vysokorychlostního internetu,“ dodala Kovářová. Stát by podle ní rozhodně neměl snižovat výdaje na veřejné služby. „Stát musí zajistit školství, zdravotnictví, moderní technologie nebo dopravu,“ doplnila.
Věra Kovářová se rovněž vyjádřila k elektronické evidenci tržeb, která je v současné době pozastavena. Podle ní by se třetí a čtvrtá vlna EET měla zastavit definitivně a u první a druhé je třeba provést analýzu, aby se zjistilo, nakolik byly přínosné.