Nicola Tesla získal za svůj život více než 700 patentů. Geniálního vědce ale dlouho zastiňoval jeho někdejší zaměstnavatel – Thomas Alva Edison. Tesla se nejvíce proslavil objevem střídavého proudu, jeho práce vedla také k pokroku v oblasti bezdrátové komunikace, osvětlení, robotiky a mnoha dalších oblastech. Ač se to zdá neuvěřitelné, narodil se před 165 lety. Co jste o něm možná nevěděli?
Jeho narození doprovázela bouřka s blesky
Nikola Tesla se narodil kolem půlnoci mezi 9. a 10. červencem 1856 v dnešním Chorvatsku. Jeho příchod na svět doprovázela prudká bouře s blesky. Podle rodinné legendy porodní bába v polovině porodu spráskla ruce a prohlásila, že blesky jsou špatným znamením. Řekla, že toto dítě bude dítětem temnoty, na což jeho matka měla odpovědět: „Ne, bude to dítě světla.“
Měl obsedantně kompulzivní poruchu
Tesla byl posedlý číslem tři a nesnášel šperky, kulaté předměty a dotýkání se vlasů. Obrovskou hrůzu mu naháněly perly. Odmítal mluvit se ženami, které je nosily. Když jeho sekretářka přišla s perlovými šperky do práce, poslal ji na celý den domů.
Věrozvěsti Cyril a Metoděj: Bláznivé vědmy a marné hledání kostí
Víte, kde byl pohřben svatý Metoděj? Pokud ano, tak asi věříte v některou z moravských bájí, podle kterých je věrozvěst pohřben třeba v pohoří Chřiby. Na místě, kde asi spočívají Metodějovy kosti, se neshodnou ani historici. Mohlo by jít třeba o Uherské Hradiště anebo také o Mikulčice, které nedávno poničilo tornádo.
Během dospívání prodělal choleru, což ho následně vedlo k posedlosti bakteriemi a čistotou. Například striktně dodržoval osobní hygienu a všechny předměty, které se využívají při stolování, musel dokonale vyleštit. Věřil, že aby byl člověk úspěšný, musí i úspěšně vypadat. Každý večer nosil na večeři bílé rukavičky a pyšnil se tím, že je „švihácky oblečený“.
Fotografická paměť
Tesla měl schopnost zapamatovat si celé knihy a obrázky s podrobnými detaily. V mozku měl také uloženy vize vynálezů, z nichž mnohé se nikdy nedostaly na papír. Jednou z Teslových jedinečných vlastností byla schopnost 3D vizualizace, díky níž viděl všechny stránky vynálezu ještě před jeho vytvořením.
Tesla versus Edison
Tesla a Edison jsou často prezentováni jako nepřátelé, nicméně W. Bernard Carlson, autor knihy Tesla: Inventor of the Electrical Age (Tesla: Vynálezce elektrického věku), tvrdí, že představa o jejich vztahu je zkreslená.
Na počátku své kariéry Tesla pracoval pro Edisona a navrhoval generátory stejnosměrného proudu, ale odešel, aby se mohl věnovat vlastnímu projektu – indukčnímu motoru na střídavý proud. Edison prosazoval stejnosměrný proud a Tesla střídavý. Carlson je považuje za Steva Jobse a Billa Gatese své doby – jeden je geniální obchodník a podnikatel, druhý vizionář a „technik“.
Mašín na gestapu mluvil. Váhal jsem ale, zda objev zveřejnit, říká historik
O možná nejslavnějším českém odbojáři Josefu Mašínovi se až do letošního roku soudilo, že po zatčení v květnu 1941 na gestapu nikdy nepromluvil. Historik Jan B. Uhlíř ale v květnovému článku pro CNN Prima NEWS zveřejnil část výslechových protokolů, které odbojář podepsal. Text vyvolal bouřlivý ohlas, o Mašínovi se teď rozvíjí nová veřejná diskuse a článek dokonce vedl i ke změně Mašínova hesla na Wikipedii.
Při jedné vzácné příležitosti se Edison zúčastnil konference, na které vystupoval Tesla. Edison, který nechtěl být spatřen, vklouzl do zadní části sálu, aby si přednášku poslechl. Tesla si však Edisona v davu všiml, upozornil na něj a publikum vyzval, aby mu tleskalo.
„Když došlo k požárům v Teslově laboratoři, Edison mu poskytl laboratoř, takže zjevně mezi nimi existoval určitý vzájemný respekt,“ dodal Marc Seifer, autor knihy Wizard: Life and Times of Nicola Tesla (Génius: Život a doba Nicoly Tesly).
Geniální vynálezce
Tesla často spolupracoval s vynálezcem Georgem Westinghousem. V roce 1893 předvedla tato dvojice své pokroky na Světové výstavě v Chicagu. V roce 1895 Tesla a Westinghouse vyvinuli první vodní elektrárnu na světě. Stála u Niagarských vodopádů.
V 90. letech 19. století Tesla vynalezl elektrické oscilátory, měřiče, zdokonalená světla a vysokonapěťový transformátor známý jako Teslova cívka. Experimentoval také s rentgenovými paprsky. Tesla u nich veřejně hovořil o práci s „paprsky smrti“.
Na vrcholu španělsko-americké války v roce 1898 byl jedním z Teslových vedlejších projektů miniaturní člun, který bylo možné spustit, zastavit a řídit pomocí základních rádiových signálů. Deníku New York Post řekl, že jeho vynález, který by umožnil vést bitvy bez ohrožení lidí, by učinil válčení jako takové zastaralým. „Přestanou se stavět bitevní lodě,“ předpovídal.
Vyvinul myšlenku technologie chytrých telefonů
„Byl první, kdo přemýšlel o informační revoluci ve smyslu poskytování informací pro jednotlivé uživatele,“ řekl Carlson. Věřte tomu, nebo ne, ale Tesla v roce 1901 skutečně přišel s nápadem na bezdrátový způsob, jak shromažďovat informace, zakódovat je ve své laboratoři, změnit frekvenci a vysílat je do ručního zařízení – tedy téměř přesně tak, jak dnes fungují naše chytré telefony. Stejně jako mnoho dalších Teslových skvělých nápadů nebyl nikdy vyzkoušen.
Vše už tu bylo. Tornádo zabíjelo a udělalo ze střech gilotiny už v roce 1929
Pardubický kočí zahynul pod padající střechou a betonář Josef Uhlíř pod elektrickým vedením. Obětí ničivého tornáda ze 4. července 1929 bylo více, živel třeba zabil i dítě v kočárku. Leckteré příběhy se až podivuhodně podobají těm z Hodonínska, kde tornádo zaútočilo 24. června 2021.
Vytřásl „duši“ z Marka Twaina
Jedna ze známých legend kolem excentrického Tesly praví, že měl ve své laboratoři na Manhattanu stroj, který během experimentů otřásl jeho budovou a málem zbořil celou čtvrť. Podle Carlsona Teslovo zařízení ve skutečnosti nebyl stroj na zemětřesení, ale vysokofrekvenční oscilátor. Píst umístěný pod plošinou v laboratoři se při pohybu prudce otřásal.
Sice to nepřivedlo blok k zániku, ale „vytřáslo to duši z Marka Twaina“. Twain byl známý tím, že měl zažívací problémy, a tak ho Tesla, který se s Twainem znal skrze pánský klub, pozval k sobě. Pokynul Twainovi, aby se postavil na plošinu, zatímco on zapne oscilátor. Asi po 90 sekundách Twain seskočil z plošiny a utíkal do zázemí.
Tesla byl ekolog
„Byl velmi znepokojen skutečností, že příliš rychle spotřebováváme zdroje Země, a chtěl se ujistit, že používáme nefosilní, obnovitelná paliva,“ prozradila Jane Alcornová z Teslova vědeckého centra. Tesla proto zkoumal způsoby, jak získávat přírodní energii ze Země a oblohy. Ve své laboratoři vytvořil umělý blesk a zkoumal rozdíly elektrických potenciálů v zemi a ve vysokých objektech.
Přátelství s holuby
Ačkoli byl po desetiletí součástí vyšší newyorské společnosti, věk a chudoba Teslu stále více izolovaly. Žil sám v řadě stále levnějších hotelů a často dával přednost společnosti holubů před lidmi. Přesto v jedné věci z dob, kdy byl proslulým showmanem-vynálezcem, pokračoval.
Vždy 10. července na oslavu svých narozenin pořádal populární tiskové konference. Když mu bylo 80 let, prozradil na ní mimo jiné tajemství své dlouhověkosti – kroucení prsty na nohou.
Podle některých zdrojů se na konci života stal Tesla vegetariánem. Zemřel v 87 letech v jednom z hotelových pokojů chudý a zapomenutý.