Jak se trestá sexuální násilí? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Případ údajných znásilnění ze strany bývalého poslance Dominika Feriho znovuotevřel téma násilí na ženách. Ozývají se hlasy, že sexualizované a domácí násilí v Česku není dostatečně trestáno. Pachatelé takovýchto činů často od soudu odchází pouze s podmínkou. Mnohdy se také stává, že je oběti domácího násilí ani nenahlásí.
Domácí násilí zažila například dvaatřicetiletá žena vystupující pod pseudonymem Lenka. Ubližoval jí bývalý partner, se kterým otěhotněla. „Říkal věty, jako že se ten parchant nenarodí. Opřel mě o skříň a škrtil mě asi několik vteřin. Facky byly častější a horšilo se to. Pak mě několikrát kopnul do břicha, když jsem čekala miminko,“ uvedla oběť domácího násilí.
Celá záležitost zašla tak daleko, že se Lenka rozhodla podat na svého bývalého partnera trestní oznámení. „Nechtěla jsem, aby se to dělo i dalším obětem a on si v klidu chodil po světě a ubližoval dalším ženám,“ sdělila televiznímu štábu CNN Prima NEWS. Ne všechny oběti domácího násilí se ale odhodlají k podobnému kroku.
Ačkoliv Lenčin bývalý partner ublížil také jejich společnému dítěti, i tak odešel od soudu jen se čtyřletou podmínkou. Zdaleka to není výjimkou ani v jiných případech domácího nebo sexualizovaného násilí. Výzkum Agentury Evropské unie pro základní práva z roku 2014 odhalil, že 22 % žen po patnáctém roku věku zažilo fyzické nebo sexuální násilí ze strany partnera.
„Obecně to vypadá, že polovina pachatelů, kteří jsou odsouzeni za sexualizované násilí, odchází od soudu s podmínkami. My problém vidíme ve zlehčování sexualizovaného násilí,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS Lucie Ottinger, spoluzakladatelka organizace Bez trestu.
Antidepresiva, nespavost i horší socializace
Rozchodem a soudním sporem ale problémy neskončily. Stejně jako Lenka se celá řada obětí potýká i s méně viditelnými následky dlouhé poté, co si projdou domácím násilím. „Nemůžu pořádně spát, beru antidepresiva, nemůžu se pořádně socializovat. Ven chodím prakticky jenom kvůli synovi. Stačí mi jít do obchodu, slyšet nějakou reklamu a hned se mi vybaví nějaká událost. Jak mě fackuje, jak mě škrtí,“ přiblížila Lenka svůj stav.
Domácí násilí na ženách, ilustrační snímek Zdroj: Getty Images
„Při akutním ohrožení sebe nebo dětí je vhodné zvážit přivoláni policie, která má možnost násilnou osobu vykázat. A to vykázání, pokud k tomu budou podmínky, je možné předběžným opatřením prodloužit,“ radí obětem násilí Jitka Čechová z organizace Persefona obětem domácího a sexuálního násilí. Odborníci obecně doporučují, aby se oběti domácího či sexuálního násilí nebály požádat o pomoc. Mohou se obrátit například na organizace Persefona nebo Bílý kruh bezpečí.