Rusko udržuje napětí ve vztazích s USA na přijatelné úrovni i díky službám svého klíčového diplomata Kirilla Dmitrijeva. Právě on měl minulý týden v Bílém domě jednat s americkými představiteli. Podle deníku The Guardian jde o člověka, který je předurčen k tomu, aby mistrně uklidňoval staronového amerického prezidenta a tišil jeho případný hněv na Rusko za to, že porušuje Trumpem vyjednanou dohodu neútočit na energetickou infrastrukturu.
Dmitrijev patří mezi důvěrníky ruského autoritářského prezidenta Vladimira Putina. Stojí v čele miliardového fondu a má za sebou studia na amerických univerzitách. Do USA se podle Guardianu nyní vydal vůbec poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
ČTĚTE TAKÉ: Ruská ekonomika zažívá tvrdý náraz. Média spekulují o úprku miliardářů do zahraničí
Přímo v Bílém domě měl jednat s americkou administrativou, ačkoliv není jasné, zda přímo s prezidentem Donaldem Trumpem, a to s jediným cílem – uchlácholit Američany, že Rusko stojí o příměří a chce ukončit válku. Právě přesvědčování Trumpa a jeho administrativy má mít Dmitrijev v popisu práce.
Pro Moskvu je tato činnost velmi důležitá. Trump nedávno dojednal s Rusy i Ukrajinci dočasnou dohodu o neútočení na energetickou infrastrukturu. Sám sice ještě před několika měsíci tvrdil, že bleskurychle vyjedná na Ukrajině mír, ze kterého se později stala myšlenka alespoň na dočasný klid zbraní, která však také nevyšla.
A vzhledem k tomu, že Kyjev viní Moskvu z porušování i oné dohody o neútočení na energetiku, má Dmitrijev v Bílém domě plné ruce práce. Ta se mu však podle analýzy Guardianu alespoň prozatím daří, když úspěšně tvrdí, že Rusko „touží po příměří, ale jiné síly narušují jeho pozici a pokouší se narušit jakékoliv postupy směrem k dialogu“. I proto se britský deník kloní k názoru, že Dmitrijev Američany ohledně vyjednávání o Ukrajině, alespoň prozatím, poráží.
Putin mluví o míru, bombardování pokračuje
Britský ministr zahraničí David Lammy po setkání se svými protějšky ze států NATO v Bruselu prohlásil, že i když Putin mluví o ukončení konfliktu, tak „pokračuje s bombardováním Ukrajiny, tamního obyvatelstva i energetické infrastruktury“, cituje jej deník The Independent.
I další západní politici z Evropy veřejně tvrdí, že Rusko dohodu o neútočení na ukrajinskou energetiku nedodržuje. Samostatnou kategorií jsou pak raketové údery na civilní obyvatelstvo, jako před pár dny v Kryvém Rihu, rodném městě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ruská balistická střela tam dopadla u dětského hřiště a restaurace. Smutná bilance činí 19 mrtvých, z toho devět dětí, a kolem 50 zraněných.
Dmitrijevova práce ve Washingtonu už možná ovlivnila americkou reakci na tento útok. Velvyslankyně USA na Ukrajině Bridget Brinková totiž sice vyjádřila na síti x politování, ale Zelenskyj ji zkritizoval za to, že ve svém oficiálním příspěvku vůbec nezmínila Rusko. Hlava státu to označila za „slabou reakci“.
PODÍVEJTE SE: Trump vytvořil tlak na mír, jeho humpolácký způsob je ale kontraproduktivní, říká Šedivý