Ruská ekonomika se po třech letech války na Ukrajině potýká s problémy. Prezidentovi Vladimiru Putinovi se sice podařilo přebudovat ekonomiku na válečnou výrobu, přesto se domácnosti potýkají s vysokou inflací ve výši až osmi procent a k tomu tamní centrální banka drží vysoké úrokové sazby na 21 procentech. Některá média tvrdí, že Rusko začínají opouštět majetní miliardáři. Spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just však tyto informace mírní.
Ekonomika v Rusku zažívá tvrdé otřesy. Může za to zejména válečný konflikt na Ukrajině a s tím související sankce od států podporujících Ukrajinu. Rusko proto mohutně zbrojí a tím vykazuje solidní ekonomický růst. Problém jsou ale vysoké spotřebitelské ceny. Tamní centrální banka předpokládá, že inflace bude letos sedm až osm procent. Až v příštím roce se očekává návrat ke čtyřem procentům.
ČTĚTE TAKÉ: Připravte se na volby, nařídil Zelenskyj svému týmu. Kdy se mohou konat a s kým by se utkal?
K tomu ruská centrální banka drží základní úrokovou sazbu na 21 procentech. Dejme to do souvislostí: Česká národní banka měla v době dvouciferné inflace minulých let nastavené základní úrokové sazby na pouhých sedmi procentech.
Absolvent nejprestižnější americké vojenské akademie West Point a poradce někdejšího velitele ozbrojených sil Ukrajiny generála Valerije Zalužného Dan Rice pro CNN uvedl, že ruská ekonomika je nyní velmi slabým článkem v celém konfliktu.
„Podle mého názoru je největší slabinou Rusů ekonomika. Je to Achillova pata. Prezident Spojených států Donald Trump půjde na Rusko přes ekonomiku, protože ztrácí obrovské množství peněz. Válku začínali se 109 miliardami dolarů v rezervách a nyní přicházejí o 15 miliard měsíčně,“ uvedl Rice.
Americký důstojník také uvedl, že dokud Rusko ztrácelo na bojišti vojáky z Wagnerovy skupiny nebo z trestaneckých kolonií, tak to ekonomice nemuselo vadit. „Nyní ale přicházejí o mladé, schopné lidi a to může mít veliký dopad. Verbují je čím dál více,“ dodal Rice.
Odchod oligarchů nemá vliv na ekonomiku, říká Just
Některá média jako britský Express zmiňují, že ruské ekonomice škodí citelný odliv oligarchů. Ti mají mířit za hranice i se svým majetkem. Deník zmiňuje, že v poslední době opustilo Rusko 24 lidí, kteří se umisťují v žebříčcích nejbohatších Rusů.
V posledních měsících mělo jít například o Alexeje Kuzmičeva, který má mít majetek v hodnotě 7,5 miliardy dolarů, Petra Avena s 4,7 miliardami dolarů a Jelenu Baturinovou, která má majetek v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. Ve Švýcarsku se pak měli usadit magnáti Michail Prochorov a Jegor Kulykov.
Spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just ale odmítá, že by šlo o rozsáhlý útěk oligarchů. „Teoreticky to vypadá, že milionáři prchají z Ruska a mění své občanství. Když se podívám na jména detailněji, tak se jedná o podnikatele s opozičními názory vůči Vladimiru Putinovi. A nebo upadli v nemilost,“ vysvětluje Just.
Zmiňuje především bývalou manželku starosty Moskvy Jelenu Baturinovou, která během starostování svého muže zázračně zbohatla. „Je jasné, že nechce zůstat v Rusku. Kuzmičov je pak zakladatelem Alfa Bank, která je v silné opozici vůči Putinovi. Dlouhodobě navíc žil ve Francii a skončil tam i ve vazbě,“ řekl dále Just.
Podle něj jsou tito lidé už dávno vzdáleni dění v Rusku a jejich definitivní odchod proto může sice vypadat dramaticky, ale příliš se neprojeví. „Na dění v Rusku to ale nemá žádný vliv. Netroufl bych si tvrdit, že by se to mělo dotknout ruské ekonomiky,“ dodal Just.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ukrajinské drony jako zuřivé vosy. Video ukazuje demolici obrněnce, Rusové neměli šanci