Jak vybrat správnou firmu pro stavbu fotovoltaiky?
Stále více majitelů domů zvažuje pořízení fotovoltaické elektrárny. Jak postupovat při výběru firmy, se kterou se do této investice pustíte, a na co si dát pozor? Na to jsme se zeptali marketingového ředitele LAMA ENERGY GROUP Jakuba Tobiáše.
Ceny energií jsou strašákem nejednoho z nás. V posledním roce vzrostly až o stovky korun na domácnost. Právě tyto události vyvolaly zvýšený zájem Čechů o alternativní zdroje energií, které by zajistily výrazné snížení provozních nákladů.
„Pokud bereme člověka, který žije v klasickém rodinném domě, tak aktuálně je pro něj nejznámějším obnovitelným zdrojem sluneční energie. To jsou konkrétně fotovoltaické elektrárny, geotermální energie, což jsou konkrétně tepelná čerpadla, a teď okrajově vznikají i menší větrné elektrárny,“ uvedl pro CNN Prima NEWS marketingový ředitel LAMA ENERGY GROUP Jakub Tobiáš.
Prvním a velmi důležitým krokem v celém procesu je správná volba dodavatele. Ministerstvo průmyslu a obchodu například zveřejnilo desatero pro ochranu zákazníka, ve kterém shrnulo, na co všechno si dát pozor.
Patří mezi ně:
- Vyberte si spolehlivou firmu
- Dejte na nezávislá doporučení
- Spočítejte si návratnost svojí investice
- Firmou doporučené úvěry dobře zvažte
- Pozor na vysoké zálohy
- Než podepíšete smlouvu, dobře si ji prostudujte
- Když firma ani nezačne pracovat, urgujte ji
- Pokud firma nekomunikuje, odstupte od smlouvy
- Stále nekomunikuje? Pak předžalobní výzva
- Nemáte stále svoje peníze? Zbývá jedině soud
Hledejte ověřené recenze
Podle Tobiáše pak může být pro potencionální zákazníky velké varování právě výše zálohy. „Jeden z těch hlavních aktuálních vykřičníků může být, pokud bude chtít daná firma po podepsání smlouvy zálohu 80 až 90 %, což není akceptovatelné. My doporučuje výši zálohy kolem 10 %,“ upřesnil.
Dalším důležitým faktorem jsou recenze. I tady byste ale měli dávat pozor. Není totiž recenze jako recenze. „V rámci on-line prostoru je skutečně velké množství recenzí a teď je otázkou, zda jsou ověřené a jestli jsou správné,“ upozornil Tobiáš.
Pozor na eternit
Jednou ze stránek, kde najdete ověřené recenze, jsou stránky refside.info, které ve svém desateru zmiňuje právě i ministerstvo. „Tyto recenze jsou ověřené, takže je velká pravděpodobnost, že jsou pravdivé,“ doplnil Tobiáš.
Problém při pořízení fotovoltaické elektrárny může být jen ve velice málo případech. A to pokud je vaše nemovitost například v chráněné památkové oblasti, kde není umožněná výstavba fotovoltaických panelů na střechu. „To jsou ale okrajové oblasti. Potom může ještě vznikat problém, pokud střecha nesplňuje potřeby pro instalaci fotovoltaických panelů – konkrétně to může být střešní krytina eternit,“ uzavřel Tobiáš.
Sledujte náš seriál „Jak ušetřit“ ve spolupráci s LAMA ENERGY GROUP