reklama

Jak vycvičit páníčka: 3 jednoduché způsoby, jak se doma zabavit se psem

Momentální situace kolem nás u značné části populace způsobila to, že tráví více času doma, omezili jsme dýchánky s kamarády a mnoho z nás začalo z domu i pracovat. Nikdo neví, jak dlouho tento stav potrvá, proto pro vás máme hned několik způsobů, jak si můžete smysluplně krátit dlouhé chvíle se psem.

reklama

Jakékoliv trénování se psem (sedni, stopování, přivolání, aportování…) posiluje vztah mezi psem a jeho pánem, psa baví (v případě, že to děláte dobře) a pomáhá dodat majiteli sebevědomí a psovi respekt k němu. Psovi totiž můžete cpát pod stolem jídlo, nechávat ho spát v posteli po vašem boku nebo na něj šišlat - většinou bude mít stejně nejraději toho, kdo s ním cvičí.

Teď se nejde vymlouvat na nedostatek času (pokud nejste zdravotník nebo švadlenka), proto radíme strávit čas „izolace" efektivně. Říkáte, že doma nemáte prostor? Omyl! I ta nejmenší garsonka se může v cuku letu proměnit ve výcvikové centrum. Abyste necvičili jen „sedni” a „ukaž bříško”, dáme vám pár zajímavých tipů na to, jak si to okořenit.

Takové to domácí čichání

Než začnete psa učit stopovat, jdete s ním na procházku, někde se zastavíte, ukážete mu, že máte v ruce dobroty a pak je rozházíte kolem sebe. Pes samozřejmě začne čichat a hledat. U toho začnete opakovat povel „hledej” a chválíte. To můžete udělat i doma, pokud se neštítíte lehce oslintaného koberce. Ale existuje i jiný způsob. Nejdřív dejte psovi uprostřed místnosti sedni a pamlsky nebo granule rozházejte po gauči, křesle, pod poštářky a podobě. Pak mu dejte „volno”, on se za nimi rozběhne a opakujte „hledej”.

Jakmile pes začne alespoň trochu chápat, co po něm chcete, vymýšlejte důmyslnější skrýše. Vždy, když dohledá a najde všechny, psa pochvalte. Pokud se mu některý pamlsek nedaří najít, trvejte na svém a zkuste ho případně trochu nasměrovat.

Dejte hračkám jména

Psi jsou schopní (záleží na plemeni i bystrosti jednotlivce) se naučit až stovky slov. Nejchytřejší fenka na světě jich uměla dokonce přes tisíc. To by bylo, aby váš Punťa nezvládl úkol, o kterém se vám chystáme říct!

Pokud nemáte plemeno, které všechny hračky okamžitě rozmělní, případně sežere, asi se vašemu pejskovi válí po bytě různé druhy plyšáků, kostiček a balónků. Co ho takhle naučit, jak se jednotlivé hračky jmenují? Čím více sykavek v pojmenování hraček, tím lépe, ale zůstat můžete i u klasických jmen věcí. Nicméně povel „přines Stibora”, přičemž pes přitáhne kachnu, bude mít pak před návštěvami určitě větší úspěch, ale to je jen náš subjektivní názor.

Teď jak na to - vezměte jednu hračku a začněte s ní psa škádlit. Už při tom, ale i při následné hře, neustále opakujte pojmenování hračky („To je Stibor! Ano! Výborně! Chyť Stibora! To je Stibor! Tak je hodný!”). Po chvíli přestaňte a nechte ho chvilku být. Pak vezměte jinou hračku a povel opakujte. Tak i s třetí nebo čtvrtou. Pozor, nechte mezi takovým „cvičení” rozestupy - zkuste to třeba 20 minut ráno a pak 20 minut večer. Po několika dnech, záleží, nakolik odhadnete inteligenci svého psa, zkuste nechat hračky rozházené doma a říct nadšeným hlasem něco jako „Kde je Stibor? Kde máš Stibora? Přines Stibora!” Zanedlouho by vaše trénování mělo přinést ovoce.

Psí masáž

Tohle je obzvlášť pro ty, kteří mají doma klidného, mazlivého nebo třeba staršího pejska, zkrátka pro ty, kteří mají psa, který vstane z gauče jen po dlouhém přemlouvání. Máte teď ideální příležitost mu vrátit všechny něhu, se kterou vás miluje, a naučit se regulérní psí masáž.

  • Vyberte si klidnější část dne, například tu, kdy normálně býváte v práci, a začněte tím, že budete psa hladit tam, kde to má rád, takže na zadečku u ocas, na hrudníku nebo třeba na bříšku. Mluvte na něj klidným tónem a nechte ho v uvolněné pozici. Tohle stačí dělat pár minut.
  • Pak začněte psa masírovat zezadu na krku kousek pod hlavou krouživými pohyby palců, jako byste dělali masáž partnerovi. Pokud máte menší plemeno, dělejte menší pohyby, pokud velké, klidně větší.
  • Pak se pomalu přesuňte od krku níž doprostřed mezi lopatky, respektive na psí ramena. Tohle místo psi milují, protože to je ta část těla, na které se nemohou sami podrbat, proto se někdy rádi válejí v trávě, aby se sami poškrábali i tady.
  • Přesuňte se pak na hrudník a přední tlapky. Pozor, někteří psi jsou na tlapky citliví, takže pokud začne ucukávat, přestaňte. Opět kružte palci a vytvářejte jemný nátlak na vnitřní stranu ramen na psím hrudníku. Jen jeho tělo třete, na nic netlačte a dělejte všechno v klidu. Chcete, aby se cítil co nejpříjemněji.
  • Pak se vraťte mezi lopatky a masírujte pomalu palci až k ocasu na obou stranách jeho páteře. Až se dostanete ke kořeni ocasu, zkuste přejít na zadní část nohou - opět platí to samé co u předních tlapek.

Pozor, začínejte vždy jen pár minutami. Když se pes začne chovat jakkoliv nervózně, přestaňte, ať si vaše doteky nespojí s něčím nepříjemným. Čas prodlužujte postupně.

Tyto činnosti vám mohou, pokud je budete zkoušet všechny, zabrat denně až dvě hodiny. Využijete tak čas osamotě k tomu, abyste ho zpříjemnili sobě i pejskovi. Přítomnost našich mazlíčků je mezi čtyřmi stěnami víc než nápomocná. Vraťte to svému psovi tak, že se mu budete věnovat, místo toho, abyste zbytečně chodili ven. Přejeme hodně sil, trpělivosti a zábavy!

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista
Volby 2021

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama