Momentální situace kolem nás u značné části populace způsobila to, že tráví více času doma, omezili jsme dýchánky s kamarády a mnoho z nás začalo z domu i pracovat. Nikdo neví, jak dlouho tento stav potrvá, proto pro vás máme hned několik způsobů, jak si můžete smysluplně krátit dlouhé chvíle se psem.
Jakékoliv trénování se psem (sedni, stopování, přivolání, aportování…) posiluje vztah mezi psem a jeho pánem, psa baví (v případě, že to děláte dobře) a pomáhá dodat majiteli sebevědomí a psovi respekt k němu. Psovi totiž můžete cpát pod stolem jídlo, nechávat ho spát v posteli po vašem boku nebo na něj šišlat - většinou bude mít stejně nejraději toho, kdo s ním cvičí.
Teď se nejde vymlouvat na nedostatek času (pokud nejste zdravotník nebo švadlenka), proto radíme strávit čas „izolace" efektivně. Říkáte, že doma nemáte prostor? Omyl! I ta nejmenší garsonka se může v cuku letu proměnit ve výcvikové centrum. Abyste necvičili jen „sedni” a „ukaž bříško”, dáme vám pár zajímavých tipů na to, jak si to okořenit.
Takové to domácí čichání
Než začnete psa učit stopovat, jdete s ním na procházku, někde se zastavíte, ukážete mu, že máte v ruce dobroty a pak je rozházíte kolem sebe. Pes samozřejmě začne čichat a hledat. U toho začnete opakovat povel „hledej” a chválíte. To můžete udělat i doma, pokud se neštítíte lehce oslintaného koberce. Ale existuje i jiný způsob. Nejdřív dejte psovi uprostřed místnosti sedni a pamlsky nebo granule rozházejte po gauči, křesle, pod poštářky a podobě. Pak mu dejte „volno”, on se za nimi rozběhne a opakujte „hledej”.
Jakmile pes začne alespoň trochu chápat, co po něm chcete, vymýšlejte důmyslnější skrýše. Vždy, když dohledá a najde všechny, psa pochvalte. Pokud se mu některý pamlsek nedaří najít, trvejte na svém a zkuste ho případně trochu nasměrovat.
Vymýšlejte čím dál tím důmyslnější skříše.
Dejte hračkám jména
Psi jsou schopní (záleží na plemeni i bystrosti jednotlivce) se naučit až stovky slov. Nejchytřejší fenka na světě jich uměla dokonce přes tisíc. To by bylo, aby váš Punťa nezvládl úkol, o kterém se vám chystáme říct!
Pokud nemáte plemeno, které všechny hračky okamžitě rozmělní, případně sežere, asi se vašemu pejskovi válí po bytě různé druhy plyšáků, kostiček a balónků. Co ho takhle naučit, jak se jednotlivé hračky jmenují? Čím více sykavek v pojmenování hraček, tím lépe, ale zůstat můžete i u klasických jmen věcí. Nicméně povel „přines Stibora”, přičemž pes přitáhne kachnu, bude mít pak před návštěvami určitě větší úspěch, ale to je jen náš subjektivní názor.
Teď jak na to - vezměte jednu hračku a začněte s ní psa škádlit. Už při tom, ale i při následné hře, neustále opakujte pojmenování hračky („To je Stibor! Ano! Výborně! Chyť Stibora! To je Stibor! Tak je hodný!”). Po chvíli přestaňte a nechte ho chvilku být. Pak vezměte jinou hračku a povel opakujte. Tak i s třetí nebo čtvrtou. Pozor, nechte mezi takovým „cvičení” rozestupy - zkuste to třeba 20 minut ráno a pak 20 minut večer. Po několika dnech, záleží, nakolik odhadnete inteligenci svého psa, zkuste nechat hračky rozházené doma a říct nadšeným hlasem něco jako „Kde je Stibor? Kde máš Stibora? Přines Stibora!” Zanedlouho by vaše trénování mělo přinést ovoce.
Vytáhněte hračky!
Psí masáž
Tohle je obzvlášť pro ty, kteří mají doma klidného, mazlivého nebo třeba staršího pejska, zkrátka pro ty, kteří mají psa, který vstane z gauče jen po dlouhém přemlouvání. Máte teď ideální příležitost mu vrátit všechny něhu, se kterou vás miluje, a naučit se regulérní psí masáž.
- Vyberte si klidnější část dne, například tu, kdy normálně býváte v práci, a začněte tím, že budete psa hladit tam, kde to má rád, takže na zadečku u ocas, na hrudníku nebo třeba na bříšku. Mluvte na něj klidným tónem a nechte ho v uvolněné pozici. Tohle stačí dělat pár minut.
- Pak začněte psa masírovat zezadu na krku kousek pod hlavou krouživými pohyby palců, jako byste dělali masáž partnerovi. Pokud máte menší plemeno, dělejte menší pohyby, pokud velké, klidně větší.
- Pak se pomalu přesuňte od krku níž doprostřed mezi lopatky, respektive na psí ramena. Tohle místo psi milují, protože to je ta část těla, na které se nemohou sami podrbat, proto se někdy rádi válejí v trávě, aby se sami poškrábali i tady.
Máme zábavu i pro pecivály!
- Přesuňte se pak na hrudník a přední tlapky. Pozor, někteří psi jsou na tlapky citliví, takže pokud začne ucukávat, přestaňte. Opět kružte palci a vytvářejte jemný nátlak na vnitřní stranu ramen na psím hrudníku. Jen jeho tělo třete, na nic netlačte a dělejte všechno v klidu. Chcete, aby se cítil co nejpříjemněji.
- Pak se vraťte mezi lopatky a masírujte pomalu palci až k ocasu na obou stranách jeho páteře. Až se dostanete ke kořeni ocasu, zkuste přejít na zadní část nohou - opět platí to samé co u předních tlapek.
Pozor, začínejte vždy jen pár minutami. Když se pes začne chovat jakkoliv nervózně, přestaňte, ať si vaše doteky nespojí s něčím nepříjemným. Čas prodlužujte postupně.
Tyto činnosti vám mohou, pokud je budete zkoušet všechny, zabrat denně až dvě hodiny. Využijete tak čas osamotě k tomu, abyste ho zpříjemnili sobě i pejskovi. Přítomnost našich mazlíčků je mezi čtyřmi stěnami víc než nápomocná. Vraťte to svému psovi tak, že se mu budete věnovat, místo toho, abyste zbytečně chodili ven. Přejeme hodně sil, trpělivosti a zábavy!