Od konce roku 2019 se světem šíří pandemie nového typu koronaviru. Virus vznikl v Číně a přes další státy se dostal do skoro celého světa. Co přesně koronavirus je a jak se před ním chránit?
Virus, který způsobuje onemocnění zvířat a lidí. Koronavirus se šíří se vzduchem, kontaminovanými předměty nebo oro-fekálně (tedy kontaktem se stolicí, hlenem nebo slinami druhého člověka). U člověka vyvolávají některé druhy tohoto viru běžná onemocnění, například nachlazení, ale může dojít i k závažnějším virózám.
V současnosti je známo celkem sedm typů lidských koronavirů. Tyto jsou nejznámější: V roce 2002 byl objeven koronavirus SARS-CoV, který způsoboval nemoc SARS (syndrom náhlého selhání dýchání). V roce 2012 byl objeven další druh koronaviru. Dostal jméno MERS-CoV a způsoboval nemoc MERS (závažné onemocnění plic a ledvin). Na konci roku 2019 byl objeven další typ koronaviru, tentokrát byl nazván SARS-CoV-2. Tento koronavirus způsobuje nemoc COVID-19 (respirační onemocnění). Z Číny se rozšířil do celého světa a způsobil pandemii.
SARS-CoV-2
Jedná se o RNA koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19. Tento virus se poprvé objevil v čínském městě Wu-chan na konci loňského roku. Na město byla uvalena karanténa, přesto se onemocnění rozšířilo do bezmála dvou stovek zemí celého světa, včetně České republiky. K 15. dubnu 2020 se nakazilo 2 015 571 osob, na následky nakažení zemřelo 127 635 lidí a vyléčit se jich podařilo 491 911.
Rok bez olympiády a Wimbledonu: Koronavirus ochromil sportovní akce jako světové války
Tak významné rušení akcí sportovní svět nepamatuje. Kvůli pandemii koronaviru se letos neodehraje tenisový Wimbledon, v březnu se zastavily nejen téměř všechny fotbalové ligy, včetně Champions League, ale také zámořské soutěže NHL, NBA, NFL a MLB. Fotbalové mistrovství Evropy a olympijské hry v Tokiu jsou odložené na příští rok. O tom, co bude s letošním světovým šampionátem v ledním hokeji, který měl začít v květnu ve Švýcarsku, se dále diskutuje. O pořádání cyklistické Tour de France se má rozhodnout do 15. května. Tradiční sportovní akce se ruší a nebo jsou v ohrožení poprvé od druhé světové války.
Pandemie COVID-19
Pandemie COVID-19 vypukla v prosinci roku 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v Číně. Za původní ohnisko nákazy se považuje velkoobchodní trh s mořskými plody Chua-nan v centru Wu-chanu, kde se prodávají různé druhy zvířat včetně těch divokých. Má se za to, že nemoc, která momentálně sužuje skoro celý svět, se na člověka přenesla z netopýra.
Koronavirus se rozšířil do dalších provincií Číny v polovině letošního ledna a do dalších zemí nemoc následně rozvezli mezinárodní cestovatelé. 30. ledna Světová zdravotnická organizace vyhlásila globální stav zdravotní nouze.
Nejběžnějšími symptomy, které se projevují u nakažených, jsou horečka, suchý kašel, bolest svalů a únava. Nemocné může trápit i dušnost a zápal plic. Symptomy jsou podobné těm u chřipky.
Jak si vyrobit roušku a jak se o ni starat
V současné době je zakázán volný pohyb osob po České republice bez roušky, respirátoru nebo jiné ochrany úst a nosu z důvodu pandemie koronaviru. Ochranných pomůcek je ale na trhu žalostně málo. Spousta Čechů proto začala šít roušky, ať už pro vlastní potřeby, nebo jako výpomoc ostatním občanům. Pokud byste si chtěli také vyrobit roušku, můžete využít následující návod, jak na to.
Jak se chránit
Pokud se nechcete nakazit COVID-19, vyhýbejte se většímu množství lidi a chraňte si ústa rouškou, šátkem nebo respirátorem. Často si myjte ruce mýdlem nebo dezinfekcí (hlavně po pohybu mimo domov). Nesahejte si na oči, ústa a nos nemytýma rukama. Pokud kašlete, čiňte tak do rukávu nebo papírového kapesníku, který ihned vyhoďte do koše. Jste-li v karanténě, dodržujte karanténní opatření.
Více rad, jak se chránit před koronavirem, se dozvíte v tomto článku.