Jak zamezit požáru během vánočních svátků? Hasiči radí, na co si dát pozor

Hasič

Vánoce jsou svátky klidu, stačí ale malá nepozornost a velké nebezpečí je na světě. Začíná to už o adventu, kdy zapalujeme svíčky na věnci. Už ke třem požárům adventních věnců letos vyjížděli hasiči jen v Praze. Často se setkávají s požáry olejů na rozpálených pánvích při smažení řízků a kaprů. Co dělat, aby k vám domů místo Ježíška nemuseli?

Rozpálený olej na pánvičce může svátky pěkně pokazit. „Zamezit požáru můžete ideálně tak, že zamezíte přísunu kyslíku. Toho můžete docílit pomocí navlhčené útěrky, kterou hodíte na rozpálenou pánev. Pozor, musí být ale opravdu mokrá,“ upozornila mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Důležité je nechat mokrou utěrku na pánvi a neodklápět ji. Znovu se totiž oheň může rozhořet. „Hlavně nikdy nepoužívejte vodu. Ta způsobí velké plameny, které mohou poškodit jednak kuchyňskou linku a v momentě, kdy se nad tím člověk třeba naklání, tak může dojít k závažným popáleninám,“ varovala Fliegerová.

Oheň z věnců

Velký počet požárů, které hasiče během adventu zaměstnávají, jsou i hořící svíčky na věncích. „V případě, že se adventní věnec vznítí, i ten je dobré zahasit dobře navlhčenou utěrkou, kterou přes něj přehodíte. V dnešní době se také prodávají malé hasicí spreje, přístroje pyrocool, které pomůžou požár zahasit,“ doplnila mluvčí hasičů s tím, že je důležité poté požár nahlásit hasičům.

Ti jsou připraveni pomáhat nonstop. Výjezdů do požárem poničených bytů by si letos ale přáli co nejméně. „Zpravidla bývá zasažený celý byt, když už ne plameny, tak zplodinami hoření. Protože na advetním věnci jsou hořlaviny nejen na použitém materiálu, ale korpus toho věnce bývá z polystyrénu, a to nám hází všude zplodiny hoření,“ uvedl vyšetřovatel požáru Územního odboru Kutná Hora Jaromír Brzák.

Tagy: