reklama

Jak zamezit požáru během vánočních svátků? Hasiči radí, na co si dát pozor

Vánoce jsou svátky klidu, stačí ale malá nepozornost a velké nebezpečí je na světě. Začíná to už o adventu, kdy zapalujeme svíčky na věnci. Už ke třem požárům adventních věnců letos vyjížděli hasiči jen v Praze. Často se setkávají s požáry olejů na rozpálených pánvích při smažení řízků a kaprů. Co dělat, aby k vám domů místo Ježíška nemuseli?

reklama

Rozpálený olej na pánvičce může svátky pěkně pokazit. „Zamezit požáru můžete ideálně tak, že zamezíte přísunu kyslíku. Toho můžete docílit pomocí navlhčené útěrky, kterou hodíte na rozpálenou pánev. Pozor, musí být ale opravdu mokrá,“ upozornila mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Důležité je nechat mokrou utěrku na pánvi a neodklápět ji. Znovu se totiž oheň může rozhořet. „Hlavně nikdy nepoužívejte vodu. Ta způsobí velké plameny, které mohou poškodit jednak kuchyňskou linku a v momentě, kdy se nad tím člověk třeba naklání, tak může dojít k závažným popáleninám,“ varovala Fliegerová.

Oheň z věnců

Velký počet požárů, které hasiče během adventu zaměstnávají, jsou i hořící svíčky na věncích. „V případě, že se adventní věnec vznítí, i ten je dobré zahasit dobře navlhčenou utěrkou, kterou přes něj přehodíte. V dnešní době se také prodávají malé hasicí spreje, přístroje pyrocool, které pomůžou požár zahasit,“ doplnila mluvčí hasičů s tím, že je důležité poté požár nahlásit hasičům.

Ti jsou připraveni pomáhat nonstop. Výjezdů do požárem poničených bytů by si letos ale přáli co nejméně. „Zpravidla bývá zasažený celý byt, když už ne plameny, tak zplodinami hoření. Protože na advetním věnci jsou hořlaviny nejen na použitém materiálu, ale korpus toho věnce bývá z polystyrénu, a to nám hází všude zplodiny hoření,“ uvedl vyšetřovatel požáru Územního odboru Kutná Hora Jaromír Brzák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama