Město Takikawa na nejsevernějším japonském ostrově Hokkaidó se letos potýká s velmi častým výskytem medvědů. Ti se do měst vydávají shánět potravu. Jelikož pro lidi i zvířata žijící ve městě šelmy představují značné riziko, rozhodly se místní úřady zakročit. Do obydlených částí a do polí instalovaly mechanické vlky, kteří mají medvědy odhánět, píše deník The New York Times (NYT).
Vlčí roboti jsou zhruba osmdesát centimetrů vysocí a 120 centimetrů dlouzí. V poli ale stojí na vysoké konstrukci a mají tak v medvědech budit dojem, že jsou pro ně „důstojným soupeřem“. Robot na sobě má umělou kožešinou, cení tesáky a oči mu svítí rudě. Za zvuku vytí a skučení pohybuje hlavou ze strany na stranu. Zvuky jsou slyšet na vzdálenost zhruba jednoho kilometru a aktivují se při spuštění senzorů pohybu, píše nytimes.com.
„Monstrózního vlka“ pro město vytvořila firma vyrábějící stroje Ohta Seiki. Výrobce k němu dodává až šedesát předtočených zvukových stop včetně štěkání psa, hlasu lovce nebo střelby. Medvědi si tak na zvuky nezvyknou.
Podle generálního ředitele firmy by mechaničtí vlci mohli pomoci zahnat šelmy zpět do hor. „Chceme, aby medvědi věděli, že osady nejsou místem, kde by měli žít,“ uvedl Yuji Ota, generální ředitel firmy Ohta Seiki.
Medvědi skutečně zmizeli
Výskyt medvědů je v Japonsku dlouhodobým problémem. Od dubna tam lidé nahlásili na 13 600 případů pozorování medvědů, uvádí The New York Times. Ve městě Takikawa byl sice medvěd hnědý donedávna spatřen jen zřídka, letos však podle místního úředníka Hirokiho Kondy lidé medvěda ve městě zpozorovali desetkrát.
Šelmy představovaly pro město velké riziko. Došlo i k několika útokům na člověka, při nichž zemřelo nebo bylo zraněno několik lidí. Medvědi byly po útocích zastřeleni.
Podle místních úřadů měla ale instalace robotických vlků na přelomu září a října úspěch. Od té doby obyvatelé na okrajích města už žádné medvědy nezpozorovali.
K častějšímu výskytu medvědů ve městech dochází i kvůli vylidňování přilehlých vesnic, které tvoří pro urbanizované oblasti přirozenou bariéru.
Napříč Japonskem je nyní instalováno okolo sedmdesáti mechanických vlků. Opravdoví vlci nebyli v japonské divočině spatřeni už déle než století, dodává NYT.