reklama

Jak získat svého vlastního mustanga? Rozhovor s milovnicí a trenérkou divokých koní

Mustangové/BLM

Mustangové jsou divocí koně neodmyslitelně patřící do americké přírody. V posledních letech se lidé, dříve než kdy jindy, snaží jejich populaci regulovat odchyty a dále pak možností adopce. Jelikož jsou tito koně velice divocí, musí nejdříve projít procesem zkrocení, aby mohli být nabídnuti do nových domovů

reklama

Odchyty jsou řízeny státní organizací BLM (Program pro divoké koně a osly). Poté přichází šance najít mu domov, a získat tak svého vlastního mustanga. Po celé Americe probíhají tzv. Extreme Mustang Makeover, kde trenéři představí každý svého mustanga, kterého si vybrali na 100 dní trvající „gentling“ (zkrocení není ten správný pojem, protože jde především o navázání důvěry a vztahu s trenérem, díky kterému je poté divoký kůň ochotný následovat svého „pána“). Těchto akcí se zúčastňují především trenéři, kteří mají k těmto divochům blízko a ovládají skvěle horsemanship (zaříkávání koní). Závěrem bývají aukce, kde je možnost již zkroceného mustanga koupit. Druhou možností je nakupovat přímo přes BLM, kde získáte divokého mustanga, se kterým si musíte umět poradit sami. Rozdíl v ceně u těchto dvou zcela odlišných možností adopce mustanga si asi umíte představit sami.

Mustang makeover Germany/Nina D. fotografie
Mustang makeover Germany/Nina D. fotografie

Od roku 2017 je takováto akce každoročně pořádána i u nás v Evropě, konkrétně v Cáchách – Mustang Makeover. Organizace American Mustang Germany nabízí zprostředkování prodeje těchto krásných a specifických koní. Spolupracují přímo s BLM v USA a transporty jsou uskutečňovány leteckou společností Lufthansa. „Gentling“ probíhá ještě na území USA, a to trenérkou Sandrou Williamsonovou. Díky této organizaci můžete sami požádat o pomoc při hledání toho pravého mustanga pro vás, anebo si počkat na další Makeover, kde se tito již „hotoví“ koně ve finále draží. Musíte ale počítat s tím, že cena již „hotového“ mustanga bývá v aukci nakonec vyšší, než když si necháte dovézt koně svého.

Jistě by vás zajímalo, kolik takováto záležitost vlastně stojí. Není to nic levného, na druhou stranu budete mít velice speciálního, oddaného a vzácného koně. Což může potvrdit i jedna z německých trenérek Janell Baaderová, se kterou měla autorka článku Jiřina Sýsová možnost provést krátký rozhovor.

😀 Endlich sind die MMO BEWERBUNGSUNTERLAGEN ONLINE ❤️ bitte TEILEN👍 JETZT BEWERBEN und das Jahr Deines Lebens erleben...

Posted by Mustang Makeover Germany on Friday, December 11, 2020

Kdy, jak a proč začala vaše mustangová horečka?

Mustangová horečka mě dostala, když jsem byla dítě. Moji rodiče hodně cestovali do USA a hodně mi toho o této zemi řekli. To byl okamžik, kdy začala moje vášeň pro americké mustangy. První osobní zkušenost s mustangem byla v roce 2018. „Western Inn“, ranč kde jsem působila, dostal svého prvního vlastního mustanga, byl to malý valach jménem Champ. Trénovala jsem ho, naučila se hodně o mustanzích a o sobě a začala jsem ho trénovat pod sedlem (tréning koně nejen ze země, ale i při jízdě). Také jsem soutěžila na Mustang Makeover Germany 2018 a vyhrála „Young Horse Challenge“ s mým mustangem Heartbreakerem a poté jsem věděla, že už nikdy nechci žít bez mustangů. V posledních dvou letech jsem pracovala s mnoha různými mustangy v Německu, cestovala jsem třikrát do Ameriky, kde jsem pracovala s „těmi divokými z divokých“, a v roce 2020 jsem znovu účastnila Mustang Makeover Germany. V roce 2020 jsem také zůstala čtyři měsíce v USA, abych se o těchto koních dozvěděla více. To byla zkušenost, která se povede jednou za život.

Koupila jste si svého vlastního mustanga?

Mám dva vlastní mustangy. Můj první mustang se jmenuje RT. Potkala jsem ho v roce 2018, když jsem byla v USA, ale v tu chvíli jsem si nemyslela, že by jednoho dne mohl být můj. Má svůj příběh a je velmi zvláštní. Je po mém boku od května 2019. Druhého mustanga jsem měla na letošním German Mustang Makeover. V Americe se mě ptali, kterého koně bych si koupila, kdybych měla možnost si vybrat. Rozhlédla jsem se – kolem téměř 90 mustangů – a odpověděla jsem: „Vzala bych si toho valacha.“ V tuto chvíli mě ani ve snu nenapadlo, že by nakonec byl opravdu můj. Pravděpodobně to byl trochu osud, že tento kůň ke mně přišel na soutěž. Můj sponzor ho koupil za mě. Jmenuje se Casanova a je to úžasný mladý valach. Miluji oba dva.

neues EVENT Pferd fürs MUSTANG MAKEOVER

Heute stellen wir Euch TAG 5001 vor. Er war als Ersatzpferd eingeplant, wird aber dieses Jahr gemeinsam mit den 15 EVENT Mustangs an der Trainer Challenge regulär teilnehmen. Denn: Wir möchten einer Person einen großen Dank ❤️ aussprechen und sie daher einladen an der Trainer Challenge teilzunehmen😀. Janell Baader hat in den letzten Wochen einen mega Job gemacht. Für Euch, für die Mustangs und für das ganze MUSTANG MAKEOVER. Eigentlich war sie in den USA, um noch mehr über die Mustangs zu lernen, aber manchmal kommt es anders als man denkt. 👉 Kurze Zeit nachdem wir die USA verlassen haben, erreichte das Corona Virus nicht nur Deutschland, sondern auch die USA. Schulen wurden geschlossen und schneller als unsere Trainerin Sandra Williamson schauen konnte, hatte sie neben 30 vorzubereitenden Mustangs 3 junge Mädels zu Hause sitzen. Janell hat sich so wahnsinnig ins Zeug gelegt, beim Versorgen und Füttern der Mustangs geholfen, die Kinder bespaßt, damit Sandra arbeiten konnte und natürlich bei der Vorbereitung der EVENT Pferde mitgeholfen. Diese Woche, nachdem alle Mustangs soweit fit und ausreisefähig sind, haben wir Janell angeboten als DANKESCHÖN am EVENT teilzunehmen. 😀 👍 Dankeschön Janell! Alle, die sich jetzt Gedanken machen, Janell könnte einen Vorteil haben, da sie die Pferde länger kennt, können wir beruhigen. Janell wußte bis Montag nicht, dass wir sie fragen würden, daher ist die Vorbereitung der EVENT Pferde bei jedem Pferd gleich gelaufen. Bis zu diesem Post weiß sie auch nicht, mit welchem Pferd sie starten wird, denn es waren noch 2 Pferde ürbig, welche wir erst heute öffentlich machen. Also Janell, jetzt ist die Katze aus dem Sack. Wir freuen uns sehr, dass Du mit dabei bist! Mehr zu TAG 5001 findest Du hier: https://www.mustangmakeover.de/mustang-makeover/mustang-makeover-2020/mustangs-ueberblick/

Posted by Mustang Makeover Germany on Saturday, May 23, 2020

Jak pomáháte zachraňovat mustangy?

Snažím se dát mustangům svůj hlas. Sdílím svou zkušenost s nimi na sociálních médiích. Pořádám akce, kde vyprávím lidem své zážitky, ukazuji svá videa a povídám si s nimi o historii, situaci v Americe a o tom, co mohou udělat i oni, aby pomohli zachraňovat mustangy. Již dvakrát jsem soutěžila v German Mustang Makeover, abych se postavila za mustangy a velmi emotivně se tak dotkla tisíců lidí. Nejlepší, co můžu udělat, je sdílet informace o těchto zvířatech a ukázat lidem, jak neuvěřitelní koně tihle divocí krasavci jsou.

Co byste doporučila lidem, kteří se rozhodnou, že chtějí také pomoci se situací ohledně mustangů v USA?

Mustangové jsou úžasní koně. Každému, kdo má zájem o adopci, mohu říci: V okamžiku, kdy se dotknete mustanga, dostanete mustangovou horečku a ta už vás nikdy neopustí. Buďte opatrní, protože až se ho dotknete podruhé, on se na oplátku hluboce dotkne vašeho srdce! Mnoho informací o adopci mustangů získáte na stránkách německé organizace, která pomáhá lidem po celé Evropě dostat své mustangy domů. Takto si za poslední tři roky našlo domov v Evropě více než 300 mustangů. Postavte se za ně a osvojte si žijící legendu.

Nakonec se tedy dostáváme k nákladům… adopce mustanga v USA není drahá, vyjde cca na 125 USD. Poté ale záleží na tom, jakou cestou chcete jít. Jedna cesta je taková, že kůň musí ještě rok zůstat v USA u trenéra, u kterého projde tréninkem, a tyto náklady se mohou vyšplhat až ke 4 000 USD. Je ale i druhá cesta – je možné koupit koně, který nemusí zůstat rok s trenérem. Tito koně stojí kolem 1 500 EUR včetně základního tréninku a přípravy na cestu do Německa. Kromě těchto nákladů na pořízení koně je též nutné počítat s náklady na dovoz, a to je cca 6 500 EUR (let, karanténa, vyšetření, náklady na úřední veterinární lékaře, doklady, přeprava, daně, clo, atd.). Suma sumárum to není vůbec levná záležitost. Ale mustang je prostě mustang.

Jiřina Sýsová

Tagy: Amerika příroda koně mustangové divocí koně
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Byznys

ON-LINE: Restauratéři z Chcípl PES otevírají. Mají plán, jak odpálkovat policisty

Živě ON-LINE: Restauratéři z Chcípl PES otevírají. Mají plán, jak odpálkovat policisty

Politické hnutí Chcípl PES – Otevřeme Česko vyzvalo majitele restaurací a další živnostníky, aby v sobotu 23. ledna otevřeli své podniky. Označí je jako politické buňky s petičním místem, tím pádem budou moci mít podle výkladu organizátorů otevřeno. Politická jednání totiž mají výjimku z vládních nařízení. Hospody a další podniky nebudou otevřeny pro veřejnost, ale pro ty, kteří se s peticí budou chtít seznámit nebo ji podepsat. Živnostníci navíc dostali manuál, jak mluvit s policií, když je někdo nahlásí.

Nepřijde mi patřičné rebelovat, když hrozí kolaps v nemocnicích, říká restauratér
Česko zůstává ve 4. stupni PES. Za pátek přibylo 8423 pozitivně testovaných
Lyžaři, máte smůlu. Vleky stále nejezdí, policie je zastavila i v Telnici
Při demonstracích na podporu Navalného bylo zatčeno přes 200 lidí
Čekání na očkování je jako fronta na ledničku za socialismu, kritizuje poslanec za ANO
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama