Mustangové jsou divocí koně neodmyslitelně patřící do americké přírody. V posledních letech se lidé, dříve než kdy jindy, snaží jejich populaci regulovat odchyty a dále pak možností adopce. Jelikož jsou tito koně velice divocí, musí nejdříve projít procesem zkrocení, aby mohli být nabídnuti do nových domovů
Odchyty jsou řízeny státní organizací BLM (Program pro divoké koně a osly). Poté přichází šance najít mu domov, a získat tak svého vlastního mustanga. Po celé Americe probíhají tzv. Extreme Mustang Makeover, kde trenéři představí každý svého mustanga, kterého si vybrali na 100 dní trvající „gentling“ (zkrocení není ten správný pojem, protože jde především o navázání důvěry a vztahu s trenérem, díky kterému je poté divoký kůň ochotný následovat svého „pána“). Těchto akcí se zúčastňují především trenéři, kteří mají k těmto divochům blízko a ovládají skvěle horsemanship (zaříkávání koní). Závěrem bývají aukce, kde je možnost již zkroceného mustanga koupit. Druhou možností je nakupovat přímo přes BLM, kde získáte divokého mustanga, se kterým si musíte umět poradit sami. Rozdíl v ceně u těchto dvou zcela odlišných možností adopce mustanga si asi umíte představit sami.
Posted by Mustang Makeover Germany on Sunday, January 26, 2020
Od roku 2017 je takováto akce každoročně pořádána i u nás v Evropě, konkrétně v Cáchách – Mustang Makeover. Organizace American Mustang Germany nabízí zprostředkování prodeje těchto krásných a specifických koní. Spolupracují přímo s BLM v USA a transporty jsou uskutečňovány leteckou společností Lufthansa. „Gentling“ probíhá ještě na území USA, a to trenérkou Sandrou Williamsonovou. Díky této organizaci můžete sami požádat o pomoc při hledání toho pravého mustanga pro vás, anebo si počkat na další Makeover, kde se tito již „hotoví“ koně ve finále draží. Musíte ale počítat s tím, že cena již „hotového“ mustanga bývá v aukci nakonec vyšší, než když si necháte dovézt koně svého.
Jistě by vás zajímalo, kolik takováto záležitost vlastně stojí. Není to nic levného, na druhou stranu budete mít velice speciálního, oddaného a vzácného koně. Což může potvrdit i jedna z německých trenérek Janell Baaderová, se kterou měla autorka článku Jiřina Sýsová možnost provést krátký rozhovor.
Kdy, jak a proč začala vaše mustangová horečka?
Mustangová horečka mě dostala, když jsem byla dítě. Moji rodiče hodně cestovali do USA a hodně mi toho o této zemi řekli. To byl okamžik, kdy začala moje vášeň pro americké mustangy. První osobní zkušenost s mustangem byla v roce 2018. „Western Inn“, ranč kde jsem působila, dostal svého prvního vlastního mustanga, byl to malý valach jménem Champ. Trénovala jsem ho, naučila se hodně o mustanzích a o sobě a začala jsem ho trénovat pod sedlem (tréning koně nejen ze země, ale i při jízdě). Také jsem soutěžila na Mustang Makeover Germany 2018 a vyhrála „Young Horse Challenge“ s mým mustangem Heartbreakerem a poté jsem věděla, že už nikdy nechci žít bez mustangů. V posledních dvou letech jsem pracovala s mnoha různými mustangy v Německu, cestovala jsem třikrát do Ameriky, kde jsem pracovala s „těmi divokými z divokých“, a v roce 2020 jsem znovu účastnila Mustang Makeover Germany. V roce 2020 jsem také zůstala čtyři měsíce v USA, abych se o těchto koních dozvěděla více. To byla zkušenost, která se povede jednou za život.
Koupila jste si svého vlastního mustanga?
Mám dva vlastní mustangy. Můj první mustang se jmenuje RT. Potkala jsem ho v roce 2018, když jsem byla v USA, ale v tu chvíli jsem si nemyslela, že by jednoho dne mohl být můj. Má svůj příběh a je velmi zvláštní. Je po mém boku od května 2019. Druhého mustanga jsem měla na letošním German Mustang Makeover. V Americe se mě ptali, kterého koně bych si koupila, kdybych měla možnost si vybrat. Rozhlédla jsem se – kolem téměř 90 mustangů – a odpověděla jsem: „Vzala bych si toho valacha.“ V tuto chvíli mě ani ve snu nenapadlo, že by nakonec byl opravdu můj. Pravděpodobně to byl trochu osud, že tento kůň ke mně přišel na soutěž. Můj sponzor ho koupil za mě. Jmenuje se Casanova a je to úžasný mladý valach. Miluji oba dva.
Jak pomáháte zachraňovat mustangy?
Snažím se dát mustangům svůj hlas. Sdílím svou zkušenost s nimi na sociálních médiích. Pořádám akce, kde vyprávím lidem své zážitky, ukazuji svá videa a povídám si s nimi o historii, situaci v Americe a o tom, co mohou udělat i oni, aby pomohli zachraňovat mustangy. Již dvakrát jsem soutěžila v German Mustang Makeover, abych se postavila za mustangy a velmi emotivně se tak dotkla tisíců lidí. Nejlepší, co můžu udělat, je sdílet informace o těchto zvířatech a ukázat lidem, jak neuvěřitelní koně tihle divocí krasavci jsou.
Co byste doporučila lidem, kteří se rozhodnou, že chtějí také pomoci se situací ohledně mustangů v USA?
Mustangové jsou úžasní koně. Každému, kdo má zájem o adopci, mohu říci: V okamžiku, kdy se dotknete mustanga, dostanete mustangovou horečku a ta už vás nikdy neopustí. Buďte opatrní, protože až se ho dotknete podruhé, on se na oplátku hluboce dotkne vašeho srdce! Mnoho informací o adopci mustangů získáte na stránkách německé organizace, která pomáhá lidem po celé Evropě dostat své mustangy domů. Takto si za poslední tři roky našlo domov v Evropě více než 300 mustangů. Postavte se za ně a osvojte si žijící legendu.
Nakonec se tedy dostáváme k nákladům… adopce mustanga v USA není drahá, vyjde cca na 125 USD. Poté ale záleží na tom, jakou cestou chcete jít. Jedna cesta je taková, že kůň musí ještě rok zůstat v USA u trenéra, u kterého projde tréninkem, a tyto náklady se mohou vyšplhat až ke 4 000 USD. Je ale i druhá cesta – je možné koupit koně, který nemusí zůstat rok s trenérem. Tito koně stojí kolem 1 500 EUR včetně základního tréninku a přípravy na cestu do Německa. Kromě těchto nákladů na pořízení koně je též nutné počítat s náklady na dovoz, a to je cca 6 500 EUR (let, karanténa, vyšetření, náklady na úřední veterinární lékaře, doklady, přeprava, daně, clo, atd.). Suma sumárum to není vůbec levná záležitost. Ale mustang je prostě mustang.
Jiřina Sýsová