reklama

Rozhodování vlády nemá logiku. Naši psychiku nejvíc ovlivňuje nejistota, tvrdí Ptáček

V Česku roste počet lidí s depresemi, úzkostmi, i takzvaných domácích alkoholiků. Pandemie koronaviru i neustále se měnící opatření a nejistota ohrožují duševní pohodu a nakonec i zdraví lidí. Blíží se Vánoce. Přinesou úlevu, anebo budou za stávající situace spíše přitěžující okolností? Jak se konce roku dožít fyzicky i psychicky zdraví? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

reklama

Podle psychologa přibývají v době pandemie nejen deprese a úzkosti, ale i existenční problémy, které mohou mýt na psychiku člověka velký vliv. „Tyto Vánoce budou pro celou řadu lidí poznamenány velmi negativně tím, že to kouzlo pohody během nich prostě nebude,“ řekl Ptáček.

K tématu

Vzhledem k tomu, že koronavirová opatření trvají dlouhou dobu a neustále se mění, dochází lidem trpělivost. Někteří začínají rebelovat. Ptáček sdělil, že to je přirozená reakce na danou situaci. „Já postrádám jakoukoliv logiku v rozhodování vlády. Myslím, že běžný občan to cítí také. Možná to, co naši psychiku ovlivňuje nejvíce, je právě absolutní nejistota, nepředvídatelnost a nesrozumitelnost opatření, která se v současné době činí,“ vysvětlil.

Mohou se negativní projevy ve společnosti stupňovat? „Já se obávám, že jestliže bude pokračovat současná rétorika a nesrozumitelná politika vlády, tak se budou stupňovat negativně, což jsme již pozorovali v minulých týdnech a měsících. Já nepodceňuji zdravotní závažnost současného stavu, nicméně si musíme uvědomit, že je třeba provést nějakou analýzu: Co je závažnější? Jestliže někdo onemocní a budeme mít určitý počet mrtvých, nebo zda budeme mít desetitisíce, možná milion lidí, kteří budou na dně a kteří se z něj již ve svém životě neodrazí,“ uvedl Ptáček.

Počet jedinců, kteří vyhledávají odbornou pomoc, podle psychologa jednoznačně stoupá. „Musím velmi ocenit aktivitu řady svých kolegů, organizací, které doslova a do písmene mobilizují síly, psychologů a pracovníků v oblasti psychosociální. Já si myslím, že ta současná nabídka je ještě dobrá, ale samozřejmě je celá řada ne úplně smysluplných omezení v oblasti psychologických služeb,“ řekl Ptáček.

Po svátcích budou lidi vyhledávat pomoc více

„Jsou lidé, kteří potřebují individuální, osobní kontakt s terapeutem. Vím o tom, že vláda činí kroky, aby tady byla zjednána nějaká náprava, ale obávám se, že zatím není ještě dostatečná. Lidí, zvláště po Vánocích a Novém roce, kteří budou potřebovat psychologickou pomoc, jednoznačně bude přibývat,“ vysvětlil Ptáček.

Psycholog poradil, jak zvládnout vánoční svátky v klidu a pohodě: „Těšme se přesto, že můžeme být v těžké situaci. Těšme se na něco, co bude v budoucnosti. Dívejme se na to pozitivně, není to situace na věčné časy. Snažme se odstříhávat od negativních zpráv.“

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama