reklama

Rozhodování vlády nemá logiku. Naši psychiku nejvíc ovlivňuje nejistota, tvrdí Ptáček

V Česku roste počet lidí s depresemi, úzkostmi, i takzvaných domácích alkoholiků. Pandemie koronaviru i neustále se měnící opatření a nejistota ohrožují duševní pohodu a nakonec i zdraví lidí. Blíží se Vánoce. Přinesou úlevu, anebo budou za stávající situace spíše přitěžující okolností? Jak se konce roku dožít fyzicky i psychicky zdraví? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

reklama

Podle psychologa přibývají v době pandemie nejen deprese a úzkosti, ale i existenční problémy, které mohou mýt na psychiku člověka velký vliv. „Tyto Vánoce budou pro celou řadu lidí poznamenány velmi negativně tím, že to kouzlo pohody během nich prostě nebude,“ řekl Ptáček.

Vzhledem k tomu, že koronavirová opatření trvají dlouhou dobu a neustále se mění, dochází lidem trpělivost. Někteří začínají rebelovat. Ptáček sdělil, že to je přirozená reakce na danou situaci. „Já postrádám jakoukoliv logiku v rozhodování vlády. Myslím, že běžný občan to cítí také. Možná to, co naši psychiku ovlivňuje nejvíce, je právě absolutní nejistota, nepředvídatelnost a nesrozumitelnost opatření, která se v současné době činí,“ vysvětlil.

Mohou se negativní projevy ve společnosti stupňovat? „Já se obávám, že jestliže bude pokračovat současná rétorika a nesrozumitelná politika vlády, tak se budou stupňovat negativně, což jsme již pozorovali v minulých týdnech a měsících. Já nepodceňuji zdravotní závažnost současného stavu, nicméně si musíme uvědomit, že je třeba provést nějakou analýzu: Co je závažnější? Jestliže někdo onemocní a budeme mít určitý počet mrtvých, nebo zda budeme mít desetitisíce, možná milion lidí, kteří budou na dně a kteří se z něj již ve svém životě neodrazí,“ uvedl Ptáček.

Počet jedinců, kteří vyhledávají odbornou pomoc, podle psychologa jednoznačně stoupá. „Musím velmi ocenit aktivitu řady svých kolegů, organizací, které doslova a do písmene mobilizují síly, psychologů a pracovníků v oblasti psychosociální. Já si myslím, že ta současná nabídka je ještě dobrá, ale samozřejmě je celá řada ne úplně smysluplných omezení v oblasti psychologických služeb,“ řekl Ptáček.

Po svátcích budou lidi vyhledávat pomoc více

„Jsou lidé, kteří potřebují individuální, osobní kontakt s terapeutem. Vím o tom, že vláda činí kroky, aby tady byla zjednána nějaká náprava, ale obávám se, že zatím není ještě dostatečná. Lidí, zvláště po Vánocích a Novém roce, kteří budou potřebovat psychologickou pomoc, jednoznačně bude přibývat,“ vysvětlil Ptáček.

Psycholog poradil, jak zvládnout vánoční svátky v klidu a pohodě: „Těšme se přesto, že můžeme být v těžké situaci. Těšme se na něco, co bude v budoucnosti. Dívejme se na to pozitivně, není to situace na věčné časy. Snažme se odstříhávat od negativních zpráv.“

Tagy:

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

Aktualizováno

Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama