reklama

Rozhodování vlády nemá logiku. Naši psychiku nejvíc ovlivňuje nejistota, tvrdí Ptáček

V Česku roste počet lidí s depresemi, úzkostmi, i takzvaných domácích alkoholiků. Pandemie koronaviru i neustále se měnící opatření a nejistota ohrožují duševní pohodu a nakonec i zdraví lidí. Blíží se Vánoce. Přinesou úlevu, anebo budou za stávající situace spíše přitěžující okolností? Jak se konce roku dožít fyzicky i psychicky zdraví? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

reklama

Podle psychologa přibývají v době pandemie nejen deprese a úzkosti, ale i existenční problémy, které mohou mýt na psychiku člověka velký vliv. „Tyto Vánoce budou pro celou řadu lidí poznamenány velmi negativně tím, že to kouzlo pohody během nich prostě nebude,“ řekl Ptáček.

Vzhledem k tomu, že koronavirová opatření trvají dlouhou dobu a neustále se mění, dochází lidem trpělivost. Někteří začínají rebelovat. Ptáček sdělil, že to je přirozená reakce na danou situaci. „Já postrádám jakoukoliv logiku v rozhodování vlády. Myslím, že běžný občan to cítí také. Možná to, co naši psychiku ovlivňuje nejvíce, je právě absolutní nejistota, nepředvídatelnost a nesrozumitelnost opatření, která se v současné době činí,“ vysvětlil.

Mohou se negativní projevy ve společnosti stupňovat? „Já se obávám, že jestliže bude pokračovat současná rétorika a nesrozumitelná politika vlády, tak se budou stupňovat negativně, což jsme již pozorovali v minulých týdnech a měsících. Já nepodceňuji zdravotní závažnost současného stavu, nicméně si musíme uvědomit, že je třeba provést nějakou analýzu: Co je závažnější? Jestliže někdo onemocní a budeme mít určitý počet mrtvých, nebo zda budeme mít desetitisíce, možná milion lidí, kteří budou na dně a kteří se z něj již ve svém životě neodrazí,“ uvedl Ptáček.

Počet jedinců, kteří vyhledávají odbornou pomoc, podle psychologa jednoznačně stoupá. „Musím velmi ocenit aktivitu řady svých kolegů, organizací, které doslova a do písmene mobilizují síly, psychologů a pracovníků v oblasti psychosociální. Já si myslím, že ta současná nabídka je ještě dobrá, ale samozřejmě je celá řada ne úplně smysluplných omezení v oblasti psychologických služeb,“ řekl Ptáček.

Po svátcích budou lidi vyhledávat pomoc více

„Jsou lidé, kteří potřebují individuální, osobní kontakt s terapeutem. Vím o tom, že vláda činí kroky, aby tady byla zjednána nějaká náprava, ale obávám se, že zatím není ještě dostatečná. Lidí, zvláště po Vánocích a Novém roce, kteří budou potřebovat psychologickou pomoc, jednoznačně bude přibývat,“ vysvětlil Ptáček.

Psycholog poradil, jak zvládnout vánoční svátky v klidu a pohodě: „Těšme se přesto, že můžeme být v těžké situaci. Těšme se na něco, co bude v budoucnosti. Dívejme se na to pozitivně, není to situace na věčné časy. Snažme se odstříhávat od negativních zpráv.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama