Někteří psychologové varují, že zavřené ordinace soukromých terapeutů způsobí mnohým klientům deprese a úzkosti. Tajemnice Rady vlády pro duševní zdraví Dita Protopopová CNN Prima NEWS řekla, že pokud někdo potřebuje sezení kvůli psychickým problémům, ať využije krizové podpory.
Spustili jsme krizovou linku pod ministerstvem zdravotnictví. Když nemohou pomoci krizaři, tak zdarma poskytnou podporu zdravotničtí psychologové
V současné situaci mohou ordinovat psychologové a psychoterapeuté pracující ve zdravotnictví. Téměř čtyři tisíce soukromých psychologů však muselo své provozovny zavřít. Jak už CNN Prima NEWS upozornila, podle některých to může být problém, protože spousta lidí upadá do depresí a prožívá úzkosti.
Podle Protopopové se lidé v takových případech mají obrátit na krizovou linku. „Spustili jsme krizovou linku pod ministerstvem zdravotnictví. Když nemohou pomoci krizaři, tak zdarma poskytnou podporu zdravotničtí psychologové,“ řekla CNN Prima NEWS Protopopová.
„Doufáme, že krizový stav je na omezenou dobu a ti lidé, pokud nevydrží bez terapie, si mohou říct o krizovou podporu a pokračovat v terapii, až bude dostupná,“ prohlásila.
Terapie v roušce taky není terapie, jakou lidé potřebují
Soukromé ordinace psychologů vláda zatím otevřít neplánuje. Podle Protopopové je riziko šíření nákazy covidem příliš velké. „Ta situace je tak hrozná, že bychom měli riziko obrovského nárůstu úmrtí. Terapie v roušce taky není terapie, jakou lidé potřebují,“ míní Protopopová. Psychologové navíc podle ní mohou poskytovat konzultace on-line.
Konzultace přes počítač
„Většinou ta terapie je mnohaletá, teď mluvíme o přesunutí do on-linu na několik týdnů. Bude jen krátké období po dobu nouzového stavu, kdy to bude on-line. Mluvíme o nějakém časovém období,“ zdůraznila.
S dopisem se už na konci října na premiéra obrátila Unie psychologických asociací s tím, aby vláda udělila výjimku a soukromé ordinace otevřela. Psychologové a psychoterapeuti působící v soukromé sféře nemohou poskytovat služby svým klientům v osobním kontaktu a podílet se tak dostatečně efektivně na zmírnění dopadů aktuální situace na duševní zdraví populace. Nacházíme se přitom v období, které pro mnoho lidí představuje extrémní psychickou zátěž,“ stojí v dopise pro premiéra.
Lidé podle předsedy Unie psychologických asociací Michala Waltera trpí izolací kvůli omezení sociálních kontaktů, mají obavy o sebe i blízké z důvodu hrozící nákazy či ze ztráty příjmů, rodiče jsou vytížení z důvodu uzavření škol.