Jaké jsou možnosti dobíjení elektromobilu? Baterii dnes nakrmíte skoro všude
Pohráváte si s myšlenkou na pořízení elektromobilu, ale váháte kvůli obavám, jak ho budete dobíjet? Řekněme si to rovnou - je to v podstatě zbytečná starost. Nabíjecí stanice už dnes ve větších městech není problém najít. A kdyby bylo nejhůř, poslouží vám prostě prodlužovák a obyčejná zásuvka, kterou už najdete úplně všude.
V práci, na chatě, doma i na cestách. Elektromobil se dá nabít v podstatě všude. Možností je více, stejně tak je různá doba, za kterou se baterie dá nakrmit. Teď si je rozebereme jednu po druhé.
Wallbox
Ideální řešení na doma. Nabízí slušný výkon. Dá se pořídit v rozmezí pár až několik desítek tisíc korun. Když si ji pořídíte, vesele nabíjíte. Je ideální do garáže rodinného domu a je také skvělým řešením pro nájemníky bytových domů s venkovním stáním. Prostě a jednoduše vyhodíte prodlužovačku z okna. Připojíte a nabíjíte.
Nabíjecí stanice
Ty potkáte obvykle u trafostanic na ulici. Zaparkujete, připojíte a - ano, nabíjíte. V Česku už funguje více než 1400 dobíjecích bodů.
Podívejte se, která je nejblíž místu, kde potřebujete dobíjet.
Chytré lampy
Pouliční lampy vybavené k dobíjení nejen elektromobilů. V Praze ji provozuje společnost PRE a potřebovat budete její speciální čip nebo chytrý telefon k identifikaci a vlastní kabely. Do konce roku by jich v hlavním městě měly fungovat stovky.
Rychlonabíječka
I ty najdete na ulici, zastavit se u nich můžete kdykoli. A během necelých dvaceti minut máte ze zbytkových deseti procent nabito na osmdesát procent. Nebo se vám během pouhých pěti minut prodlouží dojezd o sto kilometrů.
Běžná zásuvka
Kabel → Zástrčka → Zásuvka. Nic víc k nabíjení nepotřebujete. Výhodou je, že se okamžitě po zapojení zástrčky můžete zaparkovat na gauč. Nevýhodou naopak to, že tahle varianta poslouží spíš jen v nouzi. Důvodem je, že nabíjení z běžné zásuvky je dost pomalé.
Nepřehlédnutelný IONIQ 6