reklama

Jaké nástrahy si pro psy připravil podzim?

Nebezpečí číhá na psy v každém ročním období. O podzimních nástrahách se tolik nemluví, i tak tu ale jsou. Nenechte se uchlácholit hezky barevným listím a babím létem! Váš pejsek potřebuje, abyste měli oči na stopkách.

reklama

Žaludy a dubové listy

Stromy se na podzim převléknou do krásných barev. Ale jejich listy a žaludy mohou pro psy představovat nebezpečí. Pokud se váš miláček rozhodne ochutnat žaludy, hrozí mu udušení nebo ucpání střev. Majitele žravých ochutnávačů proto varujeme – rozhodně je namístě mít se na pozoru. Dubové listy a žaludy navíc obsahují chemickou látku zvanou gallotannin, která u psů vyvolává zvracení, letargii, průjmy a hrozí jim i poškození jater a ledvin.

Hromady listí

Taky máte doma experta, před kterým není v bezpečí žádná hromada listí? Pak buďte obezřetní a chraňte ho o to víc před parazity. Hromady listí jsou totiž plné klíšťat a blech a podzim je pro ně přímo hodovacím obdobím. Ale v listí se nemusí schovávat jenom tyto malé potvory...

Hadí překvapení

Babí léto na začátku podzimu je příjemné i pro hady. Při procházkách se psem buďte opatrní a vyhýbejte se místům, kde by se mohli schovávat. U nás nenajdete zas tak širokou paletu smrtelně jedovatých hadů, ale pokud žijete někde dál od civilizace, opatrnost je rozhodně namístě. Nezapomeňte, že pes je menší než člověk a jed mu fatálně uškodí o to rychleji.

Barevné nebezpečí jménem krokusy

Na podzim se daří i krokusům. Bohužel obsahují toxický alkaloid kolchicin, který je pro psy jedovatý. Podle veterinárního centra specializujícího se na psí otravy Helpline Pet Poison může jeho konzumace způsobit závažné gastrointestinální příznaky, tedy slintání, zvracení, krvavý průjem atd. Pokud jste si teď na podzim přivezli domů štěně, určitě dejte všechny květiny z jeho dosahu nebo je na zahradě obežeňte plotem. Mohou se mu stát osudnými.

Nemrznoucí směs

Zima se neúprosně blíží, a tak majitelé aut, zejména na horách, už dolévají do auta nemrznoucí směs. Ta obsahuje ethylenglykol, který psům a kočkám velmi chutná, ale zároveň je pro ně smrtelně nebezpečný, a to i v minimálním množství. Ujistěte se proto, že vám nemrznoucí směs nikde nenakapala a vyčistili jste od ní všechny skvrny. Raději nedovolujte ani na procházkách pít psovi z kaluže – ne každý ví, jak moc mu může napojení se z kaluže s nemrznoucí směsí ublížit. Jestli zaznamenáte, že pes chodí, jako by byl opilý a nezvykle často pije, okamžitě jeďte na veterinu. Rozhodují minuty.

Hlídejte kompost

Kompostování je super – navracíte do přírody to, co by jinak skončilo na skládce, ale psovi může požití kompostu ublížit. Obsahuje totiž tremorgenní mykotoxiny, které zvířeti způsobí neklid, hypertermii, hyperreaktivitu, lapání po dechu, slintání a zvracení. Konzumace rozkládajících se potravin může vést k závažným problémům s centrálním nervovým systémem, jako je nedostatečná koordinace, třes a záchvaty.

Houby – hledat, ale nejíst!

Podzim je skvělý na sbírání hříbků! Ale pokud si to myslí i váš pes, raději vyražte do lesa bez něj. Spousta hub je jedovatých, jak jistě víte, některé dokonce halucinogenní. Toxicita hub je dokonce tak nebezpečná, že psovi hrozí rychlá smrt. Ať už máte podezření, že čtyřnohý miláček slupnul bedlu, nebo muchomůrku, okamžitě ho vezměte k veterináři.

Jed na krysy

Ti, co nemají doma zdatné lovce v podobě kočky, řeší stahování se hlodavců dovnitř jedem. Ale ambice spolknout prášek mají samozřejmě i psi. I pro ně je jed velmi toxický. Ani čumák přivřený v pastičce není zrovna příjemná záležitost…

Halloween = čokoláda

Pokud holdujete americkému svátku zvanému Halloween (u nás Dušičky), jistě máte dům plný dětí a sladkostí. Nenechávejte je v dosahu psí tlamy, protože čokoláda obsahuje methylxanthin theobromin, který je pro psy nebezpečný. Čím menší pes, tím menší porce čokolády pro něj může být smrtelnou. Pokud začne zvracet, třást se nebo bude mít záchvat, okamžitě ho odvezte k veterináři. Zkuste předtím taky zjistit, kolik čokolády mohl sníst.

Tagy:
Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska
Cestování

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila MUDr. Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama