V Česku byl prvním naočkovaným občanem premiér Andrej Babiš (ANO). Zemí, ve kterých vakcinace započala u nejvyšších představitelů, je však v Evropě pomálu. Stejně jako Česko se zachovaly pouze některé státy z Balkánského poloostrova – Bulharsko, Srbsko a Albánie. Ostatní evropské státy první dávku očkovací látky daly buď zdravotníkům, nebo seniorům.
„Hotovo,“ napsal český předseda vlády na sociální sítě, když se stal prvním očkovaným proti koronaviru v zemi. V evropských státech se přitom první dávka v drtivé většině politikům nedávala. Výjimkami kromě Česka byly pouze některé země z Balkánu, konkrétně Bulharsko, Srbsko a Albánie.
Hotovo 🇨🇿
Posted by Andrej Babiš on Saturday, December 26, 2020
V zemi na pobřeží Černého moře první dávku vakcíny obdržel tamní ministr zdravotnictví Kostadin Angelov. V Srbsku se pak podobně jako v Česku první očkovanou osobou stala předsedkyně vlády Ana Brnabićová. Stejně tak tomu bylo v Albánii, kde se jako první nechal očkovat premiér Edi Rama.
Ostatní evropské země se rozhodly jít jinou cestou. K nejvyšším představitelům země se vakcína dostala buď později, či na ni dosud čekají. Vyjma Česka a balkánské trojky Bulharska, Srbska a Albánie se totiž ostatní státy rozhodly první dávku očkovací látky dát seniorovi nebo zdravotníkovi.
Důchodci mají přednost
Když se prvním člověkem naočkovaným proti covidu ve Velké Británii stala 91letá důchodkyně Margaret Keenanová, fotografie z jejího očkování obletěly celý svět. „Cítím se výjimečně, když jsem první osobou očkovanou proti covidu,“ nechala se slyšet Keenanová poté, co dostala dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech.
Nech se očkovat, Václave. Riskuješ, že tě covid dožene, radí Zeman Klausovi
Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti covidu, a to zhruba za týden. Vyzval k tomu i svého předchůdce Václava Klause, který se v poslední době netají kritikou směrem k očkování i vládním protikoronavirovým nařízením. Klaus už veřejně prohlásil, že se očkovat nenechá.
Totožný postup zvolilo i Španělsko, kde se první očkovanou stala 96letá Araceli Hidalgová. Stejně starý byl i první příjemce vakcíny v Belgii – Jos Hermans. I Německo se rozhodlo za svého prvního očkovaného zvolit seniora, přičemž byla vybrána již 101letá Edith Kwoizallaová. V Rakousku dostala první dávku vakcíny 84letá důchodkyně.
Podobnou cestou šla i Francie, která své první dávky distribuovala rezidentům v domovech důchodců. Francouzská média uvádí, že očkování odstartovala 78letá Mauricette. Senioři byli prvními recipienty očkování i ve skandinávských státech, kromě Finska.
Vakcíny pro zdravotníky
Další státy Evropy se rozhodly prvního očkovaného proti koronaviru zvolit z řad lékařů a zdravotních sester. Itálie si za prvního příjemce vybrala 29letou zdravotnici Claudii Aliverniniovou z jedné z římských nemocnic. Prvním vakcinovaným člověkem Portugalska pak byl lékař z nemocnice v Portu António Sarmento.
Questa mattina all'@INMISpallanzani di Roma sono stati vaccinati i primi operatori sanitari. Inizia una nuova fase nella lotta a #Covid19
— Ministero della Salute (@MinisteroSalute) December 27, 2020
Per saperne di più visita il sito dedicato ⤵️https://t.co/Z3hPDfXrFO#VaccineDay pic.twitter.com/WDhcEZnnR4
Vyjma Německa a Rakouska i zbylé sousední státy Česka zvolily právě zdravotníky. Na Slovensku se prvním očkovaným stal infektolog Vladimír Krčméry. První vakcínu v Polsku obdržela vedoucí zdravotní sestra ve varšavské nemocnici ministerstva vnitra Alicja Jakubowská. I v poslední zemi V4, Maďarsku, mířila premiérová dávka ke zdravotníkům, konkrétně k primářce infekční jednotky v jedné z budapešťských nemocnic Adrienne Kertészové.
Prof. Vladimír Krčméry už je ako prvý na Slovensku zaočkovaný proti Covid-19.👊 #ZdravéSlovensko🇸🇰
Posted by Igor Matovic on Saturday, December 26, 2020
Udělat ze svých zdravotníků první očkované proti koronaviru se rozhodly i pobaltské státy. Stejným směrem šlo například i Rumunsko či Řecko.
Kde je vakcína?
Některé státy přitom ještě stále nezačaly očkovat. Další státy z Balkánského poloostrova, jako Černá hora či Severní Makedonie, totiž stále nedostaly zásilky vakcíny.
Vakcinace se tudíž posouvá, ale obyvatelé těchto zemí pociťují, že jsou na rozdíl od zemí Evropské unie ponechány epidemii napospas. Většina z balkánských států totiž nepatří mezi členy EU.