Vakcína proti COVID-19 snižuje vaše celkové riziko, ale neznamená, že byste hned měli dělat každou „vysoce rizikovou aktivitu“. Očkování není povolením typu „dělej si, co chceš“, vakcína je jen dalším nástrojem ke snížení rizika vedle sociálního distancování, roušek a karantén. Konec COVID-19 by mohl přijít, jakmile získáme kolektivní imunitu. V rozhovoru pro CNN o očkování a opatřeních promluvila lékařská analytička a profesorka ze zdravotního institutu z George Washington Univesity Leana Wenová.
Za jak dlouho po očkování nás vakcína začne chránit? A jak moc nás ochrání?
Vakcíny Pfizeru i Moderny vyžadují k optimální ochraně dvě dávky. Její určitou úroveň už pravděpodobná zajišťuje první dávka, ale nevíme, jak silnou a jak dlouho trvá. Klinické pokusy probíhaly se dvěma dávkami, takže byste určitě měli dostat obě. Ujistěte se, že druhá bude stejná vakcína jako první a že ji dostanete v doporučené době. Druhá dávka Pfizeru se obvykle podává po třech týdnech a Moderna po čtyřech. Po druhé dávce pravděpodobně potrvá další dva až tři týdny, než se vyvine optimální stupeň imunitní ochrany.
Řekněme, že jste dostali jednu dávku vakcíny. Po týdnu nebo dvou máte určitou úroveň imunity, ale určitě můžete dostat covid. Studie uvádějí, že několik týdnů po druhé dávce dosahuje účinnost vakcíny přibližně 95 procent. To je velmi vysoká úroveň, ale nejde o 100 procent. Takže i po podání obou dávek vakcíny stále můžete onemocnět COVID-19, i když šance je mnohem nižší. A pokud už onemocníte, čeká vás pravděpodobně mnohem lehčí průběh, než kdybyste očkování nepodstoupili.
Jakmile starší člověk dostane druhou dávku a uplynou tři týdny, může navštívit svá vnoučata?
Možná. Nelze jednoduše říct, že se očkovaný může vrátit do předpandemického života. Zaprvé vakcína není stoprocentně účinná. Stále existuje šance, že očkovaný může onemocnět COVID-19. To platí zvláště tehdy, dochází-li k podstatnému nárůstu infekce. Zadruhé nebylo dosud prokázáno, že vakcína snižuje přenos viru, tedy zda očkovaní lidé nemohou stále být jeho nositeli, dokonce i když nejsou nemocní. To znamená, že byste jako očkovaní mohli covid šířit na ty, kteří vakcinací neprošli.
Určitě můžete vnoučata bezpečně vidět venku s rozestupem šest stop (asi 1,8 metru, pozn. red.). Pokud s nimi chcete být uvnitř, zůstává určité riziko přenosu, sice mnohem nižší, než kdybyste očkováni nebyli, ale stále existuje. A zůstanete rizikem pro neočkované členy rodiny, protože byste mohli být asymptomatickým přenašečem. Chcete-li strávit čas se svými vnoučaty vevnitř, nejbezpečnější cestou je stále pro každého karanténa po dobu nejméně deseti dnů. Možností je také karanténa na sedm dní a negativní test, ale každý musí projít karanténou – negativní test sám o sobě nestačí.
Jaký smysl má vakcína, když stále musím do karantény, než někoho uvidím?
Z klinických testů víme, že vakcína poskytuje velkou ochranu. Snižuje šanci, že dostanete virus, případně že u vás bude mít nemoc vážný průběh, což je rizikem především pro seniory a lidi s chronickými zdravotními problémy. Jelikož jej očkování značně redukuje, je na vašem osobním úsudku, jakých aktivit si ceníte nejvíce. Možná je pro vás opravdu důležité obejmout vnoučata. Uvědomte si ale, že nejde o aktivitu s nulovým rizikem ani pro vás ani pro ně. Pro všechny je stále nejlepší nosit roušku, když se objímáte, a to ideálně venku a nejlépe s tvářemi odvrácenými od sebe. Je-li pro vás opravdu důležité společně jíst, pak doporučuji různé talíře, ne večeři formou bufetu. A jezte spíše venku než uvnitř. Vakcína snižuje vaše celkové riziko, ale neznamená to, že byste nyní měli dělat všechno. Když se rozhodnete pro večeři se svými vnoučaty, nemusíte zároveň jít do kryté restaurace s přáteli nebo do přeplněného kina. Měli byste se ve svém životě snažit co nejvíce snižovat riziko.
Co když máme přátele, kteří jsou také očkovaní? Mohu je vidět bez roušky vevnitř?
Je pravděpodobně celkem bezpečné vidět ostatní očkované dvěma dávkami, počkáte-li několik týdnů. Očkování můžete vnímat jako karanténu. Pokud byly obě strany v karanténě, není příliš rizikové vidět se navzájem. To stejné platí u očkování. Je ale možné, že očkovaní mohou být stále asymptomatickými přenašeči, takže můžete infikovat ostatní, kteří vakcinací neprošli.
Řekněme, že žijete s neočkovanými lidmi. Určitě se nechcete zapojit do aktivit, při kterých byste se potenciálně mohli nakazit, to znamená potkávat další lidí, kteří nebyli očkováni a nenosí roušku. Mohli by totiž mít virus, nakazit vás a vy byste jej přenesli na své blízké. Velká obezřetnost je stále dobrým nápadem.
Co bude trvat, než se budeme moci socializovat jako před COVID-19?
Konec COVID-19 by mohl přijít, až získáme kolektivní imunitu. Nevíme přesně, kolik lidí si bude muset vyvinout imunitu, abychom toho docílili, ačkoliv experti jako Anthony Fauci předpokládají, že by to mohlo vyžadovat proočkování asi 85 procent Američanů. Poté by se koronavirus neměl kam dál šířit. Vzhledem k dosavadní rychlosti vakcinace bude dosažení této úrovně nějakou dobu trvat. Klinické studie na dětech teprve začínají, takže jejich očkování potrvá pravděpodobně až do léta nebo podzimu.
Očkování tedy není povolení typu „dělej si, co chceš“, ale spíše dalším nástrojem ke snížení rizika stejně jako nošení roušky či sociální distancování. Chceme se chránit co možná nejvíce způsoby. Očkování pomáhá rychleji dosáhnout kolektivní imunity a také nám umožňuje dělat věci, které nás baví – i když stále musíme usilovat o co největší bezpečí.
Kdy konkrétně vaše děti uvidí své prarodiče?
Plánujeme v létě nebo začátkem podzimu navštívit mého otce v kanadském Vancouveru. Matka mého manžela žije v jihoafrickém Johannesburgu a doufáme, že ji uvidíme na Vánoce, pokud budou do prosince všichni naočkováni. Už přes rok neviděli mé tříleté dítě a poprvé spatří to mladší, kterému je nyní devět měsíců. Nemůžeme se dočkat – i když v mezičase budeme trpělivě usilovat o bezpečí!