reklama

Modrý a hnědý buldoček: Žádané barvy kožichu, které mohou zabíjet

Modrá, čokoládová, lila, black and tan, merle – to není vzorník z obchodu s oděvy, ale zbarvení psů, které je žádané a smrtící zároveň. „Lidé často sáhnou po ‚raritě‘ z toho důvodu, aby se mohli pochlubit. Ale je to vlastně to samé, jako kdyby si koupili padělek a byli na to hrdí,“ vysvětluje Hana Ďuráková z OS Buldočí naděje. Proč je barva problém? Odpověď je prostá – kvůli genetice.

reklama

Když zavítáte do prověřené chovatelské stanice, zjistíte, že se snaží o zdravé a povahově vyrovnané vrhy zvířat. Dodržují standard daného plemene a zohledňují různé znaky, které ten který pes nese. U každého plemene je to totiž rozdílné. „Pak jsou tu genetičtí inženýři z garáže, kteří bez ohledu na nemoci, na příbuznost nebo na povahu, kříží nějakou fenu s nějakým psem. Cílem je jedno jediné, docílit požadované nestandardní barvy. Jenže genetika není jednosměrná letenka do Úžasňákova. Velice snadno se z ní stane permanentka do pekla,“ říká Ďuráková s tím, že při zaměření na barvu jde stranou všechno ostatní.

Křížím, křížíš, křížíme

Řada lidí zastává názor, že kříženci jsou zdravější a rozhodně ne méněcenní. To druhé nikdo nerozporuje. Ale to první způsobuje spolkům, které pečují o deformované, nemocné a zubožené psy následkem bezhlavého křížení, mírnou závrať. Takřka každý den se totiž setkávají s výtvory těch, co kříží psy kvůli penězům – a nejen u francouzských buldočků platí, že čím „raritnější barva“, tím více peněz. A také více vrozených vad, dědičných onemocnění a smutných konců.

A jak takoví barevní buldočci vlastně vznikají? „Nejčastěji zkříží množitel buldočka s čivavou nebo některým z menších bull plemen. Je to kvůli podobnosti dominantních znaků – u čivav postavených uší a kulaté hlavy, u bull psů zase podobné stavby těla. Dnes už je samozřejmě nemusí množitel křížit takto přímo, k dispozici má tisíce a tisíce už nakřížených potomků v celé škále barev,“ líčí Hana Ďuráková. Jenže takto narozená štěňata nezdědí pouze barevný kožíšek.

Agrese a nemoci jako bonus

Kromě zdraví je v případě křížení častým výsledkem problémová povaha. Když totiž zkřížíte tvrdohlavého buldočka s „hysterickou“ čivavou nebo energickým teriérem, vyrobíte tím malou časovanou bombu. „Vyjít vám může pes sice v požadované barvě, který je ale o polovinu větší nebo menší, hysterický, bojácný nebo naopak přehnaně sebevědomý a agresivní. A to vše dostal do vínku, protože je to přece rarita,“ dodává Ďuráková.

Pro příklady nemusíme chodit daleko. Během uplynulých dvou let zažily nejrůznější barevné kombinace opravdový boom. A tak se i do péče spolku OS Buldočí naděje dostaly desítky takových genetických experimentů. „V naprosté většině šlo o matky a otce štěňat, která si lidé koupili. Tedy zvířata, která předávala dál svůj genetický potenciál,“ popisuje Ďuráková s tím, že kde je štěně, jsou i rodiče. Ti ale často nejsou vidět, protože jejich úkolem je vydělávat peníze neustálým nakrývání a rozením.

A jaký ten genetický potenciál vlastně byl? Ve spoustě případů šlo o plaché nebo příliš rezervované psy. „Fenka v barvě bluefawn, Tonka, první měsíce v naší péči jen v panice běhala kolem zahrady, odmítala se přiblížit k lidem. Ze zdravotních problémů můžeme jmenovat vážné srdeční vady, špatně postavené čelisti, které se objevily hned u tří psů najednou. Mezi naše nejvážnější případy patří bezesporu čokoládoví bratři Sagvan a Tofi, kteří přijeli s vyhřeznutými konečníky a u kterých vyšetření prokázala špatně postavenou bederní páteř. Ta oběma způsobila doživotní postižení a utlačení střev. Sagvan bohužel nepřežil,“ vzpomíná Hana Ďuráková. Neméně podstatné jsou však i alergie, které se dědí a které majitele mohou ve výsledku vyjít dráž, než koupě samotného štěněte.

„Sledujeme tyto trendy s velkou obavou o budoucnost buldočků. A je nám vlastně líto všech majitelů, kteří si tyto padělky pořizují. Chtějí domů buldočka pro jeho úžasnou povahu a podobu. A místo toho si pořídí psa, kterému sice stojí uši, ale jinak je to buldok jen z části. Ale zase mají doma raritu, a to se přece ‚vyplatí‘,“ uzavírá Ďuráková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek
Partie

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

reklama