Jako ze Šíleného Maxe. Na frontu míří obrněný autobus, vznikl na počest ukrajinského vojáka

V Kyjevě budují na zakázku flotilu obrněných vozidel inspirovaných smrtí jednoho ukrajinského vojáka, píše na svém webu stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Auta, která podle ní připomínají vozy z postapokalyptických filmů o Šíleném Maxovi, mají v blízké budoucnosti zamířit na východ Ukrajiny. Přispěli na ně v crowdfundingové sbírce obyvatelé Rumunska.

Jedním z unikátních obrněných vozidel je bývalý autobus, který kdysi vozil obyvatele severopolského města Pila, píše RFE/RL. Nyní je vůz obalen ocelovým a kevlarovým pancířem a vybaven tak, aby mohl sloužit jako mobilní polní nemocnice u fronty.

ČTĚTE TAKÉ: Záběry z bojů: Ukrajinci zničili ruský tank. Okupanti zachraňovali raněného mezi výbuchy

V čele projektu stojí Radu Hossu, aktivista z rumunského Brašova, který má díky svým zprávám z frontové linie na Ukrajině značnou sledovanost na sociálních sítích. S nápadem na obrněnou mobilní nemocnici podle něj původně přišel jeho ukrajinský kamarád a zdravotník. Mnoho lidí totiž umírá během převozů těžce zraněných vojáků z frontových pozic do nemocnic, které jsou mnohdy daleko od zákopů, píše RFE/RL.

Zemřel tak v listopadu loňského roku i Hossuův blízký přítel Oleh Hubal. „Umřel na cestě z frontové linie do nejbližší nemocnice. Takže kdyby tehdy existovala tato (obrněná mobilní nemocnice), měl by šanci přežít,“ řekl Hossu, který Hubala zároveň označil za svého ochránce během pobytu v zákopech.

Po jeho smrti proto cítil nutkání uctít památku přítele a rozhodl se po padlém vojákovi pojmenovat obrněná vozidla, která budou tvořit mobilní nemocnici. „Chtěl jsem proměnit tragédii v něco dobrého,“ řekl Hossu. Mobilní komplex bude kromě upraveného autobusu doplňovat kamion, jenž má v zadní části obrněný prostor pro lékaře a sestry, kde se budou moci vyspat a osprchovat, popisuje RFE/RL.

Vybudování nevšední polní nemocnice stojí podle Hossua přibližně 130 000 eur (přes tři miliony korun), které darovali obyvatelé Rumunska. Většina peněz směřovala na zdravotnické vybavení a pancéřování. To podle Hossua neváží více, než musel vůz uvést při jízdě plně naložen cestujícím ve svém předchozím životě coby autobus.

Firma v Kyjevě, která vozidla upravuje, si podle rumunského aktivisty neúčtovala nic víc než peníze na mzdy pracovníků. „Majitel má zdravotní problémy, které mu brání bojovat, a tak chce pomoci s tímto projektem,“ tvrdí Hossu.

Ve stejné dílně nyní budují vyprošťovací vozidlo, která je určené k dojezdu do frontových pozic, aby převezlo zraněné vojáky do mobilní nemocnice, píše RFE/RL, která text doprovází řadou fotografií. „Terénní vozidlo je frankensteinovskou kombinací podvozku z nákladního automobilu GAZ sovětské konstrukce, kabiny amerického automobilu Ford a na zakázku vyrobeného pancéřovaného nákladového prostoru,“ popsala stanice.

Tagy: