Jako ze Šíleného Maxe. Na frontu míří obrněný autobus, vznikl na počest ukrajinského vojáka

V Kyjevě budují na zakázku flotilu obrněných vozidel inspirovaných smrtí jednoho ukrajinského vojáka, píše na svém webu stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Auta, která podle ní připomínají vozy z postapokalyptických filmů o Šíleném Maxovi, mají v blízké budoucnosti zamířit na východ Ukrajiny. Přispěli na ně v crowdfundingové sbírce obyvatelé Rumunska.

Jedním z unikátních obrněných vozidel je bývalý autobus, který kdysi vozil obyvatele severopolského města Pila, píše RFE/RL. Nyní je vůz obalen ocelovým a kevlarovým pancířem a vybaven tak, aby mohl sloužit jako mobilní polní nemocnice u fronty.

ČTĚTE TAKÉ: Záběry z bojů: Ukrajinci zničili ruský tank. Okupanti zachraňovali raněného mezi výbuchy

V čele projektu stojí Radu Hossu, aktivista z rumunského Brašova, který má díky svým zprávám z frontové linie na Ukrajině značnou sledovanost na sociálních sítích. S nápadem na obrněnou mobilní nemocnici podle něj původně přišel jeho ukrajinský kamarád a zdravotník. Mnoho lidí totiž umírá během převozů těžce zraněných vojáků z frontových pozic do nemocnic, které jsou mnohdy daleko od zákopů, píše RFE/RL.

Chlouba, které ale velitelé nevěří. Nasazením supertanku Rusové velmi riskují, zní ze Západu

Ruští vojáci na Ukrajině údajně nasadili své nejnovější tanky T-14 Armata. Informují o tom ruská média. Kreml se tento typ snažil již léta ukazovat světu na svých vojenských přehlídkách coby nejsilnější stroj ve svém arsenálu. Do ostrých bojů však zatím nikdy zapojen nebyl. Britové hlásí, že tanky můžou Rusové nasadit hlavně kvůli propagandistickým účelům. Ze světa však zní názory, že Armata je poruchová a hlavně ne tak silná, jak Moskva tvrdí.

Zemřel tak v listopadu loňského roku i Hossuův blízký přítel Oleh Hubal. „Umřel na cestě z frontové linie do nejbližší nemocnice. Takže kdyby tehdy existovala tato (obrněná mobilní nemocnice), měl by šanci přežít,“ řekl Hossu, který Hubala zároveň označil za svého ochránce během pobytu v zákopech.

Po jeho smrti proto cítil nutkání uctít památku přítele a rozhodl se po padlém vojákovi pojmenovat obrněná vozidla, která budou tvořit mobilní nemocnici. „Chtěl jsem proměnit tragédii v něco dobrého,“ řekl Hossu. Mobilní komplex bude kromě upraveného autobusu doplňovat kamion, jenž má v zadní části obrněný prostor pro lékaře a sestry, kde se budou moci vyspat a osprchovat, popisuje RFE/RL.

Vybudování nevšední polní nemocnice stojí podle Hossua přibližně 130 000 eur (přes tři miliony korun), které darovali obyvatelé Rumunska. Většina peněz směřovala na zdravotnické vybavení a pancéřování. To podle Hossua neváží více, než musel vůz uvést při jízdě plně naložen cestujícím ve svém předchozím životě coby autobus.

Firma v Kyjevě, která vozidla upravuje, si podle rumunského aktivisty neúčtovala nic víc než peníze na mzdy pracovníků. „Majitel má zdravotní problémy, které mu brání bojovat, a tak chce pomoci s tímto projektem,“ tvrdí Hossu.

Ve stejné dílně nyní budují vyprošťovací vozidlo, která je určené k dojezdu do frontových pozic, aby převezlo zraněné vojáky do mobilní nemocnice, píše RFE/RL, která text doprovází řadou fotografií. „Terénní vozidlo je frankensteinovskou kombinací podvozku z nákladního automobilu GAZ sovětské konstrukce, kabiny amerického automobilu Ford a na zakázku vyrobeného pancéřovaného nákladového prostoru,“ popsala stanice.

Tagy: