CNN Prima News Jan Doležal

Jan Doležal

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Doležal“

Vláda chce sankce na dovoz ruského obilí. Může to vést k dalšímu zdražování, varují ekonomové

Dovoz ukrajinského obilí do Evropy stagnuje, ale ten z Ruska, podle dat Eurostatu, roste. Ministr zemědělství Marek Výborný tvrdí, že nevidí jediný důvod, proč by obilí ze země agresora mělo plynout do Evropy, proto bude společně s premiérem Petrem Fialou požadovat sankce na jeho dovoz. Ekonomové tvrdí, že tento krok povede k dalšímu zdražování.

Probudili jsme ministra, pochvalují si moravští farmáři. Jednání s vládou ale ztroskotala

Farmáři ze severu Moravy si nedávné demonstrace pochvalují a někteří z nich tvrdí, že díky nim probudili ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). Čtvrteční jednání resortu s Agrární komorou však nepřineslo žádné výsledky. Její šéf Jan Doležal se dokonce nechal slyšet, že vláda pouze slibuje a pro farmáře nedělá dost. V minulém týdnu protestovaly po celém Česku tisíce zemědělců, aby upozornili na neúnosnou byrokratickou zátěž a velké množství unijních kontrol. První protesty se objevily už v lednu právě na severní Moravě.

Větší problém než drahé energie je málo zaměstnanců. Pekárny mohou zavírat, varoval expert

Daleko větší problém než vysoké ceny energií je shánění zaměstnanců do pekáren. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý. Varoval také, že pekárny kvůli tomu mohou zavírat. Zároveň podotkl, že většina pekáren nemá prostředky na investice do nových technologií a v porovnání s evropským standardem jsou pozadu až o 12 let.

Sadaře likviduje levný dovoz. Aby se uživili, kácejí další ovocné stromy a nahrazují je řepkou

Ovocnáři museli podle svých slov kvůli špatnému odbytu svého ovoce na domácím trhu a vysokým nákladům redukovat své sady, převážně jabloňové. Celková plocha jabloní se tak v zimě a na jaře v Česku zmenšila o osm procent. Někteří ale sady zredukovali i o dvacet a více procent – a půjdou ještě dál. Místo ovocných stromů osejí nebo již oseli plochy například obilím a řepkou.

V Česku se kácí jabloně, které by ještě rodily. Nevyplácí se je pěstovat, litují sadaři

Soumrak českých jablek se podle všeho stává realitou. Tak jak Ovocnářská unie a Agrární komora předpovídaly, sadaři museli v celém Česku během uplynulé zimy a jara vykácet osm procent jabloní. Nevyplácí se jim totiž pěstovat jablka v takové míře jako v minulosti. Tvrdí, že za to může nízká výkupní cena řetězců kvůli levnému dovozu, a to hlavně z Polska.

Bude dostatek vánočních hvězd? Letos se rychle prodávají

Drahé energie drtí tuzemské pěstitele pryšců nádherných, kterým se přezdívá vánoční hvězdy nebo poinzécie a Češi jimi tradičně zdobí své domovy během vánočních svátků. Vytápění skleníků zdražilo v současnosti natolik, že účty za energie v řadě případů přesahují tržby za prodané květiny. Před Vánoci proto hrozí nedostatek těchto rostlin z domácí produkce.

Strašení erozí jen sníží produkci potravin, varují odborníci

V České republice je zdánlivě až 65 procent orné půdy ohroženo erozí, což Ministerstvo zemědělství vedlo k rozhodnutí o zákazu pěstování některých plodin na takto označených pozemcích, a také k zákazu několika zemědělských postupů, včetně orby. Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR však varují před takovými závěry, které jsou v rozporu s praxí a zájmy vyprodukovat dostatek lokálních potravin.

Kvůli nižším dotacím budou lokální potraviny dražší a méně dostupné

Vláda plánuje snížit dotační podpory pro zemědělce a potravináře, z letošních 5 miliard korun na 2,7 miliard korun v příštím roce. S tím zásadně nesouhlasí Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Jejích členové produkují přes 80 procent tuzemských zemědělských komodit pro výrobu potravin, a požadují zachování národních dotací na minimálně stejné úrovni jako dosud. Tyto největší české zemědělské organizace varují před fatálními dopady na budoucí vývoj zemědělské prvovýroby a zpracovatelského průmyslu.