CNN Prima News Jan Doležal

Jan Doležal

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Doležal“

Strašení erozí jen sníží produkci potravin, varují odborníci

30. listopadu 2022 14:24

V České republice je zdánlivě až 65 procent orné půdy ohroženo erozí, což Ministerstvo zemědělství vedlo k rozhodnutí o zákazu pěstování některých plodin na takto označených pozemcích, a také k zákazu několika zemědělských postupů, včetně orby. Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR však varují před takovými závěry, které jsou v rozporu s praxí a zájmy vyprodukovat dostatek lokálních potravin.

Kvůli nižším dotacím budou lokální potraviny dražší a méně dostupné

14. listopadu 2022 14:50

Vláda plánuje snížit dotační podpory pro zemědělce a potravináře, z letošních 5 miliard korun na 2,7 miliard korun v příštím roce. S tím zásadně nesouhlasí Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Jejích členové produkují přes 80 procent tuzemských zemědělských komodit pro výrobu potravin, a požadují zachování národních dotací na minimálně stejné úrovni jako dosud. Tyto největší české zemědělské organizace varují před fatálními dopady na budoucí vývoj zemědělské prvovýroby a zpracovatelského průmyslu.

Česká pole zarostou kopřivami. Zemědělci protestovali proti drahotě a nedostupnosti potravin

15. září 2022 21:18

Jídlo bude drahé a nedostupné, česká pole zarostou kopřivami. I to byly vzkazy tisíců zemědělců, kteří ve čtvrtek vyrazili na silnice napříč republikou v traktorech a kombajnech. Jejich zástupci se usadili i před Kongresovým centrem v Praze. Lidem tu rozdávali zadarmo údajně poslední česká jablka a brambory. A to přímo na dohled od místa, kde rokovali ministři zemědělství Evropské unie.

Mohou za vysoké ceny potravin obchody? Blábol ignorující fakta, reagoval Prouza

1. září 2022 18:44

Čechy nadále trápí vysoké ceny potravin. Ekonomka Jana Matesová v tomto ohledu mimo jiné zmínila, že by vláda měla více kontrolovat i samotné řetězce, zda náhodou nezneužívají situace a ceny nezvyšují uměle. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza se však za obchody postavil. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS připomněl, že potraviny v Česku zdražují mnohem pomaleji než zemědělské komodity.

Chodící řízky nechceme. Obchody končí s nákupy „rychlokuřat“, kampaň podporují celebrity

18. srpna 2022 11:19

Kampaň ochránců zvířat proti chovu „rychlokuřat“ již nese své ovoce. V návaznosti na ni se již některé obchody odhodlaly upustit od koupě této drůbeže, která je dle představitelů spolku OBRAZ chována v hrozivých podmínkách. Kampaň počítá i s podporou některých celebrit, jako je například zpěvačka Marta Jandová či herci Hynek Čermák s Václavem Neužilem. Naopak farmy zaměřující se na velkochov drůběže kritiku odmítají.

Válka o cibuli: Supermarkety upřednostňují novozélandskou před českou. Ministr Nekula zuří

31. července 2022 22:51

Česká pole jsou plná cibule, regály v supermarketech jsou také plné cibule – ovšem té z Nového Zélandu. Na paradox upozornila Agrární komora. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na obchodní řetězce apeluje, aby zeleninu z druhého konce světa stáhly z prodeje. Supermarkety se brání, že čeští zemědělci chtějí za cibuli moc peněz.

Nekulovo zlevnění potravin nenastalo. Přesto si stojí za svým, zemědělci se s ním sázejí

30. července 2022 10:02

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se ukázal jako optimista. Před dvěma týdny prohlásil, že ceny potravin by měly právě v těchto dnech klesat. Zákazníci si ale ničeho takového nevšimli. Zemědělci, potravináři i obchodníci nad predikcí ministra kroutí hlavou. Při tak vysokých cenách energií prý budou potraviny naopak ještě dražší.

Zlomené kosti a pak smrt? Aktivisté natočili „rychlokuřata“. Nic jim nechybí, tvrdí farmář

30. července 2022 07:48

Těla příliš těžká, aby mohla chodit, polámané kůstky a mnohdy i smrt uprostřed velkochovu, který je provozován ve výkalech. Tak podle obránců zvířat ze spolku OBRAZ žijí a umírají kuřata z velkochovů na maso na farmách v České republice. Samotnou drůbež zde označují jako „rychlokuřata“. Ty navíc tajně natočili a záběry nyní zveřejnili. Farmáři z míst, kde se natáčelo, však tvrzení obránců zvířat rozporují.

Chtějí socialistické pořádky. Nedělejte ostudu, kritizují menší farmáři protesty zemědělců

8. června 2022 22:16

Zhruba dva tisíce zemědělců protestovaly ve středu v Praze proti novému nastavení pravidel ohledně vyplácení dotací. Vadí jim, že vláda svým rozhodnutím zvýhodňuje především menší farmáře. Ti se proti demonstraci naopak vymezují a označují ji za vydírání. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala se kvůli novému nastavení zemědělci ocitnou na hranici přežití.

Omezit slevové akce? Prodává se v nich 59 procent potravin, nesouhlasí Prouza

3. května 2022 23:05

Obchodníci i ekonomové kritizují záměr ministerstva zemědělství omezit slevové akce. V době, kdy potraviny zdražují o desítky procent, by to prý Čechům ještě přitížilo. Ministerstvo se brání, že změna zákona o cenách by měla ochránit zemědělce před tlakem obchodních řetězců. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza však míní, že ve slevách se prodává 59 procent potravin.