CNN Prima News Jan Doležal

Jan Doležal

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Doležal“

Sadaře likviduje levný dovoz. Aby se uživili, kácejí další ovocné stromy a nahrazují je řepkou

Ovocnáři museli podle svých slov kvůli špatnému odbytu svého ovoce na domácím trhu a vysokým nákladům redukovat své sady, převážně jabloňové. Celková plocha jabloní se tak v zimě a na jaře v Česku zmenšila o osm procent. Někteří ale sady zredukovali i o dvacet a více procent – a půjdou ještě dál. Místo ovocných stromů osejí nebo již oseli plochy například obilím a řepkou.

V Česku se kácí jabloně, které by ještě rodily. Nevyplácí se je pěstovat, litují sadaři

Soumrak českých jablek se podle všeho stává realitou. Tak jak Ovocnářská unie a Agrární komora předpovídaly, sadaři museli v celém Česku během uplynulé zimy a jara vykácet osm procent jabloní. Nevyplácí se jim totiž pěstovat jablka v takové míře jako v minulosti. Tvrdí, že za to může nízká výkupní cena řetězců kvůli levnému dovozu, a to hlavně z Polska.

Bude dostatek vánočních hvězd? Letos se rychle prodávají

Drahé energie drtí tuzemské pěstitele pryšců nádherných, kterým se přezdívá vánoční hvězdy nebo poinzécie a Češi jimi tradičně zdobí své domovy během vánočních svátků. Vytápění skleníků zdražilo v současnosti natolik, že účty za energie v řadě případů přesahují tržby za prodané květiny. Před Vánoci proto hrozí nedostatek těchto rostlin z domácí produkce.

Strašení erozí jen sníží produkci potravin, varují odborníci

V České republice je zdánlivě až 65 procent orné půdy ohroženo erozí, což Ministerstvo zemědělství vedlo k rozhodnutí o zákazu pěstování některých plodin na takto označených pozemcích, a také k zákazu několika zemědělských postupů, včetně orby. Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR však varují před takovými závěry, které jsou v rozporu s praxí a zájmy vyprodukovat dostatek lokálních potravin.

Kvůli nižším dotacím budou lokální potraviny dražší a méně dostupné

Vláda plánuje snížit dotační podpory pro zemědělce a potravináře, z letošních 5 miliard korun na 2,7 miliard korun v příštím roce. S tím zásadně nesouhlasí Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Jejích členové produkují přes 80 procent tuzemských zemědělských komodit pro výrobu potravin, a požadují zachování národních dotací na minimálně stejné úrovni jako dosud. Tyto největší české zemědělské organizace varují před fatálními dopady na budoucí vývoj zemědělské prvovýroby a zpracovatelského průmyslu.

Česká pole zarostou kopřivami. Zemědělci protestovali proti drahotě a nedostupnosti potravin

Jídlo bude drahé a nedostupné, česká pole zarostou kopřivami. I to byly vzkazy tisíců zemědělců, kteří ve čtvrtek vyrazili na silnice napříč republikou v traktorech a kombajnech. Jejich zástupci se usadili i před Kongresovým centrem v Praze. Lidem tu rozdávali zadarmo údajně poslední česká jablka a brambory. A to přímo na dohled od místa, kde rokovali ministři zemědělství Evropské unie.

Mohou za vysoké ceny potravin obchody? Blábol ignorující fakta, reagoval Prouza

Čechy nadále trápí vysoké ceny potravin. Ekonomka Jana Matesová v tomto ohledu mimo jiné zmínila, že by vláda měla více kontrolovat i samotné řetězce, zda náhodou nezneužívají situace a ceny nezvyšují uměle. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza se však za obchody postavil. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS připomněl, že potraviny v Česku zdražují mnohem pomaleji než zemědělské komodity.

Chodící řízky nechceme. Obchody končí s nákupy „rychlokuřat“, kampaň podporují celebrity

Kampaň ochránců zvířat proti chovu „rychlokuřat“ již nese své ovoce. V návaznosti na ni se již některé obchody odhodlaly upustit od koupě této drůbeže, která je dle představitelů spolku OBRAZ chována v hrozivých podmínkách. Kampaň počítá i s podporou některých celebrit, jako je například zpěvačka Marta Jandová či herci Hynek Čermák s Václavem Neužilem. Naopak farmy zaměřující se na velkochov drůběže kritiku odmítají.