Irena odešla z domova v Havlíčkově Brodě jen v pantoflích. Špatně mluví, policie po ní pátrá
Jan Neruda
Výpis příspěvků ke štítku „Jan Neruda“
Město plné historie, Neruda zde našel inspiraci. Dnes jsou Hořovice proslulé i moderní nemocnicí
Městečko Hořovice leží ve svahu na dohled podbrdských lesů. Býval to kraj železáren, železných hamrů, kovářů a zejména chudých cvočkařů. V roce 1866 nazval Jan Neruda Hořovice ve svém fejetonu „Výlet do kraje bídy“ českým Betlémem. Inspirovala ho poloha města, jehož střechy jsou malebně rozesety na stráni zalesněného vrchu nad břehem Červeného potoka. Dnes zde žije asi 8 000 obyvatel a jde tak o třetí nejlidnatější město v berounském okrese. Leží nedaleko dálnice D5, takže může být zajímavým tipem na výlet. Město se ale pyšní také nemocnicí s vyhlášenou porodnicí.
Češi a jejich antisemitismus? Koketoval s ním i TGM. Příští holokaust se nemusí týkat jen Židů
Izrael nemá od útoku Hamásu moc věrnějších spojenců, než je Česko. Ani vyloženě antisemitské projevy tu teď nejsou zdaleka tak časté jako v mnohých západních zemích. Vzhledem k tomu, jak jsme se právě my dříve dokázali chovat k Židům, je to vlastně docela překvapivé. Kde se to v nás bere? A kdy jsme v antisemitismu naopak hráli první ligu? Kdy s ním koketoval dokonce i TGM? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
Půldruhého kilometru pod zemí. V hornickém skanzenu v Příbrami uvidíte i permoníky
S kamerou pořadu Prima Česko jsme se podívali na Příbramsko, do největšího hornického skanzenu v Česku. Návštěvníkům ukazuje, jak se dolovalo a zpracovávalo stříbro, uran a další rudy od samého počátku. Důl Anna byl „zaražen“ v roce 1789 a je druhým nejstarším hlubinným dolem v Březových horách.
Strašná smrt v hlubině. Před 130 lety došlo k největšímu důlnímu neštěstí na českém území
Z kilometrové hloubky pod povrchem vytahovali další a další mrtvé, mnoho z nich nešlo identifikovat, nad krajem se ještě dlouho vznášel pach hrůzy a smrti. Před 130 lety došlo v Březových Horách u Příbrami k důlnímu neštěstí, které bylo svého času nejhorší na světě – při požáru zemřelo 319 horníků, z více než 900 dětí se rázem stali sirotci. Ředitel příbramského hornického muzea Josef Velfl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak mohlo k tragédii dojít.
Děti sáňkující na Petříně mají smůlu. Davy rozehnali strážníci kvůli vyhlášce
Pražští strážníci v úterý rozehnali skupiny lidí, kteří si na Petříně užívali sněhové nadílky. Lyžaři, snowboardisti i děti na bobech či saních podle městské policie porušili magistrátní vyhlášku o ochraně veřejné zeleně. Pražané na Petříně lyžovali a sáňkovali už v pondělí, tehdy proti nim ale strážníci nezasáhli.
Řádili vandalové? Socha Jana Nerudy na Petříně skončila na zemi
Socha spisovatele a novináře Jana Nerudy na pražském Petříně během noci na sobotu skončila na zemi. Podle Prahy 1 šlo o vandalismus, policie to ale zatím nepotvrdila. Okolnosti prověřuje.
Sousedé obětí z bohumínského paneláku: Na co pomník? Chceme zapomenout
Když měsíc po tragickém srpnovém požáru ve věžovém domě v Nerudově ulici nechalo město uklidit stovky svíček před panelákem, začala diskuse, jak jedenáct obětí uctít trvaleji. „Nějaké pietní místo tam určitě patří,“ říká bohumínský místostarosta Igor Bruzl. Zdaleka ne všichni obyvatelé osudového domu i okolního sídliště s ním ale souhlasí.