Ještě na konci srpna v Japonsku každý den přibývalo zhruba 20 tisíc nakažených, jenže za dva měsíce nově ohlašované případy v zemi klesly jen na pár desítek. A nikdo úplně nechápe proč. Podle vědců je nejpravděpodobnější, že koronavirus v zemi během ničivé vlny tak mutoval, až začal hubit sám sebe.
Na konci prázdnin Japonsko ohlásilo za jediný den téměř 26 tisíc nových případů koronaviru, tamní zdravotnický systém kolaboval a nic nenasvědčovalo v tomu, že by se situace měla v blízké době zlepšit. Pak se ale něco stalo. Čísla nakažených začala skokově klesat a tento trend dosud neustal. Například za neděli bylo v zemi hlášeno „jen“ 135 nových případů nákazy.
Odborníci se nyní snaží přijít na to, co se v Japonsku stalo. Podle expertů je nejpravděpodobnější, že se koronavirus v zemi dostal do fáze „sebevymírání“. A to kvůli neustálému mutování.
Mutace koronaviru totiž mohou lidstvu i pomoci. Virus se totiž může duplikovat tak špatně, že nová varianta je méně schopná než původní, a proto buď rovnou zanikne, anebo se mezi lidmi hůře šíří.
Virus se zahubil sám
Což se zřejmě v Japonsku stalo. Virus na vrcholu srpnové vlny v zemi mutoval tak překotně, že se replikoval i s chybami. Nové mutace pak zřejmě ztratily schopnost jednotlivé odlišnosti opravit, a koronaviry proto začaly vlivem vlastního chování vymírat.
„Byli jsme šokovaní, když jsme na to přišli,“ sdělil pro list The Japan Times Ituro Inoue z Národního institutu pro genetiku. „Mutace delta je velmi nakažlivá a obyčejně nedává ostatním variantám šanci. Jenže virus hromadně mutoval a myslíme si, že došlo ke vzniku pokaženého patogenu, který už nemohl sám sebe nadále duplikovat. Proto zřejmě počty nakažených přestaly růst a došlo k přirozenému vyhynutí viru,“ doplnil.
Ačkoli je pravda, že podíl na lepšící se situaci mohlo mít i očkování a disciplína Japonců, podle expertů by nikdy nedošlo k tak skokovému úbytku viru v populaci, pokud by koronavirus nezačal vymírat sám od sebe.