Japonský expert Jošinori Moriwaki už 30. prosince minulého roku varoval Turky, že v jejich zemi v blízké době dojde k ničivému zemětřesení. Jmenoval dokonce několik kritických oblastí, a to včetně Východní Anatolie. Kousek na jih teď skutečně došlo k sérii otřesů s katastrofickými následky.
Krátce před Silvestrem vystoupil Moriwaki na semináři v Turecku, během kterého zúčastněné a novináře varoval, že v zemi se schyluje k velké přírodní katastrofě. Informaci tehdy přinesl turecký list Hürriyet Daily News.
Stejně jako v Turecku jsou i v Japonsku zemětřesení velmi častá, Moriwaki proto varoval, že je zapotřebí se na takové krizové situace připravit. Japonci prý podle něj připravení jsou, Turci nikoli, řekl na konci loňského roku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Češka v Turecku popisuje ničivé zemětřesení: Máme pocit, že se stále klepe zem
Proč je obětí děsivého zemětřesení tolik? Roli hrála noc i kvalita staveb, vysvětlují experti
Když udeřilo na Turecko a Sýrii zemětřesení, většina lidí spala. I proto je obětí katastrofy tolik. Roli hraje také nedostatečná kvalita staveb. K tomuto závěru dospěli odborníci oslovení CNN Prima NEWS. Počet obětí přitom nejspíše v úterý dramaticky vzroste. Proč?
„V Japonsku jsou lidé naprosto přichystaní. Jenže v Turecku máte až 60 procent nelicencovaných staveb. Turecké úřady by měly tento problém řešit a minimalizovat tak případné škody způsobené zemětřesením,“ prohlásil Moriwaki.
Ten pak dokonce zmínil určitá místa, která se začínají „lámat“ a může v nich dojít k zemětřesení. Jmenoval například Marmarský region, kde se nachází Istanbul, ale také Východní Anatolii na druhé straně země.
V noci na pondělí – zhruba měsíc od proroctví – pak skutečně Turecko zasáhlo masivní zemětřesení. Epicentrum otřesů se nacházelo v Jihovýchodní Anatolii, také zmiňovanou sousední Východní Anatolii ale živel postihl.
Právě kvůli špatným konstrukcím budov v této části Turecka bude zřejmě konečný počet obětí velmi vysoký. Přesně tak, jak japonský seismolog předpokládal.