reklama

Japonské automobilky založily koalici proti prosazování elektromobility za každou cenu

Nedávno skončený klimatický summit ve skotském Glasgow jen potvrdil dlouhodobý názor, že cesta ke klimatické neutralitě vede mimo jiné přes absolutní eliminaci výroby spalovacích motorů. Zatímco evropští výrobci jsou s tímto trendem vesměs smíření, mnozí odborníci a velké asijské automobilky zdvihají prapor odporu.

reklama

V Glasgow, kam se 28 tisíc zástupců zemí z celého světa slétlo proudovými letadly produkujícími při této příležitosti miliony gramů CO2, se šest automobilek rozhodlo podepsat deklaraci, že nejpozději do roku 2040 skončí s výrobou a prodejem aut se spalovacími motory. Patří k nim Volvo, americké automobilky Ford a General Motors, Mercedes-Benz, čínský BYD Co. a Jaguar Land Rover patřící indickému koncernu Tata Motors.

Evropská komise chce navíc od roku 2030 vyžadovat snížení průměrných emisí nových automobilů o 55 procent a od roku 2035 o 100 procent ve srovnání s úrovněmi z roku 2021. Díky tomu budou mít všechny nové automobily registrované od roku 2035 nulové emise. To v praxi znamená faktický zákaz spalovacích motorů.

Proti demagogům

Mnozí odborníci však před nepromyšlenými kroky zejména evropských politiků a některých „prvoplánově myslících ekologů“ varují, otevřeně se jim však, až na výjimky, žádná velká automobilka nepostavila. Až dosud. Do čela odboje se postavila Toyota, což vzhledem k jejímu opakovaně deklarovanému „elektrickému skepticismu“ nepřekvapuje. Slovo největší světové automobilky už má nějakou váhu a může být více než vážnou překážkou elektrického diktátu instituci, firem a značek, které se rozhodli na elektromobilitu vsadit vše, včetně blaha zákazníků.

Podporu – a to dokonce veřejně deklarovanou a oficiální – našla u dalších velkých automobilek, zatím bez výjimky japonských. Patří k nim Mazda, Subaru a přidali se i dva výrobci motorek: Yamaha a Kawasaki. Všechny tyto firmy veřejně prohlásily, že chtějí spalovací motory dlouhodobě udržet při životě.

Podle jejich vyjádření nezapomínají na ekologii, odmítají však prosazování elektromobility jako jediné správné cesty. Upozorňují, že vývoj ekologických syntetických paliv, která by benzin a naftu mohla nahradit, pokročil velmi daleko. Podporují i vodíkový pohon nebo jiná alternativní paliva v čele se stlačeným zemním plynem (CNG) jako další neprávem odepisované alternativy bateriových elektromobilů.

Elektromobilita je podle nich jednou z možných cest, ale neměla by se přijímat nekriticky. Podle zmíněných firem je důležité pracovat i na dalších ekologických alternativách spojených i se spalovacími motory a jejich dalším vývojem. Zbývá jen věřit, že japonská iniciativa přinese trochu více racionálního nadhledu do diskuse, v níž byla dosud jakákoli pochybnost o elektromobilitě jako jediné možné cestě „k záchraně lidstva“ vydávaná za rouhání.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama