reklama

Elektromobily netáhnou. Němci opět touží po dieselech, zejména těch starých

Evropa podlehla po kauze Dieselgate antidieselové horečce a odpovědná místa tlačí stůj co stůj prodej elektrifikovaných aut. Nafta však zjevně ještě poslední slovo neřekla. Poptávka po úsporných dieselech ve skutečnosti opět roste, a to především těch z druhé ruky. Důkazem je i největší evropský automobilový trh –⁠ Německo.

reklama

Tlak na elektromobilitu má, jak známo, nejednu odvrácenou stránku. Protože elektromobily jsou i s dotacemi stále dražší než vozy s konvenčním pohonem – a i ty zdražily z důvodu nových emisních a bezpečnostních technologií, či emisních daní – mnozí zákazníci dávají přednost koupi auta z druhé ruky. Zatímco tedy trh s novými auty se stále topí v nízkých číslech, přičemž jediným rostoucím segmentem jsou okrajové elektromobily, začal kvést trh s ojetinami. Ve skutečnosti se tak prodlužuje život starších aut plnících benevolentnější emisními normy, jejichž emise nedokáže vykompenzovat zvýšený prodej elektrifikovaných vozidel. Jejich podíl na evropských silnicích je stále jen zanedbatelný.

Poptávka po naftě roste

Poptávka po starých autech zároveň zvyšuje jejich cenu. Evidentní je to zejména v zemích, které prosazují elektromobilitu příliš agresivně –⁠ například v Nizozemsku. Je tu ale i ještě mnohem relevantnější příklad. Týká se totiž největšího evropského automobilového trhu –⁠ Německa. A světe div se, Němci nejenže hledají ojeté vozy, ale dokonce začínají opět toužit po automobilech na naftu!

Ty přitom jejich politici, ochranářské organizace, ale i samotné automobilky už dávno odstavily na vedlejší kolej jako největší znečišťovatele ovzduší. Jak uvádí německý magazín Focus, podle údajů obrovského internetového bazaru mobile.de se zájem o ojeté vozy zvýšil obecně, ale nejvíce o diesely, a to až o 19 % ve srovnání se zbytkem nabídky.

Mobile.de za tím vidí i ztenčující se naftovou nabídku na trhu nových aut a skutečnost, že i když Německo přijalo novou daň na paliva, nafta je stále levnější než benzín a naftové motory úspornější než ty nejmodernější benzinové. Koupí staršího dieselu tak stále ušetříte na prvotní investici i na provozu. Trh s ojetými auty se často chová mnohem rozumněji (protože přirozeně) než ten s novými, deformovaný dotacemi na elektromobily a sankcemi proti spalovacím motorům. Vývoj v německých bazarech je proto úplným protikladem trendu, který se snaží nastolit politici. Ke škodě zákazníků to ale logicky znamená i citelný růstu cen ojetin, zvláště těch naftových.

Elektrické „ležáky“

Naopak, politiky preferované elektromobily jsou v bazarech typickými „ležáky“ postávajícími někde vzadu v kopřivách. Dlouhá odstávka způsobuje degradaci jejich baterií, zkracující i tak omezený dojezd. Navíc technologie baterií rychle postupuje, takže i elektromobily v dobrém stavu jsou v autobazarech morálně zastaralé, z čehož vyplývá množství nevýhod. Za takových okolností je málo pravděpodobné, že by emise v dopravě klesaly tempem, jaké si Brusel představuje. Týkat se to může nanejvýš statistik, které zachycují prodej nových aut, jenže na silnicích jsou i ta starší. Realita je taková, že 458 000 přihlášených elektromobilů a 443 000 plug-in hybridů v Německu je jen kapkou v moři celého vozového parku této evropské automobilové velmoci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama