Japonsko vyhlásilo stav nouze v dalších třech prefekturách zasažených epidemií COVID-19. S odvoláním na ministra hospodářství o tom dnes informovala agentura Reuters. Země se nedlouho před zahájením letní olympiády potýká s šířením nakažlivější varianty koronaviru.
Prefektury Hokkaidó, Okajama a Hirošima se v neděli připojí k metropoli Tokiu, Ósace a čtyřem dalším prefekturám, kde již nyní platí stav nouze do 31. května, oznámil dnes ministr hospodářství Jasutoši Nišimura, který je zodpovědný za opatření proti šíření covidové pandemie.
V oblastech, kde platí nouzový stav, musejí restaurace a bary zavírat nejpozději ve 20:00 a nesmějí podávat alkohol. Kina či nákupní centra musejí zkrátit otevírací dobu. Diváků na velkých sportovních a kulturních akcích může být nejvíce 5 000, uvedla agentura Kjódó. Uvedená opatření platná v dosud šesti prefekturách však v nárůst počtu případů nákazy zatím nezastavila.
Podle expertů se japonské zdravotnictví nachází na hraně svých kapacit. Země současně patří k nejpomalejším ve vyspělém světě, pokud jde o vakcinaci proti COVID-19. Podle statistiky Reuters byla dosud naočkována pouze tři procenta populace.
Olympiáda jako hřebík do rakve: Reportáž CNN odkryla bezmoc v japonském covidáriu
Už v červenci mají do japonského Tokia přiletět tisíce sportovců na letní olympijské hry. Asijská země se přitom utápí ve zdravotnické krizi a čelí čtvrté koronavirové vlně. Reportáž CNN odkrývá, jak bezmoc, nedostatek lůžek i personálu prožívají japonští lékaři. Podle nich může olympiáda způsobit v zemi naprostou katastrofu.
Vyhlášení stavu nouze v dalších třech z celkem 47 japonských prefektur se odehrává jen deset týdnů před předpokládaným zahájením letních olympijských her v Tokiu, proti nimž v Japonsku roste odpor veřejnosti. On-line petici proti konání her podle organizátorů od jejího zahájení 5. května podepsalo 350 000 lidí. Olympiáda se měla původně konat v roce 2020, kvůli pandemii byla o rok odložena.
Japonsko se dosud nekontrolovanému šíření nákazy, které paralyzovalo mnohé vyspělé státy, vyhnulo. V zemi se 126 miliony obyvatel se podle Univerzity Johnse Hopkinse od počátku epidemie potvrdilo něco přes 667 000 případů koronaviru, přičemž denně jich přibývá do 7 000. Více než 11 200 pacientů v souvislosti s covidem zemřelo. V poslední době však po výskytu jedné z nových, nakažlivějších variant koronaviru infikovaných přibývá.