Olympiáda jako hřebík do rakve: Reportáž CNN odkryla bezmoc v japonském covidáriu (zdroj: CNN)
Už v červenci mají do japonského Tokia přiletět tisíce sportovců na letní olympijské hry. Asijská země se přitom utápí ve zdravotnické krizi a čelí čtvrté koronavirové vlně. Reportáž CNN odkrývá, jak bezmoc, nedostatek lůžek i personálu prožívají japonští lékaři. Podle nich může olympiáda způsobit v zemi naprostou katastrofu.
Měla to být historická událost, obrovský zážitek pro obyvatele a prestižní moment pro japonskou vládu. Jenže z letních olympijských her se stal strašák, který nechtějí už ani občané, natožpak lékaři, kteří varují před koronavirovou apokalypsou.
Japonsko čelí další vlně nákazy a lůžka se plní i v japonském covidáriu na lékařské univerzitě ve městě Saitama, kam se vydal i reportér americké CNN Blake Essig. „Pokud dnes přijdou dva pacienti a pokud přijmeme další dva pacienty zítra a pokud budou mít všichni vážnější průběh nemoci, pozítří už budeme v krizové situaci,“ popsal situaci v covidáriu místní lékař Hideaki Oka.
Epidemiologická situace v zemi dělá vrásky i vrchní sestře jménem Kyoko Iokaová, která se v covidáriu stará o pacienty od začátku pandemie. „Mrzí mě to za sportovce, ale obávám se, že olympiáda se opravdu uskuteční… Ale stojí to opravdu za to? Jsme uprostřed čtvrté vlny, tak jaký je smysl v pořádání olympijských her?“ sdělila Iokaová CNN.
Olympiáda bude za každou cenu
Navzdory obavám zdravotnických expertů a japonské veřejnosti jsou organizátoři olympiády nadále odhodláni již jednou odložené hry zorganizovat. I proto představili veřejnosti řadu protikoronavirových opatření, která bude zapotřebí dodržovat. Třetí vlna koronaviru v Japonsku přitom v některých oblastech způsobila téměř zhroucení zdravotnického systému. A i když už přichází čtvrtá vlna, zdravotníci se ještě nestihli vzpamatovat z té předchozí.
Zatímco japonský zdravotnický systém jako celek ještě odolává, na západě země už lékaři kvůli britské variantě viru přestávají situaci zvládat. „Je to jako přírodní katastrofa. Naši nemocnici zasáhlo neštěstí, které lidé zvenku nemohou vidět,“ míní lékař Hiroo Matsuo, který se domnívá, že na rozdíl od původních variant viru se nové mutace rychleji šíří a představují riziko i pro mladší generaci. Podle něj čeká na hospitalizaci dalších 1 800 lidí.
„Během čtvrté vlny nemocnice dospěly do stavu, kdy už nemohou přijímat další pacienty, natož se o ně starat. Někteří lidé tak umírají doma. Jsme v situaci, kdy chceme přijmout více pacientů, ale zkrátka nemůžeme,“ doplnil Matsuo.
Kvůli hrám zkolabuje zdravotnický systém
Na poplach bijí zdravotníci také ve městě Ósaka. Podle vládního webu je kapacita tamní nemocnice zaplněna ze 103 procent. A další téměř tři tisíce lidí na lékařskou péči čekají. To má za následek, že lékaři jako Yu Kurahara musejí činit srdcervoucí rozhodnutí. „Jsme nuceni se rozhodovat, koho zachráníme a koho ne. Komu dáme respirátor a kdo ho nedostane,“ svěřil se CNN.
Už nyní nemocnice pomalu přestávají zvládat nával nemocných pacientů. Scházejí volná lůžka i nemocniční personál. Experti se obávají, že olympiáda by zahnala celý japonský zdravotnický systém za hranu jeho možností.
„Myslím, že pokud vyčleníme lékaře pro olympijské hry, náš systém úplně zkolabuje. Procházíme si katastrofou, proto musíme nejdříve vyřešit současnou situaci. Je tak těžké myslet na olympiádu, zatímco žijeme v této pohromě,“ uzavřel Matsuo.
V pohromě, která – jak předpokládá lékař Matsuo – jen tak neskončí.