Předseda japonské vlády Šinzó Abe představil balíček pro záchranu ekonomiky. Kabinet hodlá své hospodářství podpořit částkou, která se blíží jednomu bilionu dolarů. To odpovídá zhruba jedné pětině japonského hrubého domácího produktu.
Balíček v objemu 989 miliard dolarů (přes 25 bilionů korun, tedy asi pětinásobek českého HDP) představuje historicky největší státní pomoc ekonomice v historii Japonského císařství. Suma je navíc téměř dvakrát vyšší, než se původně očekávalo.
Cílem vládního programu je zmírnit negativní hospodářské dopady pandemie koronaviru. Šinzó Abe detaily schválené pomoci zveřejní až během tiskové konference, která je avizována na úterý, nicméně některá opatření se dají odhadnout. Podle portálu americké CNN balíček obsahuje miliardy dolarů na výplatu přímé finanční podpory rodinám, ale i drobným podnikatelům, kteří kvůli šíření nákazy přišli o své příjmy. Počítá se rovněž s časově omezenými daňovými prázdninami nebo poskytováním bezúročných úvěrů.
Globální účet za koronavirus: zatím sedm bilionů dolarů
Japonský premiér Abe rovněž uvedl, že tým expertů jeho kabinetu doporučil připravit a vyhlásit stav nouze. Virus SARS-CoV-2 se totiž začal rychle šířit ve velkých japonských městech včetně Tokia. Dá se tedy předpokládat, že nemocnice záhy pocítí nával pacientů s chorobou COVID-19. Nouzový stav by měl pokrývat Tokio, Ósaku, Fukuoku a další čtyři nejpostiženější prefektury. Měl by trvat přibližně měsíc. Japonsko má dosud téměř 3700 potvrzených případů nákazy, bezmála šest stovek uzdravených a méně než sto úmrtí.
Země s třetí nejsilnější ekonomikou světa je poslední z hospodářských velmocí, která vyhlásila rozsáhlou státní finanční pomoc svým firmám a domácnostem. Spojené státy, evropské země, Indie nebo Čína už své stimulační balíčky představily. Celkový účet za hospodářskou krizi způsobenou pandemií koronaviru se tak (včetně Japonska) vyšplhal skoro na sedm bilionů dolarů.
Pomáhají ale nejen vlády, nýbrž také centrální banky. Evropská centrální banka avizovala, že rozšíří své nákupy vládních a korporátních dluhopisů na 750 miliard eur pro tento rok. Federální rezervní systém (centrální banka USA) již dříve oznámil, že letos nakoupí státní dluhopisy v objemu nejméně 500 miliard dolarů a za dalších 200 miliard odkoupí cenné papíry zajištěné hypotečními úvěry. Vedle toho poskytne až 300 miliard dolarů na zajištění finančních toků směrem k domácnostem a drobným podnikatelům. O obdobné pravomoci usiluje také Česká národní banka, která v současné době může ze zákona nakupovat na sekundárním trhu pouze státní dluhopisy se splatností do jednoho roku.