Nejzadluženější zemí světa zůstává v poměru k HDP i nadále Japonsko. V absolutních číslech ale nejvíce dluží věřitelům Spojené státy. V Evropě se stále utápí v dluzích Řecko, ale špatně na tom jsou i Itálie nebo Francie. Nové statistiky Eurostatu ukazují, že Česko je na tom podstatně lépe.
Celý svět jede na dluh. A není to žádné tajemství. Půjčují si jednotlivci, firmy a celé státy. Na světě je jen málo zemí, které zvládají udržovat vyrovnaný rozpočet či dokonce snižovat dluh vůči domácím věřitelům, nadnárodním organizacím a ostatním státům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Půjčka na nová prsa či iPhone. Odborníci popsali bizarní případy snah o oddlužení
Vzhledem k tomu, že jsou zadluženi všichni, přiměřená míra dluhu se v kontextu států nepovažuje za nic katastrofálního. Pokud vlády drží dluh pod hranicí zhruba 50 až 60 procent vůči HDP, nemělo by jim hrozit akutní nebezpečí krachu. Když ekonomika funguje a lidé platí daně, tak stát takzvanou obsluhu dluhu – tedy včasné splácení dluhů a úroků – zvládá.
34 210 584 000 000 dolarů – americký dluh v době psaní článku
Horší je, když dluh státu vůči HDP vystřelí k vyšším hodnotám a přesáhne 100 procent. Mezinárodní agentury mohou považovat daný stát za méně bonitní a zhorší mu rating, což vede k tomu, že zemi se dluh prodraží, čímž se ocitá v nebezpečné spirále.
Hříšníci z Tokia
Nejzadluženější zemí světa v poměru k HDP je Japonsko, které eviduje dluh bezpečně přesahující 220 procent. Vyplývá to z dat Mezinárodního měnového fondu. Tokio v minulosti tvrdě zasáhla ekonomická krize v roce 2008, která se do Asie přelila ze Spojených států.
Kromě toho se země zadlužila i kvůli katastrofickému zemětřesení a vlně tsunami v roce 2011. Stejně jako v případě dalších zemí Japonsko přiškrtil covid.
Přesto se ekonomika Japonska zatím nehroutí a vláda chce pracovat na postupném snižování dluhu. Inflace se drží paradoxně nízko a v uplynulém roce začali zemi zase po čase výrazněji věřit i investoři.
V absolutních číslech jsou nejzadluženější zemí světa Spojené státy, dost peněz dluží právě Japonsku nebo Číně. Dluh přesahuje číslo 34 bilionů amerických dolarů (přes 782 bilionů korun) a neustále roste. V poměru k HDP je to ale „jen“ 123 procent, takže na tom jsou Američané lépe než Japonci, Singapurci (dluh 173 procent vůči HDP) nebo někteří evropští hříšníci.
Jak si vede Česko?
Řada extrémně zadlužených zemí se nachází na starém kontinentě. Z nejnovějších dat Eurostatu vyplývá, že nejzadluženější zemí Evropy je nadále Řecko – 166 procent vůči HDP. Třebaže se země svůj dluh, který nabobtnal během dluhové krize v letech 2009 až 2018, snaží postupně snižovat.
Také další státy už ale přesáhly kritickou hranici 100 procent. Jedná se o Itálii (141 procent), Francii (112 procent), Španělsko (110 procent), Belgii (108 procent) a Portugalsko (108 procent).
I když dluh Česka v posledních letech roste (přes 3,1 bilionu korun), v porovnání se zbytkem Evropy je na tom ještě relativně dobře. Nese si dluh 44,5 procenta vůči HDP. Slovensko je na 59 procentech.
Jedničku z potírání dluhu má v Evropě dlouhodobě Estonsko, a to i přesto, že si země v nedávných letech prošla turbulentním inflačním vývojem. Dluh pobaltské země vůči HDP je v současnosti na 18 procentech.
Mezi další relativně málo zadlužené státy Evropy patří Švédsko, Lucembursko nebo Bulharsko.
VIDEO: Investice do dluhopisů