Nejzadluženější zemí světa zůstává v poměru k HDP i nadále Japonsko. V absolutních číslech ale nejvíce dluží věřitelům Spojené státy. V Evropě se stále utápí v dluzích Řecko, ale špatně na tom jsou i Itálie nebo Francie. Nové statistiky Eurostatu ukazují, že Česko je na tom podstatně lépe.
Celý svět jede na dluh. A není to žádné tajemství. Půjčují si jednotlivci, firmy a celé státy. Na světě je jen málo zemí, které zvládají udržovat vyrovnaný rozpočet či dokonce snižovat dluh vůči domácím věřitelům, nadnárodním organizacím a ostatním státům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Půjčka na nová prsa či iPhone. Odborníci popsali bizarní případy snah o oddlužení
Vzhledem k tomu, že jsou zadluženi všichni, přiměřená míra dluhu se v kontextu států nepovažuje za nic katastrofálního. Pokud vlády drží dluh pod hranicí zhruba 50 až 60 procent vůči HDP, nemělo by jim hrozit akutní nebezpečí krachu. Když ekonomika funguje a lidé platí daně, tak stát takzvanou obsluhu dluhu – tedy včasné splácení dluhů a úroků – zvládá.
34 210 584 000 000 dolarů – americký dluh v době psaní článku
Horší je, když dluh státu vůči HDP vystřelí k vyšším hodnotám a přesáhne 100 procent. Mezinárodní agentury mohou považovat daný stát za méně bonitní a zhorší mu rating, což vede k tomu, že zemi se dluh prodraží, čímž se ocitá v nebezpečné spirále.
Na válce vydělává Česko i USA. Experti vysvětlili, proč podpora Ukrajiny není charita
I když se zdá, že probíhající válka na Ukrajině její spojence obírá o strategickou vojenskou techniku a finance, ve skutečnosti mnozí hráči na válce vydělávají. Týká se to například USA, ale i Česka. Bezpečnostní poradce Tomáš Pojar prozradil, že stát vydělal nejméně dvakrát tolik, co Kyjevu vydal.
Hříšníci z Tokia
Nejzadluženější zemí světa v poměru k HDP je Japonsko, které eviduje dluh bezpečně přesahující 220 procent. Vyplývá to z dat Mezinárodního měnového fondu. Tokio v minulosti tvrdě zasáhla ekonomická krize v roce 2008, která se do Asie přelila ze Spojených států.
Kromě toho se země zadlužila i kvůli katastrofickému zemětřesení a vlně tsunami v roce 2011. Stejně jako v případě dalších zemí Japonsko přiškrtil covid.
Přesto se ekonomika Japonska zatím nehroutí a vláda chce pracovat na postupném snižování dluhu. Inflace se drží paradoxně nízko a v uplynulém roce začali zemi zase po čase výrazněji věřit i investoři.
V absolutních číslech jsou nejzadluženější zemí světa Spojené státy, dost peněz dluží právě Japonsku nebo Číně. Dluh přesahuje číslo 34 bilionů amerických dolarů (přes 782 bilionů korun) a neustále roste. V poměru k HDP je to ale „jen“ 123 procent, takže na tom jsou Američané lépe než Japonci, Singapurci (dluh 173 procent vůči HDP) nebo někteří evropští hříšníci.
Budeme nejhorší v EU, říká Havlíček. Rozhazovali jste peníze z vrtulníku, vrátil mu Vystrčil
Ani letos nedosáhneme předcovidové hospodářské úrovně, budeme zase nejhorší z celé Evropské unie, řekl místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v Partii Terezie Tománkové. Stát se podle něj může dostat do situace, kdy „nebude mít z čeho brát“. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) mu v nedělní relaci CNN Prima NEWS ale připomněl, že na současném stavu má vláda hnutí ANO svůj podíl. „Ekonomika má velkou setrvačnost. Pokud rozhazujete peníze z vrtulníku a všem dáváte, co si přejí, nemůže to dopadnout jinak,“ řekl šéf horní parlamentní komory v Partii.
Jak si vede Česko?
Řada extrémně zadlužených zemí se nachází na starém kontinentě. Z nejnovějších dat Eurostatu vyplývá, že nejzadluženější zemí Evropy je nadále Řecko – 166 procent vůči HDP. Třebaže se země svůj dluh, který nabobtnal během dluhové krize v letech 2009 až 2018, snaží postupně snižovat.
Také další státy už ale přesáhly kritickou hranici 100 procent. Jedná se o Itálii (141 procent), Francii (112 procent), Španělsko (110 procent), Belgii (108 procent) a Portugalsko (108 procent).
I když dluh Česka v posledních letech roste (přes 3,1 bilionu korun), v porovnání se zbytkem Evropy je na tom ještě relativně dobře. Nese si dluh 44,5 procenta vůči HDP. Slovensko je na 59 procentech.
Jedničku z potírání dluhu má v Evropě dlouhodobě Estonsko, a to i přesto, že si země v nedávných letech prošla turbulentním inflačním vývojem. Dluh pobaltské země vůči HDP je v současnosti na 18 procentech.
Mezi další relativně málo zadlužené státy Evropy patří Švédsko, Lucembursko nebo Bulharsko.
VIDEO: Investice do dluhopisů