reklama

Japonsko si připomnělo 75. výročí Hirošimy. Pro mě válka neskončila, říká přeživší

Japonské město Hirošima si připomnělo 75. výročí od výbuchu první atomové bomby. Asi tisícovka lidí, která se vzpomínkové akce zúčastnila, událost uctila minutou ticha a apelovala na japonskou vládu, aby podepsala dohodu OSN o zákazu jaderných zbraní. Akce byla letos kvůli koronaviru drasticky omezena. Pro mě válka ještě neskončila, uvedla přeživší výbuchu.

reklama

Pietní ceremonie v hirošimském Parku míru se každoročně účastní desítky tisíc lidí. Letos byl vstup kromě představitelů státu a města povolen pouze přeživším tragédie a jejich rodinám. Všichni dodržovali odstupy a tváře si zakrývali rouškami. V 8:15 tamního času (1:15 SELČ), tedy v okamžiku, kdy v půlkilometrové výšce nad městem před 75 lety bomba vybuchla, se parkem rozezněl zvon.

Japonsko jako most k dialogu

Japonský premiér Šinzó Abe ve svém proslovu ubezpečil, že Japonsko se zákazem jaderných zbraní souhlasí, ale zároveň podotkl, že svět se jich nezbaví přes noc. „Rolí Japonska je sloužit jako most mezi různými stranami a trpělivě podporovat jejich dialog, abychom dosáhli světa bez jaderných zbraní,“ dodal ministerský předseda.

K tématu

6. srpna 1945 v 8:15 ráno shodil americký letoun atomovou bombu „Little Boy“ na nic netušící město Hirošima. Exploze nastala zhruba o 45 sekund později a během pouhých deseti vteřin „pohltila“ celé město a více než 350 tisíc obyvatel. Do konce roku na následky výbuchu zemřelo zhruba 140 tisíc lidí. Do roku 1951 pak dalších 60 tisíc. Oběti podlehly rozpadu tkání nebo rakovině. Lékaři mnohdy nevěděli, jak zraněné léčit. S ničím podobným se do té doby nikdy nesetkali.

Výbuch nenávratně zničil i pohled na celé město. Tři čtvrtě století po útoku v Hirošimě stojí jediná původní budova navržená českým architektem Janem Letzelem, z níž je dnes Hirošimský památník míru. Každý rok si zde Japonci připomínají oběti katastrofy.

Psychické následky i diskriminace přeživších

V Hirošimě žije už jen pár lidí, kteří ničivou explozi přežili a mohou své vzpomínky předávat dál. Jednou z nich je i dvaaosmdesátiletá Mičiko Kodamaová. Té bylo v době výbuchu sedm let a zrovna seděla ve školní lavici. Chvíli po začátku vyučování zahlédla jasné světlo, které o pár vteřin později rozbilo všechna okna.

Zachránit ji přišel její otec. Ne všichni její spolužáci ale měli takové štěstí. Mičiko vzpomíná na dívku s popáleným obličejem, kterou s otcem při útěku zahlédli. „Ta dívka zkolabovala a myslím, že zemřela. Nevím. Ale i teď, když o ní mluvím, se mi chce brečet,“ zavzpomínala žena.

K tématu

Tragédie ale dlouhá léta pronásledovala i přeživší. Kromě psychických následků byli vystaveni časté diskriminaci. Mnozí se totiž báli, že následky nemoci z ozáření mohou být nakažlivé nebo dědičné.

Japonské slovo „hibakuša“ označuje osoby, které atomové útoky v Hirošimě a Nagasaki přežily. Stejné jméno nese i petice, která chce zákaz používání atomových zbraní. Za čtyři roky od svého vzniku čítá téměř 12 milionů podpisů.

„Jaderné zbraně nejsou pryč. Ty samé atomové zbraně, které nás donutily trpět po celá desetiletí, pořád existují. Pro mě válka ještě neskončila,“ dodala Mičiko Kodamaová.

Tagy: Japonsko 2. světová válka atomová bomba výbuch Hirošima přeživší USA ozáření tlaková vlna Nagasaki Mičiko Kodamaová

Další hlavní zprávy

Praha

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

  • Aktualizováno

Pražané vzali útokem náplavku u Vltavy na Výtoni a vyrazili na farmářské trhy. Navzdory vládním opatřením, která omezují počet osob, se jich tam sešly stovky – a to se přitom mohou od čtvrtka na veřejnosti pohybovat lidé pouze ve dvojicích nebo s rodinou. Podle redaktora CNN Prima NEWS lidé vyšli ven, protože je krásné počasí, chtěli se projít a nakoupit si.

Fotbal

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Odmítl hrát za Spartu, ačkoliv mu běžela smlouva. Fotbalista Martin Hašek se dostal s pražským klubem do války, která se v pátek dočkala částečného rozuzlení. 25letý záložník musí klubu zaplatit necelých 22 milionů korun. Tak to určil Sbor rozhodců FAČR. Verdikt se nelíbí otci hráče, Martinu Haškovi staršímu, jenž stále doufá, že dojde ke zvratu. „Věříme, že někde na světě snad spravedlnost bude,“ tvrdí.

reklama
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život
Trenér Vrba končí na lavičce Ludogorce Razgrad. V bulharském klubu nebyl ani rok
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Reportérku CNN Prima NEWS rušila v přímém přenosu žena bez roušky. O koho jde?
Další články
reklama
reklama