reklama

Japonsko si připomnělo 75. výročí Hirošimy. Pro mě válka neskončila, říká přeživší

Japonské město Hirošima si připomnělo 75. výročí od výbuchu první atomové bomby. Asi tisícovka lidí, která se vzpomínkové akce zúčastnila, událost uctila minutou ticha a apelovala na japonskou vládu, aby podepsala dohodu OSN o zákazu jaderných zbraní. Akce byla letos kvůli koronaviru drasticky omezena. Pro mě válka ještě neskončila, uvedla přeživší výbuchu.

reklama

Pietní ceremonie v hirošimském Parku míru se každoročně účastní desítky tisíc lidí. Letos byl vstup kromě představitelů státu a města povolen pouze přeživším tragédie a jejich rodinám. Všichni dodržovali odstupy a tváře si zakrývali rouškami. V 8:15 tamního času (1:15 SELČ), tedy v okamžiku, kdy v půlkilometrové výšce nad městem před 75 lety bomba vybuchla, se parkem rozezněl zvon.

Hirošima 6. srpna 1945 krátce po dopadu atomové bomby.
Hirošima 6. srpna 1945 krátce po dopadu atomové bomby.
Zdroj: AP

Japonsko jako most k dialogu

Japonský premiér Šinzó Abe ve svém proslovu ubezpečil, že Japonsko se zákazem jaderných zbraní souhlasí, ale zároveň podotkl, že svět se jich nezbaví přes noc. „Rolí Japonska je sloužit jako most mezi různými stranami a trpělivě podporovat jejich dialog, abychom dosáhli světa bez jaderných zbraní,“ dodal ministerský předseda.

K tématu

6. srpna 1945 v 8:15 ráno shodil americký letoun atomovou bombu „Little Boy“ na nic netušící město Hirošima. Exploze nastala zhruba o 45 sekund později a během pouhých deseti vteřin „pohltila“ celé město a více než 350 tisíc obyvatel. Do konce roku na následky výbuchu zemřelo zhruba 140 tisíc lidí. Do roku 1951 pak dalších 60 tisíc. Oběti podlehly rozpadu tkání nebo rakovině. Lékaři mnohdy nevěděli, jak zraněné léčit. S ničím podobným se do té doby nikdy nesetkali.

Výbuch nenávratně zničil i pohled na celé město. Tři čtvrtě století po útoku v Hirošimě stojí jediná původní budova navržená českým architektem Janem Letzelem, z níž je dnes Hirošimský památník míru. Každý rok si zde Japonci připomínají oběti katastrofy.

Psychické následky i diskriminace přeživších

V Hirošimě žije už jen pár lidí, kteří ničivou explozi přežili a mohou své vzpomínky předávat dál. Jednou z nich je i dvaaosmdesátiletá Mičiko Kodamaová. Té bylo v době výbuchu sedm let a zrovna seděla ve školní lavici. Chvíli po začátku vyučování zahlédla jasné světlo, které o pár vteřin později rozbilo všechna okna.

Hirošima 6. srpna 2020, lidé vypouštění papírové lucerny k uctění památky.
Hirošima 6. srpna 2020, lidé vypouštění papírové lucerny k uctění památky.
Zdroj: AP

Zachránit ji přišel její otec. Ne všichni její spolužáci ale měli takové štěstí. Mičiko vzpomíná na dívku s popáleným obličejem, kterou s otcem při útěku zahlédli. „Ta dívka zkolabovala a myslím, že zemřela. Nevím. Ale i teď, když o ní mluvím, se mi chce brečet,“ zavzpomínala žena.

K tématu

Tragédie ale dlouhá léta pronásledovala i přeživší. Kromě psychických následků byli vystaveni časté diskriminaci. Mnozí se totiž báli, že následky nemoci z ozáření mohou být nakažlivé nebo dědičné.

Japonské slovo „hibakuša“ označuje osoby, které atomové útoky v Hirošimě a Nagasaki přežily. Stejné jméno nese i petice, která chce zákaz používání atomových zbraní. Za čtyři roky od svého vzniku čítá téměř 12 milionů podpisů.

„Jaderné zbraně nejsou pryč. Ty samé atomové zbraně, které nás donutily trpět po celá desetiletí, pořád existují. Pro mě válka ještě neskončila,“ dodala Mičiko Kodamaová.

Tagy: Japonsko 2. světová válka atomová bomba výbuch Hirošima přeživší USA ozáření tlaková vlna Nagasaki Mičiko Kodamaová

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama