Zdravotnické orgány v Japonsku chtějí zveřejňovat jména lidí, kteří odmítají dodržovat tamější předpisy. Chtějí totiž pomocí pocitu viny donutit místní, aby dodržovali koronavirová opatření. První tři hříšníky vystavily úřady veřejnému lynči tuto středu.
Japonské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo jména tří osob, které byly koncem minulého měsíce po návratu ze zahraničí přistiženy při porušování pravidel pro cestování do zahraničí. Podle webu Gizmodo se jednalo o dva dvacetileté japonské občany, kteří přijeli z Jižní Koreje, a jednu třicetiletou osobu, která do země přicestovala z Havaje. Přestože testy na přítomnost viru COVID-19 byly po příletu u všech tří negativní, odmítli odpovídat na následné telefonáty zdravotnických orgánů.
Japonci protestují proti olympiádě. Děsí je covid i vyhlídka na ekonomickou katastrofu
Drtivá většina Japonců nesouhlasí s konáním olympiády. Hlavním důvodem je strach z nákazy a zvyšování daní. Kvůli absenci peněz ze vstupného totiž podle odborníků čeká Japonsko ekonomická katastrofa.
V Japonsku platí pro cestovatele velmi přísná pravidla. Lidé musí po dobu dvou týdnů od návratu z jiné země zůstat doma, nemohou cestovat veřejnou dopravou a musí udržovat kontakt s hygieniky.
Podle prohlášení ministerstva se všichni tři záměrně vyhnuli splnění posledního kroku, a proto byla jejich jména uveřejněna. Je to poprvé, co země jmenovala a zahanbila porušovatele od prvního vyhlášení těchto opatření v květnu tohoto roku.
Vyšší množství nakažených
V současné době se nemocnice v celém Japonsku potýkají s velkým nárůstem případů koronaviru. V úterý premiér Jošihide Suga oznámil, že v zájmu zachování co největšího počtu volných lůžek budou do nemocnic přijímáni k léčbě pouze nevyléčitelně nemocní nebo vážně ohrožení pacienti. Minulý týden navíc překročil denní počet pozitivních případů koronaviru v zemi 10 000 poprvé od začátku pandemie. Situaci nepříznivě ovlivnily olympijské hry v Tokiu.