Drtivá většina Japonců nesouhlasí s konáním olympiády. Hlavním důvodem je strach z nákazy a zvyšování daní. Kvůli absenci peněz ze vstupného totiž podle odborníků čeká Japonsko ekonomická katastrofa.
Demonstrací v Tokiu se před slavnostním zahájením letošní olympiády účastnily stovky lidí. Protestující považují konání her v aktuální situaci za neetické. Do města kvůli nim totiž přicestuje více než 10 tisíc sportovců z celého světa, což by mohlo nepříznivě ovlivnit rychlost šíření nákazy. „Nemůžu uvěřit tomu, že to vláda povolila. Vadí nám, že se olympiáda koná v našem městě,“ řekl obyvatel Tokia Masa Yamagata.
Ačkoli po celou dobu konání her platí v Tokiu nouzový stav, počet nakažených už měsíc nepřetržitě roste. Ke včerejšímu datu přibylo téměř 2000 nově nakažených. Strach z nákazy je ale pouze jedním z mnoha problémů letošního ročníku.
Strach z nákazy není jediný problém
Místní se obávají i nepříznivé ekonomické situace. Hry v Tokiu měly původně stát 7,5 miliardy dolarů (přes 163 miliard korun), před koronavirovou krizí ale suma narostla na 12,5 miliardy (asi 272 miliard korun). Konečná oficiální částka se vyšplhala na 15,5 miliardy (zhruba 338 miliard korun), neoficiálně se však přidává ještě deset miliard navrch.
Protože se letos hry konají bez fanoušků, ztratí země výdělek ze vstupenek. „Cítím, že Japonsko musí splnit svůj závazek vůči zbytku světa,“ vyjádřil se k pořádání ohrožené události japonský premiér Jošihide Suga.
Organizátory sužuje ještě řada dalších skandálů. Například režisér letošního slavnostního ceremoniálu Kentaro Kobajaši byl vyhozen, protože v minulosti vtipkoval o holocaustu.
Kritici zmiňují také směrnice, které zakazují sportovcům vyjadřovat své politické názory na hřištích či při ceremoniálech. Toto pravidlo neumožní fotbalistům vyjádřit podporu hnutí Black Lives Matter pokleknutím.