ZPRÁVY PLUS - 3.8. v 13:30
Výzkum z amerického městečka Provincetown ve státě Massachusetts ukazuje, že očkovaní mohou v sobě nosit stejné množství viru jako lidé, kteří vakcinaci ještě nepodstoupili. Vědci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) totiž zveřejnili data, z kterých vyplývá, že tři čtvrtiny z celkových 469 nakažených mají uzavřené očkování. Imunolog Jaroslav Svoboda ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětlil proč.
Výzkumníci z CDC evidovali 21. července 469 nakažených covidem spojovaných s několik velkými červencovými shromážděními. Z toho 346 lidí, tedy 74 procent, už má uzavřenou vakcinaci. Virus se v Provincetownu, městě proslaveném bujarým nočním životem, začal šířit na začátku prázdnin po oslavách Dnu nezávislosti.
Uznávejte konečně protilátky jako v Rakousku, apeluje opozice na Babišovu vládu
Česká republika by měla jít rakouskou cestou a jako průkaz bezinfekčnosti uznávat protilátky, apelují na vládu opoziční politici. „V Rakousku protilátky uznávají a není tam horší epidemická situace než u nás,“ prohlásil ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS expert Pirátů na zdravotnictví a právník Ondřej Dostál.
V USA se stejně jako v Česku šíří mutace delta, dříve označovaná jako indická. „Delta se od ostatních variant liší tím, že má schopnost dělit se až tisíckrát více. Jestli má někdo původní formu nového koronaviru, tak šestý den dosáhne nějaké koncentrace, označme ji jako X. U delty je to ale už čtvrtý den a virus má navíc tisíckrát více částic. V tom je rozdíl,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS imunolog Jaroslav Svoboda.
Podle něj je důležité rozlišovat mezi mRNA vakcínami, mezi které patří ta od Pfizeru nebo Moderny, a vektorovou AstraZenecou. „Vakcíny mRNA považuji za odolnější, ale i tak nemusí na tisícinásobně větší virovou nálož stačit. Proto se uvažuje o třetí dávce, člověk totiž nemusí onemocnět, ale může virus přenést,“ vysvětlil Svoboda nečekané výsledky studie z Massachusetts.
Data k finálnímu verdiktu nestačí
Nákaza se u většiny naočkovaných projevovala symptomatickými příznaky, tedy kašlem, bolením hlavy nebo v krku či horečkou. Z pěti hospitalizovaných pacientů byli plně naočkovaní čtyři. Nikdo ale na následky nákazy nezemřel.
Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí
Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.
Výzkumníci zdůrazňují, že data z Provincetownu nestačí k vydání definitivního závěru účinnosti vakcín proti mutaci delta. „Zjištění z tohoto vyšetřování naznačují, že i bez vysokého přenosu covidu by úřady mohly zvážit rozšíření opatření včetně nošení roušek ve veřejných prostorách bez ohledu na stav očkování,“ vysvětlují.
Cílem nových doporučení CDC je zajistit, aby očkovaná veřejnost nevědomky nepřenášela virus na ostatní, a to včetně blízkých, kteří nejsou naočkovaní nebo mají poškozenou imunitu. Právě o dostatečné imunitě mluvil i imunolog Svoboda.
„Zejména u lidí, kteří nemají kvalitní imunitu, uvažujeme o třetí vakcíně po šesti až dvanácti měsících. Tento člověk nevyvine tak silnou odpověď,“ prozradil. Vedou se ale debaty, zda by se lidem měly uznávat protilátky jako administrativní potvrzení o tom, že člověk virus nepřenáší.
Flegr i Chlíbek mají v testu na protilátky výhrady
Někteří odborníci tvrdí, že hranice 300 až 400 protilátek by byla dostatečná. Jiní zase varují, že každý organismus je jiný. Evoluční biolog Jaroslav Flegr dokonce uvedl, že test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně. S částečně souhlasil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, podle kterého je ale takové vyšetření nesmyslné.
Otec s očkováním dítěte souhlasí, matka ne. Rodinné spory na Slovensku vyřeší až soudy
Očkovat, nebo neočkovat? Tato otázka rozděluje na Slovensku některé rodiče. Jsou případy, kdy se tento spor dostal až k soudu. Nechat se očkovat přitom na Slovensku mohou děti od 12 let.
Chlíbek však jedním dechem dodal, že testy na protilátky jsou opravdu zbytečné. „Posloužit mohou pouze ve dvou případech. Například, když člověk vykazuje známky nákazy, ale vychází mu negativní PCR test, tak se vyšetří protilátky, které přítomnost covidu mohou potvrdit,“ vysvětlil. Test může mít význam i pro člověka, který zřejmě kdysi prodělal covid, ale nemá to potvrzené. „Protilátky mu jeho domněnku mohou potvrdit, ale rozhodně mu neřeknou, jak dlouho ještě bude imunní,“ upozornil.
Svoboda se staví na stranu těch, kteří by protilátky zatím neuznávali. Důvodem je opět rozdíl mezi každým jednotlivým člověkem. Dá se ale na základě protilátek prodloužit imunita po prodělání covidu ze stávajících šesti měsíců na devět? „Z hlediska buněčné imunity to je možné, ale u delty už si nejsem jistý. I přes velké množství protilátek bychom se měli nechat očkovat,“ dodal.
Očkování funguje, opakují odborníci
Podle zahraničních odborníků data z Provincetownu ukazují, že vakcíny opravdu fungují. „Vypuknutí nákazy by byla noční můra, pokud by nikdo nebyl naočkovaný,“ podotkl děkan lékařské fakulty Brown University Ashish K. Jha.
Experti dlouhodobě uklidňují veřejnost, že i když se očkovaní nakazí, důležité je, že nekončí ve vážném zdravotním stavu v nemocnicích a neumírají na nemoc, což dokazuje, že vakcíny plní svůj ochranný účel. Podle dat CDC se více než 99 procent plně naočkovaných lidí nesetkalo s tak špatným případem infekce, že by kvůli tomu skončili v nemocnici nebo by na covid zemřeli.
V americkém Massachusetts bylo 74 procent všech pozitivních naočkovaných (ilustrační foto). Zdroj: Profimedia.cz
V americkém Massachusetts bylo 74 procent všech pozitivních naočkovaných (ilustrační foto). Zdroj: Profimedia.cz