Očkování po prodělaném covidu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Přes milion šest set tisíc lidí v České republice prokazatelně prodělalo nemoc COVID-19, reálný počet nakažených byl však za více než rok covidové pandemie bezpochyby vyšší. Se stále se rozšiřující očkovací kampaní si tak mnoho občanů musí klást otázku, za jakých okolností je pro ně vakcinace po prodělání infekce bezpečná.
IKEM doporučuje podstoupit očkování asi po 90 dnech od příznakového průběhu onemocnění COVID-19. V případě vysoce exponovaných osob k nákaze je možné vakcinaci zahájit i dříve. Společné stanovisko odborných společností doplňuje, že prodělané onemocnění COVID-19 není „kontraindikací“ očkování.
Indická mutace může být nebezpečná i pro očkované, varuje Arenberger
Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) může indická mutace koronaviru představovat vyšší riziko než jiné varianty. Apeluje proto na zvýšenou opatrnost a důležitost respirátorů. Avizoval také, že by se v Česku mohla zrychlit vakcinace.
„Pokud má někdo ukončenou karanténu, očkovat se může bez dalšího prodlení. Pokud má ukončenou izolaci a byl v průběhu ní bezpříznakový nebo měl jen mírné příznaky covidu, očkování je vhodné odložit o dva týdny. V případě těžšího průběhu nemoci je nutné posoudit očkování individuálně lékařem v očkovacím centru,“ uvedl lékař Jan Dvořák z Centra očkování a cestovní medicíny v Praze 6.
Jakékoli jiné očkování je možné zahájit nejdříve za 14 dnů po ukončení izolace pro onemocnění COVID-19 v případě příznakového průběhu a za 7 dnů v případě bezpříznakového průběhu. Dlouhotrvající příznaky COVID-19 nejsou v rozporu s obdržením COVID-19 vakcíny, v případě zhoršení ale může být zváženo odložení očkování.
Nákaza po první dávce
Velmi diskutovaným tématem mezi zdravotníky je například nakažení po první dávce očkování. Zaznívají otázky, zda by se lidé neměli před očkováním testovat. „Dneska další pacient, kterého po první dávce skolil covid. Nebo je to jen domněnka?“ ptá se na Twitteru zdravotní sestra.
Já jako nevím. Ale neměli by se ty lidi před očkováním testovat? Dneska další pozitivní pacient, kterého po první dávce skolil covid. Nebo je to jen domněnka? Prostor pro diskuzi. #sameocasky
— jsemsestra (@jsemsestra) April 5, 2021
Z oficiálních míst zaznívá, že je to zbytečné. Česká vakcinologická společnost nepovažuje testování před očkováním za efektivní či přínosné a podobně jako u jiných očkování ho nedoporučuje, jak vyplývá z očkovací strategie.
Pokud se někdo nakazil po podání první dávky, měla by druhá být odložena. „Osobám, které onemocněly COVID-19 po aplikaci první dávky, se doporučuje odložit podání druhé dávky o tři měsíce po odeznění příznaků nebo ukončení izolace,“ uvádí odborné společnosti, které se k očkovací strategii vyjadřovaly.
Případné očkování asymptomatických osob s COVID-19 infekcí nemůže podle odborníků vést k poškození zdraví očkovaného. Nutnost podstoupit test před očkováním by navíc podle očkovací strategie vedla ke snížené ochotě občanů nechat se vakcínou proti COVID-19 očkovat. Zároveň jde o postup zcela v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí.
Očkování Zdroj: Profimedia.cz