Aktivisté opustili v pátek nad ránem rypadlo v dolech Nástup Tušimice na Chomutovsku. Zadržela je policie, sdělila její mluvčí Šárka Poláčková. Obsazením dvou velkostrojů protestovala skupina Kolektiv Pod zem! proti pokračování těžby uhlí. Na rypadla vylezlo několik osob ve čtvrtek ráno, ze stroje na Dolech Bílina slezli aktivisté ve čtvrtek odpoledne.
Severočeské doly zastavily práce na obou rypadlech. „Dnes ve 04:45 rypadlo v dolech Nástup Tušimice skupina opustila,“ řekl v pátek mluvčí dolů Lukáš Kopecký. Práce na rypadle u Bíliny obnovily doly ve čtvrtek odpoledne. Lidi zadržené pod velkostrojem policie v pátek převezla na služební oddělení.
Squattery a aktivisty nahradily děti a kanceláře. Jak se proměnila žižkovská Klinika?
Ještě před pár lety plnila Klinika na pražském Žižkově pravidelně novinové titulky. Chátrající bývalou plicní kliniku v roce 2014 obsadili aktivisté a provozovali zde sociální a kulturní centrum. Dnes je však budova k nepoznání. Poté, co ji aktivisté museli v roce 2019 opustit, v ní proběhla rekonstrukce a budovu nyní budou využívat pracovníci Správy železnic (SŽ) či Dům dětí a mládeže Ulita.
Skupina žádá rychlý konec těžby uhlí. Velkostroje aktivisté obsadili, jak uvedli, protože nechtějí nečinně přihlížet, jak se dál těží a spaluje uhlí. Aktivisté zdůrazňují, že uhlí je největší zdroj emisí a skleníkových plynů, což přispívá ke globálnímu oteplování. Prý jim nezbývá než obsadit rypadla, vyzvat k občanské neposlušnosti a dalším druhům boje za klimatickou spravedlnost.
Obvodní báňský úřad se bude věcí zabývat, až dostane podnět od policie. Za neoprávněné vniknutí do dobývacího prostoru hrozí pokuta až 15 tisíc korun.
Ekologičtí aktivisté protestují proti těžbě hnědého uhlí na severu Čech každoročně. Naposledy loni v září vnikli do lomu Vršany a demonstrovali před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu. Ve čtvrtek začal mostecký okresní soud projednávat žalobu Vršanské uhelné na osm lidí, kteří podle těžařů vylezli na rypadlo v lomu Vršany a navzdory policejním výzvám na něm setrvali dva dny. Firma po žalovaných žádá 70 509 korun, uvedla Mladá fronta Dnes v příloze pro severní Čechy.