reklama

Je to nemorální. Izrael zakáže prodej kožešin, s výjimkou těch pro věřící

Izrael by se mohl stát prvním státem na světě, který zakáže prodej kožešin.
Foto: Fur Free Alliance

Izraelská ministryně pro ochranu životního prostředí Gila Gamliel představila novelu zákona, který by zakazoval prodej kůže a kožešin divokých zvířat. Podobný zákaz zatím platí jen v několika městech světa. Výjimkou budou kožešinové pokrývky hlavy ultraortodoxních židů.

reklama

„Kožešinový průmysl je příčinou smrti stovek milionů zvířat po celém světě a přináší nepopsatelnou krutost a utrpení,“ uvedla svůj návrh ministryně. „Používání kůže a kožešin divokých zvířat v módním průmyslu je nemorální.“ Dosud vydával povolení k dovozu a vývozu kožešin izraelský Úřad pro správu parků a přírody. Díky novele zákona z roku 1976 by tak povolení k prodeji kožešin směla být vydávána jen pro účely „náboženství, náboženských tradic, vědeckého výzkumu či vzdělávání“.

Výjimka se tak bude týkat i ultraortodoxních židů, kteří nosí zvláštní pokrývky hlavy z kožešin sobolů a lišek, zvané štrajmly. Takový klobouk může vyjít i na více než sto tisíc korun a na výrobu jednoho štrajmlu mohou být použity kůže až třiceti zvířat. Nejčastěji se dováží z USA či Ruska. Za ukončení používání pravé kožešiny bojují i někteří rabínové. Již v roce 2013 se k tématu vyjádřil ultraortodoxní rabín Šlomo Pappenheim, který svou komunitu vyzval k nahrazení tradičních štrajmlů za umělé kožešiny. Podle něj jsou kožešiny projevem utrpení zvířat a jako takové odporují Tóře.

Podle průzkumu izraelské zvířeckoprávní organizace Animals Now se osmdesát šest procent Izraelců shodlo na tom, že zavírání zvířat do klecí a jejich zabíjení kvůli kožešině je nepřijatelné. Navzdory podpoře veřejnosti se však zákaz prodeje kožešin nedaří prosadit již od roku 2009. Za porušení nového zákona může hrozit až jeden rok odnětí svobody či pokuta ve výši půl milionu korun. Zákaz prodeje kožešin v současné době platí jen v několika městech – jde například o Los Angeles, San Francisco či Sao Paulo. Podobný návrh bude v dohledné době zřejmě projednáván i ve Velké Británii.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Praha

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

  • Aktualizováno

Pražané vzali útokem náplavku u Vltavy na Výtoni a vyrazili na farmářské trhy. Navzdory vládním opatřením, která omezují počet osob, se jich tam sešly stovky – a to se přitom mohou od čtvrtka na veřejnosti pohybovat lidé pouze ve dvojicích nebo s rodinou. Podle redaktora CNN Prima NEWS lidé vyšli ven, protože je krásné počasí, chtěli se projít a nakoupit si.

Fotbal

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Odmítl hrát za Spartu, ačkoliv mu běžela smlouva. Fotbalista Martin Hašek se dostal s pražským klubem do války, která se v pátek dočkala částečného rozuzlení. 25letý záložník musí klubu zaplatit necelých 22 milionů korun. Tak to určil Sbor rozhodců FAČR. Verdikt se nelíbí otci hráče, Martinu Haškovi staršímu, jenž stále doufá, že dojde ke zvratu. „Věříme, že někde na světě snad spravedlnost bude,“ tvrdí.

reklama
Pan nejmladší. Klenot Fati se trefil i v El Clásicu, Barcelona ale na Real nestačila
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Reportérku CNN Prima NEWS rušila v přímém přenosu žena bez roušky. O koho jde?
Další články
reklama
reklama