reklama

Je to nemorální. Izrael zakáže prodej kožešin, s výjimkou těch pro věřící

Izraelská ministryně pro ochranu životního prostředí Gila Gamliel představila novelu zákona, který by zakazoval prodej kůže a kožešin divokých zvířat. Podobný zákaz zatím platí jen v několika městech světa. Výjimkou budou kožešinové pokrývky hlavy ultraortodoxních židů.

reklama

„Kožešinový průmysl je příčinou smrti stovek milionů zvířat po celém světě a přináší nepopsatelnou krutost a utrpení,“ uvedla svůj návrh ministryně. „Používání kůže a kožešin divokých zvířat v módním průmyslu je nemorální.“ Dosud vydával povolení k dovozu a vývozu kožešin izraelský Úřad pro správu parků a přírody. Díky novele zákona z roku 1976 by tak povolení k prodeji kožešin směla být vydávána jen pro účely „náboženství, náboženských tradic, vědeckého výzkumu či vzdělávání“.

Výjimka se tak bude týkat i ultraortodoxních židů, kteří nosí zvláštní pokrývky hlavy z kožešin sobolů a lišek, zvané štrajmly. Takový klobouk může vyjít i na více než sto tisíc korun a na výrobu jednoho štrajmlu mohou být použity kůže až třiceti zvířat. Nejčastěji se dováží z USA či Ruska. Za ukončení používání pravé kožešiny bojují i někteří rabínové. Již v roce 2013 se k tématu vyjádřil ultraortodoxní rabín Šlomo Pappenheim, který svou komunitu vyzval k nahrazení tradičních štrajmlů za umělé kožešiny. Podle něj jsou kožešiny projevem utrpení zvířat a jako takové odporují Tóře.

Podle průzkumu izraelské zvířeckoprávní organizace Animals Now se osmdesát šest procent Izraelců shodlo na tom, že zavírání zvířat do klecí a jejich zabíjení kvůli kožešině je nepřijatelné. Navzdory podpoře veřejnosti se však zákaz prodeje kožešin nedaří prosadit již od roku 2009. Za porušení nového zákona může hrozit až jeden rok odnětí svobody či pokuta ve výši půl milionu korun. Zákaz prodeje kožešin v současné době platí jen v několika městech – jde například o Los Angeles, San Francisco či Sao Paulo. Podobný návrh bude v dohledné době zřejmě projednáván i ve Velké Británii.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko
Miloš Zeman

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu zemí visegrádské čtyřky. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

reklama

Domácí zpravodajství

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

reklama