reklama

Je to nemorální. Izrael zakáže prodej kožešin, s výjimkou těch pro věřící

Izraelská ministryně pro ochranu životního prostředí Gila Gamliel představila novelu zákona, který by zakazoval prodej kůže a kožešin divokých zvířat. Podobný zákaz zatím platí jen v několika městech světa. Výjimkou budou kožešinové pokrývky hlavy ultraortodoxních židů.

reklama

„Kožešinový průmysl je příčinou smrti stovek milionů zvířat po celém světě a přináší nepopsatelnou krutost a utrpení,“ uvedla svůj návrh ministryně. „Používání kůže a kožešin divokých zvířat v módním průmyslu je nemorální.“ Dosud vydával povolení k dovozu a vývozu kožešin izraelský Úřad pro správu parků a přírody. Díky novele zákona z roku 1976 by tak povolení k prodeji kožešin směla být vydávána jen pro účely „náboženství, náboženských tradic, vědeckého výzkumu či vzdělávání“.

Výjimka se tak bude týkat i ultraortodoxních židů, kteří nosí zvláštní pokrývky hlavy z kožešin sobolů a lišek, zvané štrajmly. Takový klobouk může vyjít i na více než sto tisíc korun a na výrobu jednoho štrajmlu mohou být použity kůže až třiceti zvířat. Nejčastěji se dováží z USA či Ruska. Za ukončení používání pravé kožešiny bojují i někteří rabínové. Již v roce 2013 se k tématu vyjádřil ultraortodoxní rabín Šlomo Pappenheim, který svou komunitu vyzval k nahrazení tradičních štrajmlů za umělé kožešiny. Podle něj jsou kožešiny projevem utrpení zvířat a jako takové odporují Tóře.

Podle průzkumu izraelské zvířeckoprávní organizace Animals Now se osmdesát šest procent Izraelců shodlo na tom, že zavírání zvířat do klecí a jejich zabíjení kvůli kožešině je nepřijatelné. Navzdory podpoře veřejnosti se však zákaz prodeje kožešin nedaří prosadit již od roku 2009. Za porušení nového zákona může hrozit až jeden rok odnětí svobody či pokuta ve výši půl milionu korun. Zákaz prodeje kožešin v současné době platí jen v několika městech – jde například o Los Angeles, San Francisco či Sao Paulo. Podobný návrh bude v dohledné době zřejmě projednáván i ve Velké Británii.

Tagy:

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

reklama