reklama

Pro tuhle vládu jsme méně než odpad, říkají havíři z Karvinska

Horníci černouhelných dolů z Karvinska sledují s obavami aktuální zprávy z polské části revíru, kde mezi havíři rychle přibývá nakažených koronavirem. Několik infikovaných hlásí také OKD a zaměstnanci si stěžují, že v podzemí či koupelnách není možné dodržovat epidemiologická opatření. „Nebylo fér, když jsme museli fárat a riskovat infekci, zatímco dělníci z automobilek dostali volno,“ stěžují si po ranní šichtě havíři z Dolu ČSA.

reklama

„Neriskuj!“ Stojí na plakátě nalepeném ve vrátnici Dolu ČSA v Karviné. Vedení Ostravsko-karvinských dolů (OKD) takto nabádá havíře k dodržování bezpečnostních předpisů při těžbě uhlí. V době nouzového stavu jsou ale horníci nuceni překračovat epidemiologická nařízení, protože třeba ve společných koupelnách nelze dodržovat stanovené odstupy. To by očista jedné směny od uhelného prachu mohla trvat i několik hodin. Takže raději riskují.

Československá armáda zanikla s rozpadem Československa v lednu 1993. Na Karvinsku je přitom stále v provozu šachta s názvem Důl ČSA (Československé armády) a havíři tomuto důlnímu závodu neřeknou jinak než „Armada“. Krátce, v místním dialektu. A takto pak vypadá typický dialog z Karviné.

„Kaj robiš?“

„Včil robim na Armadě, ale chuja tam zarobim.“

Podle hornických odborů si havíř v podzemí OKD vydělá za měsíc 20 až 30 tisíc korun čistého, tu vyšší částku jen ti nejlepší „stachanovci“ při rubání a na čelbě, což jsou nejtěžší práce. Je to mizérie, podobné platy berou i pokladní v supermarketech. Havíř však každý den riskuje, že ho ze šachty vyvezou nohama napřed. Třeba 20. prosince 2018 zahynulo při důlním výbuchu ve Stonavě na Karvinsku hned třináct horníků. A devět těl pak zůstalo uvězněno v podzemí až do pozdního jara loňského roku. Strašná daň za těžbu černé suroviny, jejíž dobývání musí český stát výrazně dotovat.

A co vlastně název Důl ČSA vypovídá o firmě OKD, která je teď opět státním podnikem a zaměstnává zhruba osm tisíc havířů? Minimálně něco v tom smyslu, že se v hornictví zastavil čas i poměry. V karvinské čtvrti Doly právě oslovuji dvojici havířů, která vyfárala po ranní šichtě z Dolu ČSA. Chlapi mě žádají, abych nikde neuváděl jejich jména, záznam rozhovoru ale mohu publikovat.

„Pánové, máte pět minut na novináře?“

„Pět minut je moc,“ odvětí ten pohotovější z dvojice. Odpovědi havířů jsou vždy rychlé, přímočaré a vtipné, kilometr pod zemí se totiž štengrují celou šichtu.

„Tak tři minuty,“ smlouvám. A rovnou se ptám, zda jim nevadí, že v době nouzového stavu museli rubat uhlí bez přerušení. Tedy od 14. března dodnes, zatímco třeba automobilky celé týdny stály a dělníci se nemuseli stresovat, že se v práci infikují. Automobilky jsou přitom perspektivní a výdělečné, zatímco OKD podle únorového sdělení vedení této firmy udělalo za rok 2019 čistou ztrátu ve výši „několika stovek milionů“. Přesné číslo zveřejněno nebylo.

„My jsme ti poslední, co tady mohou něco změnit. A vláda nás bere méně jak odpad. Mohli jsme si mluvit, co jsme chtěli, ale ti navrchu rozhodli za nás,“ stěžuje si druhý z horníků. „Odbory stojí za prd, za nás určitě nebojují,“ dodá. Odboroví předáci jsou podle něho jen prodlouženou rukou vedení státní společnosti Prisko, která je aktuálně jediným akcionářem těžařské firmy. „Bylo nám dokonce důrazně naznačeno, že pokud by se měla zastavit těžba kvůli koronaviru, tak už by se nemusela rozjet znova. A to nechceme.“

„Takže něco jako vydírání. Makej a nehleď na nějaký koronavir,“ podotknu.

„Tak nějak,“ souhlasí horníci.

Co hlas, to jiný názor. Dva mladí elektrikáři z téhož dolu se představit nebojí. K mateřské firmě nejsou kritičtí, chtějí si hlavně něco vydělat. Václav Lakomý a Daniel Pagáč věří, že by uzavření šachty v době koronaviru nemělo smysl, protože řada zaměstnanců by stejně musela „továrnu na uhlí“ udržovat v chodu. „Jako elektrikáři bychom určitě nemohli domů a tam si dát nohy na stůl.“

Manželky havířů to vidí zase jinak. A mají strach, že chlapi čínskou infekci donesou domů a nakazí třeba nejstarší generaci v rodině, včetně „babiček na hlídání“. S hornickými ženami je v kontaktu i karvinská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti), která i s několika dalšími politiky žádala po OKD minimalizování těžby. Marně. „Zabránit blízkému kontaktu se na šachtě prakticky nedá. Po směně se třeba musí několik stovek chlapů rychle vykoupat ve společných sprchách,“ vysvětluje. A vzájemně si tam třeba umývají černá záda. V kleci, v níž se fárá, se zase tísní víc než ve spojích městské hromadné dopravy. A také při samotné těžbě je dodržování epidemiologických nařízení jen zbožný sen.

Zastupitelku Klusovou vytáčí, že erární firma Prisko (OKD) upřednostnila ekonomiku nad zdravím: „Stát podle mě úplně selhává. Čekala bych zodpovědnost, a nikoli upřednostňování ekonomických zájmů v neprospěch těch zdravotních.“ Jak už bylo řečeno, přesné číslo loňské ztráty OKD nebylo zveřejněno, ale oficiálně se uvádí, že šlo o stamiliony. V kuloárech OKD se špitá, že jde o 800 milionů korun, přičemž letos se má ztráta vyhoupnout přes miliardu. „Při takových ohromných ztrátách je nelogické a nepochopitelné, že stát vůbec řeší nějaké finanční propady, které by způsobilo pozastavení těžby v době pandemie,“ kroutí hlavou Klusová. Na vrátnici Dolu ČSA přitom visí plakát s nápisem: „Pracuj bezpečně, doma tě čekají!“

Odbory neprotestují? Místopředseda Sdružení hornických odborů na Dole ČSA Aleš Štětka asi nepatří k radikálním předákům. „Když si nevyděláme na sebe, kdo by havíře zaplatil, pokud by zůstali doma,“ přemítá ve své kanceláři. Zda to říká s vážným výrazem, anebo se ironicky usmívá, netuším. Tvář má dle nařízení vlády zastřenou zelenou rouško. Já mám shodou okolností černou. A zelená s černou jsou hornické barvy.

Klusová také varuje, že Karvinsko nad pandemií zatím nevyhrálo. Z první ruky má totiž chmurné zprávy ze sousední polské části černouhelného revíru, kde v těchto dnech onemocněly nemocí COVID-19 stovky horníků. V OKD i v době nouzového stavu pracují polští pendleři, stačí si projít registrační značky na parkovištích před šachtami. Hranice nyní překračovat nesmějí, od rodin ale dostávají alarmující informace. „Sestra mi volala, že vláda kvůli nakaženým havířům uzavírá do izolace celé Slezské vojvodství,“ vypráví před Dolem ČSA jeden z polských gastarbeitrů. Tahle informace koluje celým Polskem, mluvčí vlády Piotr Müller ji ale vyvrátil a označil jako „šíření nepravdivých informací“. To ale neznamená, že oblast nemůže být v příštích dnech přece izolována.

Nová koronaviorová vlna z uhelné pánve zvrátila dosavadní příznivý vývoj ve střetu Poláků s pandemií. Varšavská televize tento týden v úterý oznámila, že jen za předchozí den přibylo mezi havíři kolem dvou set nakažených. Těžební firma PGG hlásila tentýž den až 500 nakažených, desítky dalších pak jiné důlní společnosti. Pět dolů již zabrzdilo nebo pozastavilo těžbu a tento týden se též začalo s testováním zhruba patnácti tisíc horníků a jejich rodinných příslušníků.

Ve čtvrtek se stal dalším z hlavních ohnisek nákazy Důl Jankowice u města Rybnik, který hlásil 450 nakažených havířů. Rybnik je přitom vyhlášeným centrem nákupů pro Čechy z Ostravska, město je od Ostravy vzdáleno jen 25 kilometrů. Epidemie způsobuje na sociálních sítích v celém Polsku nenávist vůči horníkům.

Ve Slezském vojvodství se bitva s koronavirem vrací na začátek. Může se něco podobného odehrát i na karvinských šachtách? Vždyť na Dole Darkov u Karviné se už několik havířů nemocí COVID-19 také nakazilo. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský informaci o počtu nemocných z řad zaměstnanců odmítl v úterý komentovat. Musí prý napřed získat požehnání od vedení. Jedním dechem ale podotkl, že tento týden v pozici mluvčího končí, a pak už se neozval, ač to slíbil. Zuzaně Klusové připomíná postoj těžařů komunistickou éru: „OKD pořád jen něco tutlá a zatajuje. Od státní firmy bych čekala spíš férovost a každodenní tiskovou konferenci, na které by se oznamoval počet nakažených horníků i strategie, co dále s provozem šachet.“ Bohužel, ani další heslo vyvěšené ve vrátnici Dolu ČSA vůbec neplatí: „Jsme OKD, buďme OKD – Ostražití Každý Den.“

Informace o počtu infikovaných tuzemských havířů přicházejí jen od odborářů. Zástupce hornických odborů v krizovém štábu OKD oznámil, že vedení firmy počátkem tohoto týdne potvrdilo nákazu COVID-19 u pěti zaměstnanců, přičemž 40 dalších skončilo v karanténě. „Jsme jen malí pánové, všechno jde mimo nás a nic se nedozvíme,“ rezignovaně říká u brány Dolu ČSA horník Martin Daněk. Vrtač, který ve skále či v uhelných stěnách připravuje vrty pro střelivo už čtvrt století. „Nikdo se nás nezeptal, jestli chceme pracovat i v době nouzového stavu, to není zrovna fér.“

Po ranní šichtě zrovna vyfáral z Dolu ČSA i Vladimír Klech, v rubání už dře dvacátý rok. Že musí fárat i v době nouzového stavu, zrovna jemu nevadí: „Respirátor jsem si kvůli prachu nosil na šichtu i před koronavirem. Pro mě se nic nezměnilo, jen teď nosím roušku i na povrchu.“ Situace na sousedních polských šachtách ho ale v klidu nenechává. Tamní vláda prý zaváhala právě se zaváděním povinného nošení roušek na veřejnosti. „Ty roušky holt mají něco do sebe a Češi to naštěstí včas pochopili,“ myslí si.

Místopředseda Sdružení hornických odborů na Dole ČSA Aleš Štětka po uplynulém víkendu také znervózněl: „To je děs, co se teď děje v Polsku, snad to nedojde i na Karvinsko. Klepu na dřevo, ať to tu nepřijde.“ A preventivně třikrát ťukne do dřevěné police ve své kanceláři na Dole ČSA, hned vedle hornických šaten. Jedenáct případů infekce koronavirem na Dole Darkov u Karviné lze také chápat jako varování. Neměly by si teď odbory vynutit preventivní pozastavení těžby? Odborář jen pokrčí rameny: „To musí rozhodnout krizový štáb OKD.“

Nedá mi to, abych si nerýpnul. Co kdyby se teď havíři přestali hromadně umývat ve společných koupelnách a pod sprchy chodili postupně? A v nařízených rozestupech? „To by jim ale po ranní šichtě trvalo sprchování tak asi od dvou do pěti hodin dopoledne. A to není možné,“ odmítá odborář Štětka tuhle radu. Ve vrátnici Dolu ČSA jedno z dalších hesel nabádá horníky i takto: „Musíme být vždy kompletní.“ Hromadné sprchování ovšem může paradoxně přispět i k tomu, že jednotlivé hornické kolektivy z Karvinska zcela rozvrátí wuchanská chřipka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama