V rámci chystaných vládních reforem se kabinet chystá především škrtat. I přes plány na úspory by se ale mohl zvýšit rodičovský příspěvek. Pro je většina stran koalice, i když shodu na parametrech zatím najít nedokázaly. Proti se navíc staví ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
O zvýšení rodičovského příspěvku mluví hlavně Piráti a lidovci, zvednout ho ale chce i TOP 09 a hnutí STAN. Proti je však ministr financí Zbyněk Stanjura. Koaliční pětka se naposledy sešla 18. dubna, na konkrétních změnách v rodičovském příspěvku se ale shodnout nedokázala.
K TÉMATU: Bartoš: Rodičovskou musíme valorizovat. Podnikatelům bych zatrhl kupovat na firmu Ferrari
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dříve řekl, že jeho ambicí je dohodnout se na zvýšení ještě v letošním roce, nejpozději od ledna 2024. Nejčastěji se skloňuje částka 50 tisíc, tedy že by rodičovský příspěvek stoupl z aktuálních 300 tisíc na 350 tisíc.
Piráti chtějí valorizaci, ODS a topka zkrácení
Piráti navíc trvají na tom, že by se měl „rodičák“ valorizovat. „Jde o příspěvek pro dva lidi, nejčastěji ženu a dítě. Většina žen pobírá 7500 až 9500 měsíčně. Tento příspěvek není nijak vysoký a ještě závratně ztrácí na hodnotě inflací,“ sdělila CNN Prima NEWS pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová.
„Proto navrhujeme rodičovský příspěvek ve výši 350 až 370 tisíc korun. Zároveň jsme předložili takový návrh na valorizaci, která reflektuje reálné možnosti ČR, a to v podobě navázání na násobek průměrné mzdy. K datu narození dítěte by se vypočetl násobek průměrné mzdy. Je otázkou, jestli by to byl třeba devítinásobek nebo desetinásobek,“ dodala Richterová.
Pro zvýšení na 350 tisíc je hnutí STAN i TOP 09. „Podpořili bychom zvýšení o 50 tisíc korun. Ale ve chvíli, kdy se nám podaří jinde ušetřit,“ řekla CNN Prima NEWS Pekarová. Právě u rodičovského příspěvku se to podle ní nabízí.
„Máme nejdelší rodičovskou na světě, až čtyři roky. Mohli bychom ji zkrátit na tři roky a k tomu samozřejmě zajistit dostupnou péči o děti. Podporujeme místa v dětských skupinách, budou nové možnosti sousedského hlídání. V tomto případě bychom byli schopni ušetřit. Rodiče se vrátí dříve do práce a dříve začnou platit odvody,“ dodala Pekarová.
V koalici se podle ní shoda najde. „Myslím, že k tomu spějeme. Bude to součástí konsolidačního balíčku,“ ujistila Pekarová.
Stanjura: Hlavní je snižovat deficity
Vyjádření šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury ale už tak pozitivně pro rodiče nevyznívá. Ministr financí mluví spíš o tom, že by se měla rodičovská zkrátit.
„Není žádným překvapením, že ve vládní debatě budu jako ministr financí logicky zdrženlivý ke zvyšování sociálních dávek včetně rodičovského příspěvku. Tím spíše, že bychom šli zcela proti společnému úsilí snížit zděděné strukturální deficity a zpomalit zadlužování země,“ sdělil CNN Prima NEWS Stanjura.
„Co je, myslím, správná cesta, je debatovat o zkrácení doby jeho pobírání, která je u nás 2,5krát delší než evropský průměr. Pokud bychom pobírání rodičovského příspěvku zkrátili o jeden rok, roční výše příspěvku by tím fakticky vzrostla a posílili bychom trh práce zhruba o sto tisíc lidí. Samozřejmě s tím, že takový krok by se neobešel bez dodatečných investic do předškolních zařízení,“ uvedl.
Rodiče tak zatím nemají jistého vůbec nic. Naposledy se rodičovská zvedla v roce 2020 celkem o 80 tisíc korun.