reklama

GALERIE: Práce všeho druhu se zvířaty v zádech. Co obnáší provoz azylové farmy?

Je to dva roky, co v malé vesničce Homyle v Královéhradeckém kraji vznikl malý rodinný azyl pro hospodářská a laboratorní zvířata v nouzi. A protože takových zvířat je stále hodně, Šťastný Zvěřinec brzy získal několik desítek obyvatel.

reklama

„Ať je všední den, víkend či svátek, ve Zvěřinci je každý den pracovní. Ráno začínáme puštěním slepiček, snídaní pro prasátka a obhlídkou všech ostatních zvířat, zda některá nejeví známky nemoci a není třeba to ihned řešit. Pak je na řadě ošetření a podání léků aktuálním marodům,“ popisuje denní rytmus azylu Aneta Marková, která se k snídani dostane až po zvířatech. Spolu se zapsaným spolkem, jímž azyl je, jde ruku v ruce také administrativa v podobě mailů od zájemců o adopce či dárců, vyřizování objednávek na e-shopu a podobně. Papírování obvykle zabere i několik hodin.

„Odpoledne uklízíme všechny kozí a ovčí příbytky, kurník, králičí domečky, prasečí výběh i velký společný výběh a doplníme seno do všech krmelců. Někdy do toho vstoupí cesta na veterinu nebo nečekané nutné opravy, třeba když kozlík Vojta roztrká do rána stěnu chlívku nebo metrákové prasátko Waldemar projde ohradou,“ popisuje s úsměvem Marková. Pak přichází čas na zahnání slepic do kurníku a příprava večeře pro ostatní azylanty. „Mě pak čeká ještě večerní šichta s ježky a potkany, kteří bydlí s námi v domě. Úklid všech jejich ubikací, příprava večeří a nezbytné proběhnutí každého z nich,“ dodává zakladatelka Zvěřince Aneta Marková.

Zima přichází s čelovkou

Kvůli nízkým teplotám a nedostatku světla musí být před zimou všechno potřebné v azylu hotové. „Opravujeme a předěláváme jen to, co se zrovna rozbije a je potřebné k provozu. Nejzásadnější je pro nás zdroj kvalitního sena a slámy,“ vysvětluje Marková. Mezi azylanty jsou totiž i senioři, takže dostávají více podestýlky i více krmení na přilepšenou.

S příchodem chladnějších dní se zkracuje také čas, který potřebuje Aneta Marková s maminkou k obstarání zvířat žijících venku. Nicméně kozy, ovce i slepice péči potřebují, proto v zimě můžete potkat zakladatelku azylu s čelovkou na hlavě, jak běhá okolo zvířat. „Veškeré činnosti komplikuje zima a mokro. V rukavicích jsem neohrabaná, bez nich zas nemám cit ve zmrzlých prstech. Osobně zimní období nazývám ‚ohřívání vody do zblbnutí‘. Od rána do večera ohřejeme nejméně deset konvic, protože se všechna zvířata ráda napijí teplého, aby se zahřála. Opravdu všechna, od slepiček přes králíky, ovce, kozy až po prasátka.“

Dlouhé zimní večery mají přece jen něco do sebe – je více času na azylanty žijící vevnitř. Mezi nimi najdete i ježky z množírny, jejichž příběhy jste si u nás už mohli přečíst. Více času je i na administrativu, protože spolek se čtyřmi desítkami zvířat, který je financovaný pouze díky drobným dárcům, musí stát na pevných základech. „Jako soukromý azyl nejsme podporováni obcí ani státem. Komu se naše práce líbí, může Zvěřinec podpořit finančně na transparentní azylový účet. Vítaná je i materiální pomoc, nejlépe po předchozí domluvě, ať nekoupí věci, které neužijeme, to by byla škoda. Další možností je nákup v našem charitativním e-shopu,“ vyjmenovává Marková možnosti.

Přemýšlíte o obdarování a návštěvě Šťastného Zvěřince nebo jiné azylové farmy? Pak se zaměřte na zeleninu a ovoce, suché neplesnivé pečivo, zob pro slepice a na základě jejich svěřenců třeba také na čisté deky, ručníky a podobné věci. Vždy je lepší se s danou organizací nejdříve domluvit. Pokud to ale uděláte, berte to jako závazné. „Co mi nejvíc přidělává práci, jsou lidé, kteří něco slíbí a nesplní. Ve většině případů se ozvou se záměrem darovat např. krmivo, domlouváme se, jaké pro který druh zvířete potřebujeme, a pak ticho po pěšině. Když odmyslím čas, který touto komunikací zbytečně strávím, je opravdu problém, když počítám s krmivem, které nedorazí,“ vysvětluje Aneta Marková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama