reklama

GALERIE: Práce všeho druhu se zvířaty v zádech. Co obnáší provoz azylové farmy?

Je to dva roky, co v malé vesničce Homyle v Královéhradeckém kraji vznikl malý rodinný azyl pro hospodářská a laboratorní zvířata v nouzi. A protože takových zvířat je stále hodně, Šťastný Zvěřinec brzy získal několik desítek obyvatel.

reklama

„Ať je všední den, víkend či svátek, ve Zvěřinci je každý den pracovní. Ráno začínáme puštěním slepiček, snídaní pro prasátka a obhlídkou všech ostatních zvířat, zda některá nejeví známky nemoci a není třeba to ihned řešit. Pak je na řadě ošetření a podání léků aktuálním marodům,“ popisuje denní rytmus azylu Aneta Marková, která se k snídani dostane až po zvířatech. Spolu se zapsaným spolkem, jímž azyl je, jde ruku v ruce také administrativa v podobě mailů od zájemců o adopce či dárců, vyřizování objednávek na e-shopu a podobně. Papírování obvykle zabere i několik hodin.

„Odpoledne uklízíme všechny kozí a ovčí příbytky, kurník, králičí domečky, prasečí výběh i velký společný výběh a doplníme seno do všech krmelců. Někdy do toho vstoupí cesta na veterinu nebo nečekané nutné opravy, třeba když kozlík Vojta roztrká do rána stěnu chlívku nebo metrákové prasátko Waldemar projde ohradou,“ popisuje s úsměvem Marková. Pak přichází čas na zahnání slepic do kurníku a příprava večeře pro ostatní azylanty. „Mě pak čeká ještě večerní šichta s ježky a potkany, kteří bydlí s námi v domě. Úklid všech jejich ubikací, příprava večeří a nezbytné proběhnutí každého z nich,“ dodává zakladatelka Zvěřince Aneta Marková.

Zima přichází s čelovkou

Kvůli nízkým teplotám a nedostatku světla musí být před zimou všechno potřebné v azylu hotové. „Opravujeme a předěláváme jen to, co se zrovna rozbije a je potřebné k provozu. Nejzásadnější je pro nás zdroj kvalitního sena a slámy,“ vysvětluje Marková. Mezi azylanty jsou totiž i senioři, takže dostávají více podestýlky i více krmení na přilepšenou.

S příchodem chladnějších dní se zkracuje také čas, který potřebuje Aneta Marková s maminkou k obstarání zvířat žijících venku. Nicméně kozy, ovce i slepice péči potřebují, proto v zimě můžete potkat zakladatelku azylu s čelovkou na hlavě, jak běhá okolo zvířat. „Veškeré činnosti komplikuje zima a mokro. V rukavicích jsem neohrabaná, bez nich zas nemám cit ve zmrzlých prstech. Osobně zimní období nazývám ‚ohřívání vody do zblbnutí‘. Od rána do večera ohřejeme nejméně deset konvic, protože se všechna zvířata ráda napijí teplého, aby se zahřála. Opravdu všechna, od slepiček přes králíky, ovce, kozy až po prasátka.“

Dlouhé zimní večery mají přece jen něco do sebe – je více času na azylanty žijící vevnitř. Mezi nimi najdete i ježky z množírny, jejichž příběhy jste si u nás už mohli přečíst. Více času je i na administrativu, protože spolek se čtyřmi desítkami zvířat, který je financovaný pouze díky drobným dárcům, musí stát na pevných základech. „Jako soukromý azyl nejsme podporováni obcí ani státem. Komu se naše práce líbí, může Zvěřinec podpořit finančně na transparentní azylový účet. Vítaná je i materiální pomoc, nejlépe po předchozí domluvě, ať nekoupí věci, které neužijeme, to by byla škoda. Další možností je nákup v našem charitativním e-shopu,“ vyjmenovává Marková možnosti.

Přemýšlíte o obdarování a návštěvě Šťastného Zvěřince nebo jiné azylové farmy? Pak se zaměřte na zeleninu a ovoce, suché neplesnivé pečivo, zob pro slepice a na základě jejich svěřenců třeba také na čisté deky, ručníky a podobné věci. Vždy je lepší se s danou organizací nejdříve domluvit. Pokud to ale uděláte, berte to jako závazné. „Co mi nejvíc přidělává práci, jsou lidé, kteří něco slíbí a nesplní. Ve většině případů se ozvou se záměrem darovat např. krmivo, domlouváme se, jaké pro který druh zvířete potřebujeme, a pak ticho po pěšině. Když odmyslím čas, který touto komunikací zbytečně strávím, je opravdu problém, když počítám s krmivem, které nedorazí,“ vysvětluje Aneta Marková.

Tagy:
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková chtějí zlato, Maslák neuspěl
OH 2021

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková chtějí zlato, Maslák neuspěl

Markétě Vondroušové se na krku blýská stříbrná medaile. O kov nejcennější přišla kvůli Švýcarce Belindě Bencicové. Česká republika má ale ještě jedno tenisové želízko v ohni, které může získat čtvrté zlato z olympijských her v Tokiu pro tuzemské barvy. Respektive dvě. Deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou hrají finále právě s finálovou přemožitelkou Vondroušové a Viktorijí Golubicovou.

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě
Zdraví

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Macrone, podej demisi! Přes 200 tisíc Francouzů protestovalo proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

reklama