Dětští vegetariáni ve školní jídelně mají často smůlu. Ministerstvo chystá novou vyhlášku

Je jídelníček školní jídelen uzpůsoben pro děti se specifickými stravovacími potřebami?

Jen třicet procent školních jídelen nabízí dětem dietní stravu

Jen třicet procent školních jídelen nabízí dětem dietní stravu, anebo jim alespoň umožní ohřev doneseného jídla. S daty přišlo hnutí Nesehnutí. Podle této organizace mají děti s bezlepkovou, bezlaktózovou či jinou dietou problém, stejně tak i dětští vegetariáni či vegani. Často pak zůstávají bez oběda.

V Česku je pět až deset procent rodin z celkové populace, ve kterých se nejí maso, uvedla organizace Nesehnutí. Ve většině jídelen i přesto každodenní nabídka vegetariánských jídel chybí. Problémy často mají i děti s bezlepkovou či bezlaktózovou dietou.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Penny a Lidl stahují ovocné nápoje, mohou způsobovat zažívací potíže. Všem vrací peníze

Podle hnutí se skoro každé čtvrté dítě v jídelně nenají. „Jedním z důvodů je skutečnost, že děti se specifickými stravovacími potřebami nejsou kolikrát ani do jídelny připuštěny. Zaměstnanci to odůvodní tím, že žáci se svým jídlem tam nemohou. Děti se nakonec musí stravovat v šatnách či ve třídě,“ objasnila pro CNN Prima NEWS Anna Neumannová, koordinátorka kampaně Pestré jídelny, jež je pod hlavičkou organizace.

Podle ředitelky Státního zdravotního ústavu Barbory Mackové již v únoru vyšla metodika pro poskytování dietní stravy ve školních jídelnách. „Dokument dává návod zaměstnancům, jak by se dala taková strava připravovat nebo jak ji nakupovat,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS šéfka úřadu s tím, že metodiku obdržela všechna vzdělávací zařízení.

Když je školkovné překážkou: Rodinám v nouzi pomáhá fond Sto skupin. Jak podpora funguje?

Je školkovné pro rodinný rozpočet příliš nákladné? Nezisková organizace Sto skupin – která napříč Českem zakládá a provozuje školičky, tedy dětské skupiny pro nejmenší od jednoho roku – nabízí rodičům pomocnou ruku. Od června minulého roku spustila nadační fond, který má jednoduchý cíl: za symbolickou cenu nabídnout rodinám, které potřebují pomoc, místo ve školičce v její síti skupin. Jak si o pomoc zažádat, po jak dlouhou dobu mohou rodiče podporu čerpat a kolika rodinám již nezisková organizace pomohla? To pro CNN Prima NEWS přiblížila Anežka Laská ze Sto skupin.

Třeba žáci na základní škole ve Zlíně-Malenovicích si třikrát týdně mohou vybrat ze dvou jídel, přičemž jedno je vždy bezmasé. Kuchaři školní jídelny vycházejí vstříc i dětem s bezlepkovou případně bezlaktózovou dietou.

„Zpravidla se na jídelníčku domluví paní kuchařka s rodiči. Některá jídla může dítě jíst, v jiných případech rodiče dodají surovinu sami, například jiný druh mouky,“ popsala ředitelka školy Zdeňka Jančíková.

Ministerstvo školství chystá novou vyhlášku o školním stravování, která by se měla zabývat i aktuálními dietními potřebami žáků. Dokument ale bude hotový zřejmě až příští rok.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zásah v pražské škole. Děti si po vyučování domluvily bitku, v rukou chtěly mít nože

Tagy: