Jihoafrická mutace v Česku (zdroj: CNN Prima NEWS)
U sedmi lidí v Česku existuje podezření, že se nakazili jihoafrickou mutací koronaviru, která má být nakažlivější než původní varianta. Vzorky se nyní zkoumají v laboratoři Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Odborníci u nich udělají takzvanou sekvenaci, což je podrobná genetická analýza viru, která má mutaci potvrdit.
Národní referenční laboratoř pro chřipku na SZÚ zatím sekvenuje první vzorek, výsledky by podle mluvčí SZÚ Kláry Dolákové měly být známy asi do konce tohoto týdne. „U dalších sekvenace kvůli nízké koncentraci RNA možná není a u třetího vzorku, který dorazil v úterý, tuto možnost prověřujeme,“ uvedla Doláková.
Čtyři podezření se podle jihomoravské hygieničky Renaty Ciupek týkají školky v Brně, kterou hygienici zavřeli. Mělo by jít o dvě děti a dvě učitelky. Podle ní děti ani učitelky nebyly v zahraničí a pohybují se jen po Brně. O třech dalších ze zájezdu na Zanzibar v úterý mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). U zájezdu vzniklo podezření u ženy a muže z Královéhradeckého kraje a u jedné ženy z Jihomoravského kraje, zjistila ČTK od důvěryhodných zdrojů.
„Jedná se o tři lidi, kteří se vrátili pozitivní ze zahraniční dovolené. Je ale zatím předčasné se o čemkoli bavit, výsledky nemáme,“ sdělil CNN Prima NEWS ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje David Křivánek.
Jan Blatný: U tří lidí z ČR máme podezření na nákazu novým typem koronaviru, tzv. jihoafrickou mutaci. Vzorky jsou nyní v národní referenční laboratoři a byla zahájena jejich sekvenace k potvrzení. Jedná se o osoby, které se vrátily ze Zanzibaru.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) February 23, 2021
Hygienici mají podezření na jihoafrickou mutaci také u ženy z Chomutova, která byla rovněž na Zanzibaru. Je možné, že jde o osmý případ v ČR. Podle ředitelky ústecké hygienické stanice Lenky Šimůnkové se žena nechala na koronavirus otestovat zřejmě už na letišti, vzorky k rozboru odeslalo pražské laboratoři letištní testovací místo. „Kolegyně pak zjišťovala, s kým žena cestovala v letadle,“ doplnila ředitelka. Dodala, že k úterku jde o jediné podezření na jihoafrickou mutaci v Ústeckém kraji.
„Každá mutace má svoje specifické vlastnosti. Co se týká té jihoafrické, nemáme s ní v České republice zkušenosti, jak se projeví. Můžeme tak přejímat zkušenosti od ostatních států,“ dodal Křivánek.
Na jižní Moravě byla dosud klasická varianta koronaviru, od začátku pandemie se k úterku nakazilo témě 108 tisíc lidí. Hygienici prověřují stovky případů s podezřením na britskou mutaci, která by měla být nakažlivější než ta klasická.
Mutace jsou pojmenovávané podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali gen viru. V Česku se v poslední době šíří britská mutace koronaviru, která je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější než dosavadní, ale například vakcína firmy AstraZeneca je proti ní podle vakcinologa Romana Chlíbka účinná.
Na britskou variantu by měl účinkovat i lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly, který Česko objednalo a který má pomáhat lidem s rizikem těžkého průběhu onemocnění. Podle imunologa Zdeňka Hela je ale tento lék neúčinný právě proti jihoafrické variantě.
Jihoafrická mutace, která byla poprvé zaznamenána loni v říjnu, se rozšířila do více než 30 zemí. Objevila se i v sousedních státech. Šíří se v rakouském Tyrolsku, minulý týden první výskyt zaznamenalo Polsko a byla potvrzena i v Německu. Podle většiny vědeckých odhadů je asi o 50 procent nakažlivější než základní varianta viru SARS-CoV-2.
V pondělí v ČR laboratoře odhalily 11 233 nových případů koronaviru, zhruba o 2 300 víc než před týdnem. V těžkém stavu leží v nemocnicích s onemocněním COVID-19 nejvíce pacientů od začátku epidemie, ministerstvo zdravotnictví jich v pondělí evidovalo 1 329. Nemocniční péči vyžaduje více než 6 500 lidí, jejich počet v posledních dnech roste.